Sürücüye aracıyla bütünleştiğini hissettirecek şekilde tasarlanan tümüyle yeni Mazda6, CD segmentindeki etkileyici sürdürülebilir Zoom-Zoom sürüş keyfi ve heyecanlandırıcı KODO tasarım felsefesi gibi en gelişmiş unsurları bir araya getiriyor.

Mazda, yeni nesli ve daha yüksek bir sürüş keyfi seviyesini hedefleyen bir öncü model ile daha yükseklere çıkıyor. Her Mazda’nın temel unsuru olan ayırt edici tasarımı, sezgisel işlevselliği ve sıra dışı tepkiselliği ile bunu sağlıyor. Ayrıca, dinamik ve duygusal cazibesini Mazda’nın en üst düzey modeli için zorunlu olan denge ile de birleştiriyor.

Mazda’nın yeni nesil öncü modeli, tüm SKYACTIV TEKNOLOJİLERİ ile birlikte, “KODO – Hareketin Ruhu” tasarım temasına sahiptir ve Mazda’nın araçla bir olma duygusu olan Jinba Ittai felsefesini sunar. Gelmiş geçmiş en güvenli ve en fazla yakıt verimliliğine sahip Mazda modellerinden birinde en gelişmiş şekliyle Sürdürülebilir Zoom-Zoom: Mazda’nın hafif ağırlık tasarım stratejisi kullanılarak geliştirilen yeni Mazda6 mevcut modele kıyasla oldukça hafif. Şirketin yakıt tasarrufu sağlayan eşsiz i-ELOOP fren enerjisi rejenerasyon  sistemine sahip ilk Mazda

SKYACTIV  performansı ve araç kontrolü sayesinde ödünsüz Mazda sürüş keyfi. Avrupa binek araç pazarının %6,2’sini temsil eden, önemli CD segmentinde Mazda’nın savaşçısı.

Mazda’nın yeni tasarım yüzü olan marka imzası niteliğindeki kanat şeklindeki ızgara, yoğun işlevsellik hissinin yanı sıra markanın gücünü ve derinliğini yansıtıyor.

• Belirgin çamurluklar ve arkaya doğru alçalan kabin, yeni Mazda6’nın kemer bölümlerinin altındaki gücü ön plana çıkarıyor.

• Mevcut modele göre 100mm geriye kaydırılmış A sütunu ile coupe bir otomobili andıran kabin, oldukça çevik bir aracın ayakları yere sağlam basan duruşunu vurguluyor (aynı zamanda sürücüye geniş bir görüş açısı sağlıyor).

• LED’ler ve yeni bir halojen halkadan oluşan farlar, bir taraftan aracın olgun ve kendinden emin duruşunu ön plana çıkarırken diğer taraftan ön yüzü yan karakter çizgilerine ve Mazda’ya özgü arka lambalara bağlıyor.

• Ateş Kırmızısı, Refleks Mavisi, Meteor Grisi Mika ve Jet Siyahı Mika olmak üzere dört yeni gövde rengi daha belirgin bir kontrast oluşturmak üzere özel olarak tasarlandı.

• Model 17 ve 19 inç alüminyum jant seçenekleri ile sunuluyor.

• Sedan model geniş ve konforlu bir kabin elde etmek üzere segmentinin en uzun dingil mesafelerinden (2,830 mm) birine sahipken, biraz daha kısa dingil mesafesine sahip wagon model bile mevcut Mazda6’dan daha geniş olma özelliği taşıyor.
Yeni Mazda6  çeşitli ileri düzey aktif güvenlik teknolojilerine sahiptir:

• Mazda Radar Hız Sabitleme Kontrolü (MRCC) 0-200km/s’ye varan hızlarda öndeki araçlarla belli bir mesafeyi korur, hızı kontrol eder ve gerektiğinde fren uygular.

• Akıllı Fren Desteği (SBS) de 15-145km/s hız aralığında önde giden araçları izler ve yeni Mazda6 öndeki araca çok yaklaştığında sürücüyü uyarır ve olası bir kaza tespit ettiğinde otomatik olarak fren uygular.

• Akıllı Şehir İçi Fren Desteği (SCBS) 4-30km/s hız aralığında olası bir önden-arkadan çarpışma tespit ettiğinde otomatik olarak fren uygulayarak, şehir içi kullanımlarda düşük hızlarda Akıllı Fren Desteği sistemini tamamlar.

