KONFOR & CAZİBE MERKEZİ

Tüm okurlarımıza derin bir merhaba diyor ve Manisa’nın Soma ilçesinde yaşanan maden kazasında kaybettiğimiz canlar için sizlerden birer dua rica ediyorum… Kardeşlerimizin, ağabeylerimizin mekanları cennet olsun, ruhları hep bizimle kalsın, Allah ailelerine sabır versin.

BMW 520i Test_BMW 520i 1.6T

Bu haftaki test köşemizin konuğu, BMW 5 serisinin “520i Modern Line” versiyonu, sevgili okurlarım. Bu otomobilin bizleri ilgilendiren en büyük özelliği ise 1.6 lt’lik 170 Bg güç ve 250 Nm’Lik tork üreten, vergi ve yakıt avantajına sahip bir motor ile donatılmış olması.

BMW mühendislerinin, bu otomobili, ülkemizdeki vergi şartlarının ağırlığını hafifletip bir nebze olsun satışlarını daha da arttırmak için geliştirdikleri ortada. Yaklaşık 160.000 TL’lik fiyat etiketine sahip otomobil, 520d modelinin 230.000 TL’lik fiyatı karşısında gerçekten çok avantajlı ve cazip konumda bulunuyor.

Şu an; hepinizin “tamam hadi artık motor özeliklerine gelelim, küçük motor bu kocaman Alman konfor abidesini taşıyor mu?” diye sorduğunuzu duyar gibiyim.

BMW 520i Test

MOTOR ve PERFORMANS

Sizlere direkt bir cevap vereyim; “kesinlikle evet” okurlarım; bu ufak dediğimiz, güçsüz dediğimiz motor, 1700 kg’lık Alman dostumuzu gerçekten rahatlıkla taşımakta ve bu sırada gayet makul tüketim değerleri sunarak yüzümüzü güldürmekte. Aynı zamanda otomobilin yüksek sürat isteği ve anlık performans tepkileri yine gayet başarılı. Şunu unutmamak lazım ki, BMW markasını ilk düşündüğümüzde aklımıza sportiflik gelmekte ve bunu tüm modellerinde görmekteyiz.

1.6 lt’lik Twinpower teknolojisine sahip motor, 170 Hp güç üretirken, 250 Nm torkunu da geniş bir bantta bizlere sunuyor. Sakin sürüşlerde uyumlu, yumuşak tepkiler verirken motor, biraz daha sportiflik beklediğimiz anlarda ise gayet hırçın bir hale bürünüyor ve keyif veriyor. Motorun büyük başarısının arkasında duran 8 ileri Steptronik şanzımanın başarısı tartışılmaz. Şanzıman tepkileri o kadar akıcı ki geçişleri hissettirmediği gibi her vites atışında, motor devrini torkun yüksek olduğu bir bantta tutuyor ve otomobil her an istekli bir şekilde devam ediyor yoluna.

BMW 520i Test_BMW 520i 1.6T_New BMW_1.6_Turbo_BorusanOtomotiv

SPORTİF SÜRÜŞ

Motorun ve şanzımanın mükemmel uyumundan sonra, otomobilin sürüş dinamikleri devreye giriyor. BMW markasının her otomobilde bizlere sunduğu sürüş modları, 520i’de de sunulmakta. Peki bunlar neler? Eco Pro, Comfort, Sport modları, bir tuş ile elimizin altında bulunuyor.

Modların özelliklerinden önce, otomobilin gösterge paneli tasarımına değinmek istiyorum. Sevgili okurlarım, bu otomobilde en çok beğendiğim, gözlerimi bir an ayırmak istemediğim yer olan göstergelerin tasarımı gerçekten baştan çıkarıcı ve etkileyici. Her sürüş moduna göre sunduğu efektler ve tasarımı değişen, “C” biçimli çerçevelerle süslenmiş göstergeler harika gözükmekte ve sunduğu teknoloji çok etkileyici. Şimdi sürüş modlarında tek tek açıklayacağım göstergelerdeki değişimleri.

Sürüş modları bizlere neler sunuyor?

