Toyota, 2011’in son aylarında değişen yüzünün ilk temsilcisi Yeni Yaris ile pazardaki rekabete hız katıyor.

Toyota’nın B segmentindeki temsilcisi Yaris’in 3. nesli, dinamizm ve estetiği birleştiren yepyeni dış tasarımı ile daha geniş kitlelerin beğenisine hitap ederken, eğlenceli multimedya çözümleri ile de teknoloji tutkunlarının kalbini fethetmeye hazırlanıyor. Sabırsızlıkla beklenen Yeni Yaris, Kasım ayı itibariyle Toyota Plazalarda satışa sunuluyor.

 

 Toyota’nın B segmentindeki temsilcisi Yaris, 3. nesliyle Türkiye pazarına sunuluyor. 2011 yılının son aylarında “Yeni Yaris… Yeni Toyota…” konseptiyle pazara iddialı bir giriş yapmaya hazırlanan Yeni Yaris, aynı zamanda Toyota’nın stil sahibi ve teknolojik yüzünün öncüsü ve değişimin simgesi oluyor. B segmentinde rekabeti şekillendirecek yeni standartlar sunan Yeni Yaris, Toyota’nın daha tutkulu otomobiller üretme hedefinin ilk adımı olarak dikkat çekiyor.

 Yaris’in takdir edilen verimlilik, yakıt ekonomisi, şehir yaşamına mükemmel uyum ve kanıtlanmış iç mekan tecrübesi, Yeni Yaris’te daha çarpıcı bir dizayn ile müşterilerin beğenisine sunuluyor. Yeni Yaris çekici tasarımı, zekice dizayn edilen geniş  iç mekanı ve sınıfında bir ilk olan erişilebilir multimedya çözümleri ile mevcut hedef kitlesine ek olarak şimdi gençlerin ve genç ailelerin de gönlünü fethetmeyi amaçlıyor.  Toyota kalitesini dinamik şehir otomobili konsepti ile sunarak müşterileri üstün sürüş dinamikleri ve konforu ile buluşturan Yaris, yeni otomatik CVT şanzıman seçeneği ile de zorlu rekabetin önemli oyuncuları arasında yerini alıyor.

Lansman toplantısında konuşan Toyota Pazarlama ve Satış A.Ş. CEO’su Ali Haydar Bozkurt, Yeni Yaris’in bu özellikleri ile segmentine liderlik edecek bir otomobil olduğuna dikkat çekerek  “Yeni Yaris çekici dizaynıyla, teknolojisiyle ve donanım zenginliği ile şimdi herkesin birşeyler bulabileceği bir otomobil olacak.” dedi ve ekledi: “3. nesil Yaris ile başlayarak yepyeni bir bakış açısıyla yaratılan Toyota modellerinin, müşterilerimizin ihtiyaçlarıyla birlikte arzularına da hitap edeceğine inanıyoruz. Toyota, yeni dönemde kalite ve dayanıklılığın yanısıra, daha çok heyecan veren görünüme sahip modelleri ile de geniş kitlelerin öncelikli tercihi olacak” şeklinde konuştu.

Yeni Toyota Yaris, dışarıda cesur ve sportif bir görünüş yakalarken aynı zamanda tasarımda mükemmelliyetçi değerlere ulaşıyor. Boyu 100 mm artırılarak 3 bin 855 mm’ye ulaşan Yeni Yaris, 4.7 m’lik sınıf lideri dönüş yarıçapı ile şehir yaşamı için mükemmel manevra kabiliyeti sunuyor.  Aerodinamik verimlilik ise sınıf lideri 0.287 cd sürtünme katsayısı  değeriyle yeni bir referansa imza atıyor.

İç mekan ve ergonomi ustası Yaris, yeni neslinde de bu başarısını sürdürüyor. Yeni Yaris’in sürücü odaklı kokpit tasarımında kalite hissi artırılırken, kokpitinde gösterge paneli direksiyon simidinin arkasına alınarak görünürlük ve kullanım kolaylığını artırmak amacıyla merkezi olarak konumlandırılarak sürüş konforu üst düzeye taşınıyor.  Segmentinin en geniş iç mekana sahip araçlarından biri olan Yeni Yaris’in arka koltuk diz ve baş mesafesi  sınıfının en iyi değerleri arasında yer alıyor. Yeni Yaris’te bagaj hacmi 286 lt, arka koltukların tamamen yatırıldığı durumdaki maksiumum bagaj hacmi de 768 lt’ye çıkarılabiliyor. Yeni Yaris’te ayrıca Toyota modellerinde ilk defa sunulan panoramik cam tavan ile iç mekanda ferahlık hissi yükseliyor.

Yeni Yaris teknolojisi ve donanımıyla rakipsiz

Yeni Toyota Yaris, Life, Fun, Cool ve Style olmak üzere 4 farklı donanım seviyesinin yanısıra müşterilerin ihtiyaçlarına uygun olarak geliştirilmiş geniş spektrumlu ve erişilebilir opsiyonel donanım paketleri ile de dikkat çekiyor. Yeni Yaris’in eğlenceli ve konforlu bir sürüşü garantileyen donanımları arasında “Toyota Touch” ve “Toyota Touch & Go” öne çıkıyor.

6.1 inçlik renkli dokunmatik ekran sistemiyle araç içi multimedya sistemi olan “Toyota Touch”, AM/FM radio, CD/ MP3 çalar, Bluetooth ile cep telefonundan görüşme yapma, cep telefonu adres defteri ile senkronizasyon ve yine cep telefonundan müzik dinleme özelliklerini içerirken, USB ve AUX ile mobil cihazlara bağlantı imkanı sunuyor. Ekrandan ayrıca, kalan yakıt miktarı, anlık yakıt tüketimi, son 15 dakikadaki yakıt tüketimi gibi bilgiler alınabilirken, entegre geri görüş kamerası da park kolaylığı sağlıyor. Bu multimedya sistemi üzerine kurulu “Touch&Go” ise erişilebilir fiyatta navigasyon özelliğinin yanısıra Bluetooth ile ekran üzerinden SMS alma ve gönderme, USB tabanlı fotoğraf görme özelliği, internete ve hatta Facebook’a bağlanma imkanı da sunabiliyor.

Yeni Multidrive S Şanzıman, Verimli motorlar

Avrupa’da tasarlanan ve Toyota’nın Fransa’daki Valenciennes Fabrikası’nda üretilen  Yeni Yaris, yüksek performansı düşük yakıt tüketimi ve CO2 salımı ile birleştiren Toyota Optimal Drive teknolojisinin en son versiyonuna sahip 1.0 lt VVT-i, 1.33 lt VVT-i ve 1.4 D-4D turbodizel olmak üzere üç motor seçeneği ile yollardaki yerini alıyor. Kendi kategorisinde ardarda yılın motoru ödülüne layık görülen ve 5 ileri vitesli manuel şanzımanla donatılan 1,0 lt VVT-i benzinli motor 5.0 lt/100km yakıt tüketimi ile sınıf liderliğine devam ediyor. 1,33 VVT-i motora eşlik eden CVT şanzıman teknolojisine sahip Multidrive S de sınıfının en güçlü ve yakıt ekonomisi en iyi şanzımanlarından biri olarak dikkat çekerken sessiz ve konforlu sürüş deneyimine imkan sunuyor.