Dünya finali geçen sene İstanbul’da gerçekleşen BMW Sailing Cup  International Final; bu sene Türkiye, Portekiz, Almanya, İtalya,  Romanya ve Avusturya takımlarının katılımıyla 28 Mayıs – 1 Haziran  tarihleri arasında Slovenya, Portoroz’da gerçekleşti.

31/05/13 - Portoroz (SLO) - BMW Sailing Cup International Final 2013 - Day 3_otomobiltutkunu

Yerel olarak Borusan Otomotiv ana sponsorluğunda 5 Mayıs Pazar günü  İstanbul Boğazı’nda düzenlenen BMW Bosphorus Sailing Fest yelken  yarışlarında 125 ekibi temsilen yaklaşık 1000 yelkenci kıyasıya bir  mücadele sergilemişti. Yarışı 1. tamamlayan Orion ekibinden Deniz  Giray, Mert Pekiçten, Güray Zünbül, Ateş Çınar ve Görkem Aybar’ın  temsil ettiği Türk takımı, Portoroz’da gerçekleşen dünya finalinde  genel sıralamada 3. olurken, İtalya geçen sene olduğu gibi bu sene de  şampiyonluğu kazanan takım oldu.

Yarışın ilk günü için ideal bir hava koşulu ile beraber 5 fleet race  takvimiyle başladı. İlk günü İtalyan takım 1. sırada tamamladı. 2. gün  yapılan match race yarışlarında ise Türk ekibi günü 3. olarak  tamamladı. Yarışın son gününde ise 5 fleet race’in 2’sini 1.  tamamlayarak iyi bir performans sergileyen Orion ekibi, böylece yarışı  İtalya ve Portekiz’den sonra 3. olarak tamamladı. Ekibe ödülleri  Kempinski Palace Portoroz’da düzenlenen ödül töreninde BMW Spor  Pazarlama Bölümü Yetkilisi Ulrike Heibel tarafından takdim edildi.

Yelken sporu BMW’nin son on bir senedir desteklediği spor dalları  arasındadır. Yelken, BMW’nin ileri teknoloji, tasarım ve inovasyon  değerlerinin yanı sıra markanın odak noktası olan KEYİF ile birebir  örtüşmektedir. Sporun rekabetçi doğası ve tüm bu değerler BMW’yi  yelken sporuna yakınlaştırmış ve BMW Türkiye Distribütörü Borusan  Otomotiv de bu spora destek vermeyi kendisine misyon edinmiştir.

Final Sonuçları

1. İtalya (gün 1: 1.sıra , gün 2: 2.sıra, gün 3: 1.sıra) – 5 puan

2. Portekiz (3, 1, 3) – 10

3. Türkiye (4, 3, 2) – 11

4. Almanya (2, 4, 4) – 14

5. Romanya (5, 5, 6) – 22

6. Avusturya (6, 6, 5) – 22

29/05/13 - Portoroz (SLO) - BMW Sailing Cup International Final 2013 - Day 1_otomobiltutkunu