• Şerit Değiştirme Uyarı Sistemi (LDWS) , kasıtsız şerit değişimlerinde sürücüyü uyarır.

• Arka Araç İzleme (RVM) Sistemi bitişik şeritlerden veya kör noktalardan araca doğru arkadan yaklaşan araçları tespit eder ve sürücüyü uyarır.

• Acil Durum Sinyal Sistemi (ESS), ani frenleme durumunda etraftaki diğer sürücüleri uyarmak üzere dörtlü ikaz lambalarını yakar.

• Uzun Far Kontrol (HBC) sistemi etraftaki diğer sürücülerin görüş kalitesini bozmamak için otomatik olarak uzun far ve kısa far arasında geçiş yapar.

• Ayarlanabilir Ön Aydınlatma Sistemi (AFS) virajların daha iyi aydınlanmasını sağlamak üzere farların açısını değiştirir.

• Yokuş Kalkış Desteği (HLA), aracın yokuşta kalkış esnasında geriye doğru kaymasını engellemek üzere fren kuvveti uygular.

• EBD’li (Elektronik Fren Kuvveti Dağıtımı) standart ABS, fren desteği, DSC (Dinamik Stabilite Kontrolü), ve TCS (Çekiş Kontrol Sistemi).

Baş tasarımcı Akira Tamatani konuya ilişkin olarak şunları söylüyor: “Yeni Mazda6, sergilediği evrensel estetik cazibe ve güzellikten sapmadan sıra dışı bir canlılık etkisi yaratan dayanıklı bir yapıya ve kuvveti ve dengeyi vurgulayan alçak ve geniş bir duruşa sahiptir. Hareketin vahşi ve dinamik ifadelerinin artistik bir biçimde güçlü bir duruş oluşturduğu bir tasarım yarattık. Sürmeden önce araca bakmak bile insanların sürüşten beklentilerini yükseltiyor.”

Sarsıntısız, yüksek performanslı sürüş özelliklerini Mazda’ya özgü sportif ve doğrusal yol tutuş performansıyla bütünleştiren Mazda6, SKYACTIV teknolojisini ve markanın benzersiz i-ELOOP fren enerjisi rejenerasyon sistemini ilk kez birlikte sunuyor. Bu, modelin hiç olmadığı kadar güçlü ve tasarruflu olduğu anlamına geliyor. Tasarımcılar ve mühendisler, araca mükemmel formlar kazandırmak üzere iş birliği içerisinde çalıştı. Sonuç olarak her şey olması gerektiği gibi oldu: Müşterilere göründüğü kadar mükemmel bir araç sunuldu.

İlk kez Paris Otomobil Fuarı’nda yan yana sergilenen sedan ve wagon modelleri, toplam uzunluk, dingil mesafesi ve kabin boyutları gibi alanlarda segmentlerinde ya lider ya da lidere yakın bir konumda yer alıyor. Bu özellikler, sürücü ve yolculara en üst seviyede konfor sunulduğu anlamına geliyor. SKYACTIV teknolojisinin yenilikleri sayesinde yeni Mazda6, geniş boyutlarına rağmen mevcut modelden daha hafif olma özelliği taşıyor.

Modelin güç aktarma organları daha fazla güç ve yakıt tasarrufu sağlayacak şekilde optimize edildi. Daha fazla yüksek ve ultra yüksek dayanıklılıkta çelik kullanımı sayesinde şasi ve gövde yapıları daha sağlam hale getirildi. Direksiyon ve süspansiyon sistemleri, düşük hız çevikliği ile yüksek hız dengesini bir araya getirerek modelin CD segmentinde eşine az rastlanır bir tepki performansına sahip olmasını sağladı. Ayrıca daha sessiz ve daha aerodinamik özelliklere sahip olan yeni Mazda6, güvenlik konusunda da rakiplerini geride bırakıyor.

Canlılığı, gücü ve çevikliği (temel KODO tasarım unsurları) yansıtan markaya özgü kanat şeklindeki ön yüz tasarımı ile yeni Mazda6, insanların baktıkları andan itibaren direksiyonunun başına geçmek isteyecekleri bir otomobil. Benzersiz performansı ve yol tutuşu sürücüleri, direksiyon başına geçtiklerinde de hayal kırıklığına uğratmayacak seviyede.