BMW 520i Test_Yeni 520i_Yeni BMW_5 Series

ECO PRO

Bu modd, otomobilin en beğendiğim özelliği olan göstergeler tamamen mavi bir renk alıyor ve renk ve tasarım olarak gerçekten ekonomiyi aşılıyor. Hız bölümünde sürat 120 km ile sınırlı gözüküyor, bu sınırı maksimum 130 km yapacak şekilde ayarlayabiliyoruz. Sürat yapmak isterseniz, kadranın devamı da gözüküyor, ama sürekli çıkan “ayağınızı gazdan çekin” uyarısı süratinizi  tekrar düşürmenizi sağlıyor. Sağ taraftaki devir saatinde ise sadece mavi bir şerit ve yelken teknolojisinin devreye girdiğini gösteren “charge power” bölümü yer alıyor.

Motoru gereksiz yere yüksek devirlere çıkardığınızda, hız göstergesinde “ayağınızı gazdan çekin” uyarısı beliriyor. Ve ekonomik sürüşe uzun süre devam edilirse, göstergelerin ortasında mavi bir yol oluşmaya başlıyor. Bu modu anlatırken yelken teknolojisini de sizlere açıklamak istiyorum sevgili okurlarım. Bu teknoloji otomobilin motoru ile şanzıman arasındaki mekanik bağlantıyı tamamen keserek aracın kendi ağırlığıyla, motor freni (dekompresyon) olmadan akmasını sağlıyor; bu da hızı korumak için ayağı sürekli gazda tutma zorunluluğunu ortadan kaldırıyor. Otomobilin 1700 kg’lık ağırlığının sağladığı atalet ve başarılı aerodinami sayesinde, bu akış oldukça uzun sürüyor. Direksiyon tepkilerinin çok daha ağır ve gaz pedalının tepkilerinin gecikmeli olduğu bu mod, tamamen tasarruf amaçlı.

BMW 520 Test_BMW 520 Haber_BMW 520i Test

COMFORT

Konsoldaki tuş ile yönettiğimiz sürüş modlarından bir diğeri ise comfort modu. Bu moda geçtiğimiz anda gaz tepkilerine biraz canlanma, direksiyonda hissiyat artışı hissediyoruz ve göstergeler klasik / sıradan bir görünüme kavuşuyor. Bu klasik görünümün altında ufak detaylar saklı tabii ki. Örneğin; hız ve motor devir göstergelerinde, ibrelerin gösterdiği rakamlar büyüyerek daha fazla gözönüne getiriliyor. Eco pro moduna göre, bilindik BMW sürüş hissini daha fazla yaşatan Comfort modu, konforla ekonomiyi birarada sunuyor.

SPORT

İşte, biz otomobil tutkunları için en zevkli moda geldik. Tuşa bastığımız anda gösterge panelindeki herşey kıpkırmızı oluyor, gaz tepkileri keskinleşiyor, şanzıman daha yüksek devirlerde vites büyütmeye başlıyor, aynı anda direksiyon tepkilerindeki tokluğu hissediyorsunuz.

Hız göstergesinde sadece “0” ve “260” rakamları yazarken, göstergenin ortasında rakam olarak süratinizi görüyorsunuz. Gayet büyük bir cüsseye sahip olan otomobil, bu modda bir anda sportif bir araç haline geliyor. Ama beklentilerinizi yüksek tutmayın, çünkü öncelik hala konforlu bir sürüş…

BMW 520 Test_BMW 520 Haber

DIŞ TASARIM

Otomobil, bildiğiniz üzere, geçen sene ufak bir makyajdan geçti ve ön-arka tamponlara krom detaylar eklenerek görünüm biraz daha ağırlaştırıldı. Far ve stop grupları yenilenerek daha modern bir görünüm elde edilen otomobilin yan taraflarında ise; sinyaller aynalara alınarak, sinyallerin bulunduğu yere krom bir aksesuar olarak donanım seviyesi eklendi. Ön taraftan baktığımızda heybetli bir burun sunan otomobil, BMW markasının bir klasiği olan çift böbrekli ızgarası ve halkalı çift yuvarlak farlarıyla gerçekten çok zengin ve iddialı bir bakışa sahip. Arkada “L” şeklindeki stoplar yine bir BMW klasiği olarak karşımızda bulunuyor. Yan tarafta ise cam çerçevelerindeki krom kaplamalar, lüks algısını artırıyor.

