Bu haftaki test sürüşümüzün konuğu yeni Fiat Linea 4K Lounge 1.6 MultiJet 105 HP oldu.. Bu yazımızda kısa zaman önce bir çok parçası yenilenmiş olan, Bursa’da üretilen Türkiye’nin aile otomobili Fiat Linea’nın bir takım özelliklerini siz değerli okurlarımızla paylaşacağız .

Yeni Fiat Linea_Fiat Linea Test_Linea Test_otomobiltutkunu_Linea Dizel Test_Fiat Linea Test_Multijet Test_Linea Haber_Linea Yorum_Autodrom_Linea Test_Linea 1.6 Multijet_Teknoloji_otomobil_Araba

Tofaş çatısı altında yer alan Fiat, kompakt sedan sınıfının başarılı modellerinden biri olarak dikkat çekiyor. Türkiye’de satışa sunulduğu ilk günden bu yana satış grafiğinde hep üst sıralarda olan, tercih edilesi donanımlı, en mantıklı aile otomobili olan yeni Linea hem az yakan hem aile kullanımı için yeterli performans üreten 1.6 Multijet motor olarak kalitesini zaten kanıtlamış bir model. Şık ve dinamik çizgileriyle dikkat çekmesinin yanı sıra sınıfının en estetik tasarımlı otomobillerinin arasında yer alan yeni Linea, eğimli ön camı, damla biçimli farları, geniş ağızlı ızgarası ve sportif arka tasarım hatları göz alıcı krom detaylari ile hoş bir görünüm sunuyor. Önden beğendiğimiz ama arka tarafın tasarımını çok daha fazla sevdiğimiz yeni Linea, krom kaplı malzemeler sayesinde kalite vurgusu yapıyor. Görüş açıları konusunda ise yeni Linea, standart bir kompakt otomobilden çok farklı değil.

Genel olarak yeni Fiat Linea’ya baktığımızda, dış tasarım olarak tamamen yeniden çizilmiş ön yüzü ve değişmeyen boyutları ile bir yandan kompakt yapısını korurken, aynı zamanda mekaniğe daha yakın konumda biçimlendirilen hem kullanışlı hem de rahat tarzı ile Fiat markası’nın yeni tasarım çizgilerini sergiliyor. Fiat Linea’da ön tasarımda tampon, ızgara ve sis farları yenilenmiş, otomobil Türkiye şartları baz alınarak bakılırsa gayet iyi. Türkiye’nin yol şartlarına uygun.

Yeni Linea’nın yakıt tüketiminde son derce tutumlu olduğunu, kilometrede karma olarak 5.1 litre yakıt tükettiğini, donanım ve konfor olarak bir üst segmentin özelliklerini taşıdığını çok rahat bir şekilde ifade edebilirim.

Yeni Fiat Linea_Fiat Linea Test_Linea Test_otomobiltutkunu_Linea Dizel Test_Fiat Linea Test_Multijet Test_Linea Haber_Linea Yorum_Autodrom_Linea Test_Linea 1.6 Multijet

Test otomobili, otomobilimizi teslim aldıktan sonra genellikle ilk yaptığım, özel garajıma gidip orada otomobili en ince detayına kadar incelemek, otomobilin karşısına geçip yenilikçi teknolojik düzenlemeler neler yapılmış, daha önceki jenerasyonları ile arasında ne farklar var, yenilikçilik olarak neler tasarlanmış Türkiye’nin en tercih edilen otomobili olarak neden  bu kadar tercih edildiğini gözlemleyebilmek adına, son kullanıcı gibi düşünerek haraket ediyorum, ilk olarak gözlemlediğim hayli büyük bir sedan ve dış kaportasında rüzgar direncini minumum seviyelerde tutmak adına otomobil de kıvrımlar, hava akımında rüzgar yalıtımını en aza indirmek adına bir çok dizayn var, ön tampondaki hava kanalları, motor kaputunun yuvarlak olması gibi detaylar, bu detaylar otomobilin hava sürtünme katsayısını azaltıyor ve doğal olarak yakıt tüketimine yansıyor.

