21-22 Haziran 2014 tarihinde, Valilik ve Belediyenin izin ve katkılarıyla Seferihisar’da düzenlenen Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu Ralli Kupası Üçüncü ayağı istenmeyen üzücü gelişmelere sahne oldu. Ralli kupasının  3. Ayağı olarak Atlantis Kuyumculuk sponsorluğunda Seferihisar’da gerçekleştirilen yarışta yaşanan bu üzücü olay esnasında, yarış parkuru içerisinde yarışmacılar Bakanlık korumaları tarafından yolları kesilerek fiziksel saldırıya maruz kaldı.

Taner Sengezener_Opel Corsa S1600_Atlantis Rallisi

Defalarca Türkiye ve Avrupada Şampiyonlukları bulunan, ülkemizi Avrupa’da ve Dünyada başarılarıyla temsil eden Milli Sporcu Taner Şengezener ve Bora Yılmaz, ralli esnasında bakanlık korumaları tarafından darp edildi. Konu hakkında açıklamalarda bulunan Milli sporcu açıklamasında: Taner Şengezener Özel Etap başlangıcına doğru resmi yarış güzergahında birinci sırada ilerlerken, Bakan korumaları sivil plakalı 2 adet araç ile Taner Şengezener’in yarış otomobilinin önünü kesti.

Valilik ve belediye izinli resmi bir yarış organizasyonun içerisinde yer aldığını, yarış otomobiliyle ve yanındaki yardımcı sürücüyle resmi güzergahta gittiğini anlatan Taner Şengezener’i dinlemeyen Bakan Korumaları, silah kabzası ve yumruklarıyla feci bir şekilde sürücü ve yardımcı sürücüyü darp etmişlerdir. Arkadan diğer yarışmacıların gelmesiyle hızla olay yerinden uzaklaşan korumaların 7 kişi olduğu ve görgü tanıklarının ifadeleriyle plakası alınan aracın İzmir’e gelen Enerji Bakanı Taner Yıldız’a tahsis edildiği tespit edilmiştir. Olay anında Bakanın araçta bulunmadığı görgü tanıkları tarafından doğrulanmıştır.

Taner Şengezener konuşmasına şöyle devam etti: “Biz Motor sporlarında, ülkemizin tanıtımı için bütün imkanlarımızla çalışır ve uğraşırken yarış esnasında böyle bir darp ile karşılaşmamız bizi adeta şoka soktu, gerçekten neye uğradığımızı şaşırdık.  Ortada hiçbir geçerli sebep yokken bu şahıslar tarafından bize söz hakkı bile tanınmayıp, aniden otomobilimizin içersinde dakikalarca fiziksel saldırıya uğradık. Yardımcı sürücüm ve ben , vücudumuzun çeşitli yerlerinden ağır hasarlar aldık. Otomobil sporları camiası adına ilk kez böyle bir utanç verici bir durumun yaşandığını düşünüyorum.

Bizler Otomobil sporlarının kalitesini yükseltmek ve uluslararası arenada tekrar ülkemizin temsilini sağlamak adına bu şekilde ulusal organizasyonlara katılarak, ilgiyi artırarak dikkat çekmeye çalışırken böyle bir darba maruz kalmak gerçekten inanılır gibi değil. Hele ki Valilik, Belediye, Türkiye Otomobil Sporları Federasyonunun  katkılarıyla, bölgede yarışın kusursuz geçmesi için tüm imkanlar seferber edilmiş, kapılar resmi kurumlar tarafından sonuna kadar açılmış iken başımıza böyle bir müdahalenin gelmesi gerçekten bizleri çok üzdü. 21. yüzyılda Türkiye’nin en modern kentinde belli kuralları ve disiplin içerisinde yapılan bu sportif aktivitede, insanların can güvenliğini hiçe sayan bu kişilerin bakan koruması kimlikleriyle yaptıkları cüretkar zorbalığı şiddetle kınıyoruz.  O sırada yanlarında olmayan Sayın Bakanımızdan ve Emniyet güçlerinden de, belirlenen faillerin şiddetle hemen cezalandırılmasını talep ediyoruz. Bu darp, ülke sporuna, ülke spor gelişimine yapılmış bir darptır. Turistlerin heyecanla izlediği ve değişik şehirlerden yarışı izlemek için gelen bir çok sporsevere bu tatsız durumu yaşatan bu saldırganların en kısa zamanda yakalanmasını ve Bakanımızın da hassasiyetiyle en ağır şekilde cezalandırılmalarını talep ve umut ediyoruz’’ dedi.

Taner Sengezener_Opel Corsa S1600_Atlantis Rallisi_Bora Yilmaz