İÇ TASARIM

Otomobilimiz “Modern Line” donanıma sahipti. Ve otomobilin iç kısmında kullanılan renk kombinasyonu o kadar başarılı ve uyumlu ki, vakumlu kapıları açtığınız anda içiniz ferahlıyor. Koltuk döşemelerinde kullanılan bej renk, kapı içlerinde ve torpidoda devam ediyor. Buna ek olarak göğüslükte kullanılan ahşap kaplamanın kalitesi, tonu ve parlaklığı lüks hissini pekiştirirken, köşe detaylarda kullanılan krom kaplamalar çok başarılı. Otomobilin iç aksamında kullanılan plastik kusursuz, kapı içlerinde dahi yumuşak plastik mevcut. Ve kullanılan tüm kontrol elemanları kaliteyi hissettiriyor.

Otomobilin ses yalıtımı çok başarılı. Ne motor ne yol sesi alıyorsunuz. Otoyol kullanımında çok hafif bir rüzgar sesi mevcut, ama rahatsız etmiyor.

BMW 520i 1.6 Test

KONFOR ve SÜSPANSİYON

Bazı zamanlar otomobilin gittiğini dahi hissetmiyorsunuz! Evet bu kadar iddialı bir cümle kurabilirim size. Otomobilin Arnavut kaldırımında bile asfalt konforu sunması inanılmaz. O kadar rahat bir yolculuk sunuyor ki size, koltukların ergonomisinden şikayetçi olmaya başlıyorsunuz. Ses yok, titreşim yok, gaz tepkileri yumuşak, frenler çok sağlam ama sarsmıyor… Bu otomobilin arka koltuğu için kavga edeceksiniz… Alman rakiplerinden biraz daha dar olsa da otomobil konfor abidesi. Sürücü koltuğunda geçirdiğim sürede o kadar rahattım ki, otomobil beni hiç yormadı diyebilirim. Bazen otomobil bensiz gidiyor diye düşünmedim değil. Böyle bir otomobili aldığınız zaman düzenli olarak uzun yol sürüşleri yapmak isteyeceksiniz!!!

Otomobilin frenleri harika bir şekilde ayarlanmış ve neredeyse hissettirmeden yavaşlatmakta. Spor mod seçiminde bile otomobil çok konforlu. İtiraf etmek gerekirse biraz açılı ve süratli alınan virajlarda otomobil çok stabil bir yol tutuşa sahip. Sanki rayında giden bir tren edasıyla otomobil şeridinden kopmadan yola tutunmakta.

BMW 520i Test_BMW 520i 1.6T_New BMW_1.6 Turbo_BorusanOtomotiv

SONUÇ

160.000 TL ‘lik fiyat etiketi bulunan BMW 520i 1.6T Modern Line’ı, çok zor ayrıldığımız, çok zor kopabildiğimiz, sadece sürücü koltuğu değil her koltuğunda zevk aldığımız, içinde güven dolu huzurlu bir yolculuk yaptığımız bir Alman tankı olarak ifade edebiliyorum.

Teknolojinin doruklarını içinde barındıran otomobil sizlere uzun yıllar eşlik edebilecek bir kapasiteye sahip sevgili okurlarım. Bu fiyat avantajı sayesinde opsiyon listesine bir göz atıp aracınızı biraz daha özel hale getirerek aldığınız zevki kat kat arttırmak sizin elinizde…

Saygılarımla

Emirhan DERELİ

BMW 520i Test

BMW 520i Teknik Özellikler

Motor: Silindir hacmi (cm3) 1592

Güç (devir/dak) 5000-6000/170 Hp (bg)

Tork (Nm) 250 (devir/dak) 1500-4700

Azami hız km/sa 226

0-100 km/sa 8.7

Yakıt tüketimi :Şehir dışı (lt/100 km) 5.5, Şehir içi (lt/100 km) 8.7, Ortalama (lt/100 km) 6.7

COemisyonu (gr/km) 156

BMW 520i Test_BMW 520i 1.6T_New BMW_1.6 Turbo

Fotoğraflar: http://www.facebook.com/onurozansarikayafotograf