Citroen DS5; Şık, konforlu ve kendi sınıfının en dikkat çekici otomobili, nereye gitse kendisine baktırıyor. Fransız otomobil üreticilerinden Citroen markasının D sınıfında yer alan ve geçtiğimiz yıllarda yenilenen iddialı modeli Citroen DS5 1.6 eHDi 112 HP DSport modelini kısa zaman önce test ettik. Bu yazımızda Citroen DS5 1.6 eHDi 112 HP DSport otomobilin bir takım özelliklerini siz değerli okuyucularımızla paylaşacağız.

Citroen DS5 Test 2013

Fransız üretici bu modelde en çok malzeme kalitesi ve ergonomiye önem vermiş. DS5’in Fransız şıklığı ile şekillendirilmiş ön konsol geniş tutulmuş. Sade görünen iç mekânda ilk olarak kaliteli malzemeler dikkatimizi çekiyor, sadece ön konsolunda değil elinizin değdiği her yerde kaliteli malzemeler kullanılmış. Yumuşak malzemeler kalite hissini yaşatmasının yanı sıra bozuk yollarda ses de yapmıyorlar, özellikle iki koltuk arasındaki konsola yerleştirilmiş cam açma/kapama düğmeleri çok şık ve kullanışlı, otomobile ayrı bir hava katıyor. DS5’in sürücü koltuğuna oturduğunuzda alt kısmı düzleştirilmiş ve oldukça teknolojik görünen direksiyon simidini tutuyorsunuz.  Yumuşak yapılı konsol kaplaması ve kapı içleri kalite algısını yükseltiyor. Yeni tasarlanan koltukların iyi yan destekleri de beğenimizi kazanan diğer detaylardan.

Soylu ve heykelimsi çizgilere sahip Citroen DS5’in iç dizaynında kullanılan yüksek malzeme kalitesi hemen hissediliyor. Oldukça dikkat çeken karakteristik bir yapıya sahip torpido kısmında barındırdığı zengin öğelerle beğeni kazanmaya devam ediyor. Direksiyon tasarımı çok başarılı ve üzerinden ses sistemini aynı zamanda yol bilgisayarını kontrol edebiliyorsunuz.

Citroen DS5 Test

Gelecekten günümüze gelen

Citroen DS5, ilk bakışta etkileyici modern ve geleceğe yönelik yeni nesil tasarıma sahip olduğunu belli ediyor. LED teknolojisine sahip farları, ön farlardan arka tarafına kadar uzanan Coupe otomobil hissi uyandıran tavan kısmının birleştiği omuz çizgisi hattına uzanan arka stop lambaları, motor kaputunun kıvrımlarında detaylı incelikler, krom detayları vb gibi.

Citroen DS5 otomobilin neredeyse her tarafında bu otomobili özel kılan küçük detaylar var. Elektrikli ısıtmalı hafızalı deri koltuk, bi-xenon farlar, executive paket, kör nokta uyarı sistemi, panoramik ön cam, head display ekranı, ön tampon üzerinde mat geçişler dikkat çekiyor. Test otomobilimizin çok farklı bir havası var, kokpitin tavanındaki yükseğe monte edilmiş konsulda iki adet güneş gözlüğü saklama alanına sahip, konsuldaki diğer kumanda elemanları ise 3 parçaya ayrılmış olan eşsiz cam tavan tasarımındaki bölmelerin açılıp kapanmasını kumanda ediyor.

Otomobilin içindeki eşya saklama alanları hayli rahat ve bankör, orta konsul kolçağı ikili 13 litrelik bir bölüme sahip, üst kısım mobil cihazlarını bağlanabilmesi için soketler ve USB girişleri, alt kısım ise çok rahatlıkla 1,5 litrelik bir şişeyi barındırabiliyor, otomobilin bagaj kapasitesi ise 468 litre, arka koltuklar yatırıldığında ise çok daha fazla bir alana sahip oluyor.