Otomobile yan profilden baktığımızda ise siyah B sütunu sayesinde, yan camlarda camın bulunduğu kısım tek parça olarak görünür ve kabin içinin daha ferah olmasını sağlıyor. Dış kısımda kullanılan diğer detaylar ise otomobilin krom kaplı parçaları,  dış kapı kolları, ön radyatör panjuru, arka tamponda ki kaplamalar ve 16″ alaşımlı jantlar otomobile daha şık bir dizayn katmış.

Yeni Linea hem dış tasarım hem de iç dizaynında değişikliklere giderek daha modern ve yenilikçi bir görünüme kavuşan tasarımı otomobile farklı bir duygu hissini geri getirerek marka için önemli bir değişikliğe imza atmış, geniş ön tasarım, krom Fiat armalı oldukça büyük ve dikkat çekici geniş radyatör ızgarası ile vurgulanmış.

Yeni Fiat Linea_Fiat Linea Test_Linea Test_otomobiltutkunu_Linea Dizel Test_Fiat Linea Test_Multijet Test_Linea Haber_Linea Yorum_Autodrom_Linea Test

Otomobilin iç kısmına geçtiğimde ise beni çok rahat ve temiz bir iç yaşam alanı karşılıyor, Yeni Linea iç tasarım çift renkli ön konsol, deri direksiyon simidi ve vites topuzu, estetik iç aydınlatma, en  çok hoşuma giden direksiyon simidi oldu, deri kaplı ve ergonomik kıvrımlar sayesinde elime  çok güzel oturuyor, sürüş esnasında ise aklımdan geçirdiğim ve yapmak istediğim her tepkimi kolayca yerine getiriyor olması hoş bir duygu, emsal otomobillerdeki gibi düz bir direksiyon simidine sahip değil veya alt kısmı düzleştirilmiş menevra yapılırken zorlanılan durum söz konusu değil, otomobille uzun yolculuklar yapmayı düşünen aileler için otomobilin arka kısmında orta koltukta oturan yolcu için tasarlanmış üçüncü bir kafa dayamasının oluşundan kesinlikle çok memnun kalacaklardır.

Ön gösterge kısmında ise yenilikçi bir çok detay var, en belirgin olanı türkçe karakterli yol bilgisayarı, bilgisayar size anlık verileri tek tuşa basmanız sayesinde türkçe yazı ile sunuyor,  anlık tüketim değerleri ve benzer uygunlar rahatlıkla net ve anlaşılır. Yeni Linea test otomobilimizde bulunan hız sabitleme cruise kontrol sistemi direksiyonun  arka kısmında sinyal kolunun altında bir kumanda elemanı vasıtası ile devreye alınıyor, sistemi aktif etmek için kumanda elemanını çevirmeniz yeterli sistem aktif olduğu an gösterge panelinde işareti yanıyor, otomatik hız kontrol sistemi olarak tanımlanan ”Cruise Control” sürücü tarafından devreye sokulduğunda aracın hızını sabitler. Sistem devreden çıkarılmak istendiğinde gaza frene ya da sistemi çalıştıran düğmeye yeniden basılması gerekir. Otoyolda sürüş esnasında hızınızı düşürmek veya yükseltmek istediğiniz zaman ise kumanda elamanını haraket ettirerek istediğiniz konuma alabiliyorsunuz.

