200 yıldır geleceği daha iyi tasarlamak için hiç dinmeyen arzu ve heyecan taşıyan ve Dünya’nın en eski otomobil üreticilerinden biri olan Peugeot, D segmentindeki otomobili Peugeot 508 Allure 1.6 THP BVA modelini Otomobiltutkunu olarak test ettik. Bu yazımızda 508 hakkında edindiğimiz kullanım detaylarını siz okuyucularımızla paylaşacağız.

1858 yılında başlayan serüven ile Peugeot Markasının yüreğinde hiç eksik olmayan bu aslan, esin kaynağını sportif zaferlerle taçlandırılan destanları sayesinde gerçek bir efsane olmakta, yenilenen modeli 508 ile markanın sembolü şahlanmış aslan, sınıfında sınırları zorlamaktadır.

2011 yılı ortalarında Türkiye’deki tüm Peugeot bayilerinde eş zamanlı olarak yapılan tanıtımlar ile satışa sunulan yeni Peugeot 508 tasarımı, kalitesi, konforu ve teknolojik donanımları ile farkını ortaya koymaktadır. ”Kaliteli zaman” sloganı ile lanse edilen Peugeot 508, sürücü ve yolculara sunduğu konfora katkıda bulunan yüksek teknolojik donanımlarla da asaletini sergiliyor. Yeni 508 ona sahip olan kullanıcıların bütün duyularına hitap eden modern ve geleceğe yönelik bir tasarım sunuyor. Yalnız bahsetmiş olduğumuz bu özellikler yeni Peugeot 508 aracı sürmeden anlaşılmaz diyebiliriz.

DIŞ TASARIM

Peugeot 508, ilk bakışta etkileyici modern ve geleceğe yönelik yeni nesil tasarıma sahip olduğunu belli ediyor. LED teknolojisine sahip farları, ön farlardan arka tarafına kadar uzanan Coupe otomobil hissi uyandıran tavan kısmının birleştiği omuz çizgisi hattına uzanan arka stop lambaları, motor kaputunun kıvrımlarında saklı şahlanmış aslan logosu, krom detayları vb gibi.

Peugeot 508 Allure Test otomobilimizde en çok etkilendiğimiz kısım; Çift işlevli Xenon farlar LED görsel stile sahip yönlendirme seçeneği sunan modern teknoloji ile donatılmış olup tamamen yeni bir aydınlatma teknolojisi ile göz kamaştırmayan akıllı LED aydınlatma sistemi, tüm sürücüler için güvenli sürüş, rahatlık ve daha konforlu yolculuk imkânı sunuyor.

İÇ TASARIM

Peugeot 508’de kullanılan yumuşak dokulu malzemeler çok kullanışlı ve rahat. Kullanmak istediğiniz butonu kolayca bulabiliyorsunuz. Karışıklık diye bir durum söz konusu değil. Özellikle elektrikli ortopedik deri koltuklar çok rahat ve her yolcuya kaliteli bir konfor sunuyor. Aktif kademeli kafa başlıkları ise pasif güvenlik konusunda kullanıcısına güven veriyor. Spor hissi uyandıran direksiyon simidi ele iyi oturuyor ve üzerindeki kumanda butonlarının kullanımı rahat. Uzun yolda ise direksiyon hissi daha çok anlaşıyor, otomobil yolu çok çok daha iyi kavrıyor.

D segmentinde olan otomobilimiz sınıfının çok üzerinde yenilikler sunuyor: Mesala, elektronik el freni, anahtarsız çalıştırma gibi. Ayraca otomobilin anahtarı cebinizde veya çantanızda olduğunda anahtarı çıkartmadan aracın kapılarını açmak için kapı koluna hamle yaptığınız yeterli oluyor. O an otomobilin kilitli olan kapıları açılıyor. Bunun hayata pratiklik katması anlamında ince düşünülmüş bir detay olduğu kanısındayım. Orta konsolun üst kısmında bulunan silindir şeklinde ve yanlarında butonlar bulunan kısımdan ise; yol bilgisayarı, ses sistemi ve otomobilin ayarlarını düzenleyebiliyorsunuz.

Peugeot 508 1.6 THP ALLURE BVA test otomobilimizde bulunan bir diğer özellik de 4 bölgeli otomatik klima sistemidir. Bu sistem sürücünün yanı sıra ön ve arka koltuktaki yolculara kişisel tercihlerine uygun hava dağıtımı imkânı sunarak markayı Premium otomobiller sınıfına dahil ediyor.

Test otomobilimiz Peugeot 508 1.6 THP ALLURE BVA, 156 Hp güç üretiyor, turbo beslemeli motor sahip araç 240 Nm Tork üretiyor, yere verdiği gücünü ise altı ileri tam otomatik şanzıman sayesinde vites geçişleri sarsıntısız gerçekleşiyor.

Sonuç olarak sıralarsak Peugeot 508 kullanım rahatlığı, yüksek performansı, güvenirliği, yeni nesil teknolojisi ve fiyat karşılığı değeri ile onu tercih eden kullanıcısına uzun yıllar eşlik edecek bir otomobil olduğunu kanıtlıyor.

Benzinli otomobilden sonra dizel versiyonun sürüş kalitesini, tutumunu merak ediyoruz.

PEUGEOT 508 ALLURE 1.6 THP BVA otomatik.

Otomobilin sınıfı: D, Yakıt tipi: Benzinli, Motor hacmi: 1598cc, Motor gücü: 156Hp

Şehir içi yakıt tüketimi: 10.2, şehir dışı yakıt tüketimi: 5.3, karma Yakıt tüketimi: 7.1Litre.

Co2 Emisyonu(gr/km) 164 g/km