Citroen DS5 Test,otomobiltutkunu,Citroen DS5 Detay,Citroen DS5 Haber

Citroen DS5 ′te kullanılan yumuşak dokulu malzemeler çok kullanışlı ve rahat. Kullanmak istediğiniz butonu kolayca bulabiliyorsunuz. Karışıklık diye bir durum söz konusu değil. Özellikle elektrikli ortopedik masaj yapabilme özelliği olan deri koltuklar çok rahat ve her yolcuya kaliteli bir konfor sunuyor. Aktif kademeli kafa başlıkları ise pasif güvenlik konusunda kullanıcısına güven veriyor. Spor hissi uyandıran direksiyon simidi ele iyi oturuyor ve üzerindeki kumanda butonlarının kullanımı rahat. Uzun yolda ise direksiyon hissi daha çok anlaşıyor, otomobil yolu çok çok daha iyi kavrıyor.

Dışarıdan bir coupe otomobil duruşu sergileyen, ancak içerisinde geniş görüş açısı ve yolu yukarıdan gören koltuk yapısıyla, Citroen DS5 farklı bir deneyim yaşatıyor. DS5’e özel Head – Up Display ekranı sürücünün gözlerini yoldan ayırmadan aracın kontrolünü en etkin şekilde elinde tutmasına yardımcı oluyor.

D segmentinde olan Citroen DS5 Test otomobilimiz sınıfının çok üzerinde yenilikler sunuyor: Mesala, elektronik el freni, anahtarsız çalıştırma gibi. Ayraca otomobilin anahtarı cebinizde veya çantanızda olduğunda anahtarı çıkartmadan aracın kapılarını açmak için kapı koluna hamle yaptığınız yeterli oluyor. O an otomobilin kilitli olan kapıları açılıyor. Bunun hayata pratiklik katması anlamında ince düşünülmüş bir detay olduğu kanısındayım.

Citroen DS5 Test

Citroen DS5 1.6 e-HDi 112 HP DSport BMP6 Test otomobilimizde en çok etkilendiğimiz kısımlardan birisi de; Çift işlevli Xenon farlar LED görsel stile sahip yönlendirme seçeneği sunan modern teknoloji ile donatılmış olup tamamen yeni bir aydınlatma teknolojisi ile göz kamaştırmayan akıllı LED aydınlatma sistemi, tüm sürücüler için güvenli sürüş, rahatlık ve daha konforlu yolculuk imkânı sunuyor.

Citroen DS5’te dış tasarımı da iç tasarımı gibi epey emek verildiğini hissettiriyor, iç tasarımda ilk dikkati çeken sürücüye yönelik tasarlanmış olan ön konsol oluyor. Şık bir navigasyon ekranı ile süslenmiş bu kısım iç mekanda kullanılan üst düzey kalitedeki malzemeler premium rakipleri ile aynı konforu yaşatıyor. Deri koltuklarla harika bir yaşam alanı sunan Citroen DS5 sürücü koltuğunun masaj  yapabilme özelliği sayesinde rahat yolculuklar yaşanılabiliyor.

Citroen DS5’te ön tampondaki hava girişleri ön yüzü görsel anlamda genişletiyor, aynı zamanda da hava akımını tekerleklere doğru yönlendiriyor. Tek bir parça olarak tasarlanmış arka bölüm, içerisinde aerodinamik unsurlar barındırıyor. Keskin bakışlı ve büyüleyici görünümü, özenle işlenmiş ayrıntılarıyla bütünleşiyor. Çekici ve cüretkar siluetiyle kesinlikle şaşırtıcı olan Citroen DS5, doğal olarak dikkatleri üzerine topluyor. Çok sayıdaki dış krom ve parlak siyah aksesuarların birbirini tamamlaması ve dinamik tasarımı elmas görünümlü jantları, bu siluete zarafet katan unsurları oluşturuyor.

Citroen DS5 Test, eHDi

Citroen DS5’in iddialı olduğu konulardan biri de sessizliği. Ses yalıtımı üzerine çok çalıştığı belli olan Citroen için amacına ulaşmış diyebiliriz. DS5 yüksek süratlerde bile mükemmel bir akustik konfor sunmayı başarıyor.