Test otomobilimiz Fiat Linea modellerinin en dolu versiyonu olduğu için herşey var diyebilirim, eşya saklama alanlı kol dayaması ve torpido da yan kısımda eşya saklama alanları kullanışlı ve ulaşımı çok basit, sürücüyü yormuyor

Yeni-Fiat-Linea_Fiat-Linea-Test_Linea-Test_otomobiltutkunu_Linea-Dizel-Test_Fiat-Linea-Test_Multijet-Test

Linea yaşam alanı konusunda iddialı, yaşam alanı geniş ve aile beklentilerini karşılıyor. Koltukların kalitesi ve iniş-binişler son derece iyi, açık renkli döşemelerin etkisi bu anlamda otomobile büyük katkı sağlamış. Malzeme kalitesi ve işçilik anlamında yeni Linea başarılı direksiyon simidinin kalın ve parmak yuvalarına sahip yapısınıda beğendik, koltuklarda kullanılan kadife kumaş kapı içlerinde de kullanılmış otomobilin tasarımında devam ediyor olması çok şık durmuş ve sert plastik kullanmaktan çok daha iyi bir çözüm olmuş. Ferahlık hissi de çift renkli kokpit tasarımı sayesinde temiz bir ön cepheye sahip oluyorsunuz, bu tasarım kullanıcı için çok iyi. Kullanım süresince ölçümlediğimiz yakıt tüketimi 100 km’de Şehir içi yakıt tüketimi 6,5 litre, şehir dışı yakıt tüketimi 4.0 litre civarında tüketim değerlerine ulaştık, şehrin coğrafi konumu ve sizin kullanış tarzınız yakıt tüketim değerlerine çok fazla etki etmemekle beraber bizim test sürüşümüzde ölçümlediğimiz değerlere sizde rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Bu tüketim değerleri yeni Linea’yı tercih etmeniz için en önemli etkenlerden birisi olacaktır.

Yeni Linea’da dizel motor 4000 d/d’de 105 HP güç ve 1700 d/d’de 290 Nm tork üretiyor. 1.6 litrelik dizel motor 6 kademeli manuel şanzımanla kombine edilmiş. Yüksek güç üretmesinin yanında bu motorun önemli avantajı ekonomik tüketim değerleri, sessiz çalışma karakteri de bu dizel motora ayrı bir özellik kazandırıyor. Seri kullanım gerektiğinde ise gaz pedalına dokunmanız yeterli hiç bekleme yaşamadan hızlanan otomobil bunu sonuna kadar devam ettirerek son hıza (190km) ulaşma konusundaki istekliliği ile beğeni topluyor. Yeni Linea’nın boyutlarına baktığımızda ise 4596 mm uzunluğa, 1730 mm genişliğe, 2603 mm aks mesafesine ve 1494 mm yüksekliğe, lastikler ise 195/55/16 ölçülerinde sahip, 500 litrelik bagaj hacmi ile sınıfında dikkatleri üzerine topluyor.

Linea’nın motoru dışında en beğendiğimiz yanı ise süspansiyonları oldu. Sertliği çok iyi ayarlanmış süspansiyonları yeni Linea’nın hem yol tutuşuna pozitif yönde etkilerken hem de konfordan hiç ödün vermiyor. Oldukça sessiz çalışan süspansiyon sistemi yol bozukluklarını minimum seviyede içeriye alıyor ve neredeyse hiç ses yapmıyor.

Yeni Fiat Linea_Fiat Linea Test_Linea Test_otomobiltutkunu_Linea Dizel Test_Fiat Linea Test_Multijet Test_Linea Haber_Linea Yorum_Autodrom

Yenilenen Fiat Linea’nın iç dizaynında kullanılan yüksek malzeme kalitesi hemen hissediliyor, oldukça dikkat çeken karakteristik bir yapıya sahip torpido kısmında barındırdığı zengin öğelerle beğeni kazanmaya devam ediyor. Direksiyon tasarımı çok başarılı ve üzerinden ses sistemini aynı zamanda yol bilgisayarını kontrol edebiliyorsunuz, çift bölgeli otomatik klima çok başarılı. Şık, konforlu ve kendi sınıfının en büyüğü ve en tutumlusu.

Yeni Linea’da kullanılan sert dokulu malzemeler çok kullanışlı ve rahat kullanmak istediğiniz butonu kolayca bulabiliyorsunuz karışıklık diye bir durum söz konusu değil, spor hissi uyandıran direksiyon simidi ele iyi oturuyor ve üzerindeki kumanda butonlarının kullanımı rahat.