Citroen DS5’te düşük yakıt tüketimiyle kendini ispatlamış olan 1.6 litrelik Hdi dizel motor, MCP adı verilen 6 kademeli robotize şanzımanla (elektronik kontrollü manuel şanzıman) kumanda ediliyor. Manuel veya otomatik modları ile kullanılabilen vites kutusuna, direksiyon arkasında yer alan kulakçıklardan da kumanda edilebiliyor, klasik otomatik şanzımanlardan farklı olarak yakıt tüketimini arttırmaması. 1.6 lt e-HDi 112 HP motor ve MCP şanzımanlı Citroen DS5  e-HDi ise 4.4 lt/100 km ortalama tüketim, 270 nm tork değerine sahip. Citroen DS5’in karbondioksit salınımı ise 114 g/km. Citroen DS5’in hava sürtünme katsayısı olan (Cx) ile 0.29 ile sınıfının en düşük değerlerine sahip. Citroen DS5 harika çalışan bir direksiyona ve süspansiyon sistemine sahip.

Citroen DS5 1.85 m genişlik ve 1.51 m yüksekliğiyle zarif, kompakt hatlara sahip bir otomobildir, sahip olduğu bu tasarımın avantajlari ise otomobilin yakıt tüketimi ve CO2 emisyonunu azaltırken daha çevreci bir otomobil olduğunu hissettiriyor.

Citroen DS5 eHDi 112 HP DSport_Citroen DS5 Test_otomobiltutkunu_Citroen DS5 Detay_Citroen DS5 Haber_Citroen DS5 Resimleri_Otomobil Haberleri_Otomobil Testleri_Araba Testleri_Araba Haberleri

Citroen DS5’te bulunan e-HDi teknolojisi yüzde 14’ü aşan yakıt tüketim değerleri ile son dönemlerde geliştirilmiş en iyi sistemlerden biri olduğunu kanıtlamış olması aynı zamanda, Citroen DS5’te  kullanılan Start&Stop sistemi kırmızı ışıkta veya benzer bir nedenle otomobil durduğunda motoru otomatik olarak durduruyor ve tekrar hareket etmek istendiğinde ayak frenden çekildiğinde otomatik olarak çalışmasını sağlıyor olması, Citroen DS5 modellerinde yer verilen en yeni Start&Stop sisteminin çalışmasında, marş motoru yerine alternatör kullanılıyor, bu da verimliliğin ve hızın arttırılmasını, titreşimin minimuma indirilmesini sağlıyor.

Zengin standart donanım listesine sahip olan Citroen DS5’te ABS, EBA , EBD, ASR, ESP, Stop & Start, Sürücü ve yolcu hava yastıkları, Yan ve perde hava yastıkları, HiFi Ses Sistemi, Ön ve Arka park sensörleri, Hill holder, Anahtarsız giriş ve çalıştırma sistemi, Hız sabitleyici ve sınırlayıcı, Halojen ve LED gündüz sürüş farları, Elektrikli Park Freni, Çift bölgeli tam otomatik dijital klima, Partikül Filtresi, Gece sürüş modu , 3 bölmeli Kokpit Tavan gibi özellikler.

Citroen-DS5-eHDi-112-HP-DSport_Citroen-DS5-Test_otomobiltutkunu_Citroen-DS5-Detay_Citroen-DS5-Haber_Citroen-DS5-Resimleri_Otomobil-Haberleri_Otomobil-Testleri_Araba-Testleri_Araba-Haberleri

Sonuç olarak sıralarsak Citroen DS5 1.6 eHDi 112 HP DSport BMP6  kullanım rahatlığı, yüksek performansı, güvenirliği, yeni nesil teknolojisi ve fiyat karşılığı değeri ile onu tercih eden kullanıcısına uzun yıllar eşlik edecek bir otomobil olduğunu kanıtlıyor.

Citroen DS5 1.6 eHDi 112 HP DSport BMP6 Teknik Özellikler:

Silindir Hacmi: 1560 cc

Maksimum güç: 112 Hp 3600 d/d

Maksimum Tork 270 Nm 1750 d/d

Şehir İçi Tüketim 4.8 lt, Şehir Dışı Tüketim 4.2 lt, Karma 4.4 lt

Maksimum Hız 191 km

0-100 Km Hızlanma 12.4 sn

Emisyon: CO2: 114 g/km

Citroen DS5