Yeni Linea, zemine hakim, güvenli ve sağlam bir görüntü sunuyor. Sınıfının en iyilerinden diyebilirim  0,32 cd aerodinamik sürtünme katsayısına sahip olan Yeni Linea uzun yol sürüşlerinde ise direksiyon hissi daha çok anlaşıyor, otomobil yolu çok çok daha iyi kavrıyor, tasarımıyla şaşırtıyor, performansıyla beğeni kazanıyor ve üstün güvenlik özellikleri ile ikna ediyor aynı zamanda sürücü odaklı sürüş keyfini maksimum yaşatıyor.

Yeni Linea, Blue&Me Fiat otomobil grubu’nun Microsoft  ile birlikte geliştirdiği, otomobildeki iletişim ve eğlence değişimi gerçekleştiren yenilikçi bir sisteme sahip, sistem ile yapabilecekleriniz bluetooth ile cep telefonunuz ile telefon araması yapabilme, adres defterinizdeki isimleri ve telefon numaralarınızı gösterge paneli üzerinde görüntüleyebilme, otomobili sürüş esnasında ellerinizi direksiyon simidi üzerinden kaldırmadan adres defterinizde kayıtlı olan isim ve telefon numaralarını sesli söyleyerek arama yapılması, ayrıca  Blue&Me sistemi üzerinden usb, iPod, iPhone gibi cihazlari kullanabilme imkanına sahipsiniz.

Yeni Fiat Linea_Fiat Linea Test_Linea Test_otomobiltutkunu_Linea Dizel Test_Fiat Linea Test_Multijet Test_Linea Haber_Linea Yorum_Autodrom_Linea Test_Linea 1.6 Multijet_Teknoloji_otomobil_Araba_otomobil testleri

İtalyan çizgileriyle şekillenen yeni Linea’da iç mekan, bardaklıklar, telefonunu bırakmak için alan olarak hizmet verebilecek vites kolu önünde bulunan bölüm veya cömert kapı cepleri gibi iyi düşünülmüş birçok saklama gözü ile günlük hayatta yönelik pratik kullanım alanları sunuyor.

Sonuç;
Sonuç olarak yıllardır otomotiv piyasasına güven veren marka’nın üretmiş olduğu yeni Linea yakıt ekonomisi, sürüş dinamikleri ve konforuyla birleştirmeyi başarmış çok iyi bir otomobil olduğu ve yeni Linea’yı tercih eden kullanıcısı için ödenen paraya bu kadar donanımı, görsel estetiği ve sağlamlığı bir arada verebilen, aynı zamanda şehir içindeki park ve manevra kolaylığı sunan gerektiğinde 1.6 litrelik dizel motorun 105 Hp lik gücü sayesinde hem ekonomi hem size adrenalin yaşatabilme keyfi sunabilen renkli sürüşlerin sizleri beklediğini çok rahatlıkla ifade edebilirim.

Yeni Fiat Linea_Fiat Linea Test_Linea Test_otomobiltutkunu_Linea Dizel Test_Fiat Linea Test_Multijet Test_Linea Haber_Linea Yorum_Autodrom_Linea Test_Linea 1.6 Multijet_Teknoloji_otomobil_Araba_ test

Yeni Linea 1.6 MultiJet 105 HP Teknik Özellikler
Silindir Hacmi(cc): 1598
Maksimum güç (HP): 105
Maksimum tork CE: 290
Maksimum hız (km/saat) : 190
Hızlanma (sn) 0-100 km/s : 11.0
Yakıt Tüketimi: Şehir içi: 6.5 Şehir dışı: 4.3 Karma: 5.1
CO2 emisyonu (g/km): 134

Yeni Fiat Linea_Fiat Linea Test_Linea Test_otomobiltutkunu_Linea Dizel Test_Fiat Linea Test_Multijet Test_Linea Haber_Linea Yorum_Autodrom_2013_Yeni

Fotoğraflar: Tolgahan Karakaya