TARİF EDİLEMEZ TURUNCU RENKLİ VW AMAROK CANYON KARŞINIZDA!  

Bu hafta VW markasının Pick up sınıfındaki iddaalı temsilcisi Amarok ”Canyon” adı verilen modeli ile karşınızdayız. Bu konuğumuz yüksekliği, uzunluğu, ağırlığı ve heybeti ile uzun süredir test ettiğim en büyük araç özelliğini taşımakta. İsterseniz şimdi detaylı olarak bu iri yarı arkadaşı anlatalım sizlere.

Amarok Canyon Test_Amarok_Canyon_Test_VW Amarok_Otomobiltutkunu_OffRoad_Volkswagen Amarok Canyon_Emirhan Dereli

Performans

Amarok VW markasının ürettiği en güçlü dizel ünite olan 2.0 litrelik BiTdi üniteye sahip, nedir bu ünitenin özellikleri peki; bu ünite 4000 devirde 180 ps güç üretirken, 1500-2000 devir bandı arasında ise 420 Nm tork üretmekte. Evet bu rakamlara kulağa çok hoş gelmekle beraber bana inanın aracın içindeyken de gayet hoş hissettirmekte. Her vites atışınızda Amarok sizi koltuğa daha çok yapıştırmak için çabalarken aynı zaman elinden geldiği kadar tutumlu olmaya çalışmakta. Bu kadar güçlü bir motoru mühendisler bizlere 8 ileri DSG şanzıman ile sunmayı tercih etmişler ve çok doğru bir karar vermişler. Şanzıman gerçekten çok iyi çalışmakta ve amarok her daim sıkı bir şekilde devirlenmekte. Vites geçişleri gayet sarsıntısız olmakla beraber, viteslerin devir bandına dağılımı ise çok başarılı. Bu kadar başarılı bir motor, şanzıman ve aktarma organları birleştiğinde ise otoyol sürüşlerinde olsun arazide olsun çok başarılı yol alan bir araç elde etmiş oluyorsunuz. Başarılı bir performans sunan Amarok bu performansını 2 tonu geçen ağırlığı ile birleştirince ve daimi 4 çeker sistemindeki kayıplara rağmen uygun bir yakıt tüketimi sunuyor. Aracımız şehir içi trafiği ve arazi sürüşlerinden 11 litre/100 km bandında yakıt tüketirken, 80-100 km süratlerinde cruise kontrol ile seyredilen otoyol sürüşünde ise 7 litre/100km seviyesinde seyretti. Aracın arkası malum Pick-up olduğundan dolayı boş ve ön tarafına göre hafif bu durum yol tutuş da bazı sıkıntılar doğurmakta yani aracın arkasını virajlarda biraz fazla salması gibi. Ama geniş lastikle ve başarılı 4 çeker sistemi bu açığı elektronik yardımcılar yardımıyla kapatmakta ve aracı yolda sabit tutmakta.

Fren performansı ise ani frenlemeler olsun yavaş dozlu frenler olsun gerçekten güven veren düzeyde. Arazi kısmına geldiğimizde ise Amarok’u fazla zorlamadık, ama geçtiğimiz engebeler, tırmandığımı yokuşlar da gayet tatminkar olan Amarok parasını hak eden bir arazi oyuncağı olduğunu gösterdi bize. Yaklaşma açısı, tırmanma düzeyi, kilitli diffransiyelin başarılı çalışması ve elektronik sistemlerin yardımı ile çok ama çok zor yolda kalacağınız size garanti eden bir araç.

Amarok-Canyon-Test_Amarok_Canyon_Test_VW-Amarok_Otomobiltutkunu_OffRoad_Volkswagen-Amarok-Canyon-Photo
KONFOR – TASARIM

İç mekan genişliği konusunda kesinlikle Amarok çok ferah bir hacim sunmakta ve koltukların oturuş pozisyonu gayet başarılı, görüş mesafeleri yeterli yani oturduğunuz konumdan araca rahatlıkla sahip çıkabiliyorsunuz. Deri döşeme tercih edilen koltuklar yaz sıcağı biraz terletse de tasarım olarak gayet güzel ve gayet rahat. Ses yalıtımı konusunda bir arazi aracı olarak değerlendirdiğimiz zaman Amarok sınavını başarılı bir şekilde geçiyor. Yalnız ben motordan biraz da olsa turbo sesi duymak isterdim…

İç trimlere geldiğimizde klasik VW grubu dizaynı ve ürünleri karşımıza çıkıyor tabi kullanılan malzemeler bir tık daha sert ve kalite olarak aşağıda. Zaten bir arazi aracından binek otomobil malzeme kalitesi beklemek biraz ağır olacaktır. Direksiyon gayet sportif ve konforlu olmakla beraber yol bilgisayarı kontrolü olsun media sistemi kontrolü olsun gayet başarılı. Ana ünitede sunulan USB girişi ve AUX bağlantısı yeni nesil araçların olmazsa olmazı ekstra olarak SD Kart yuvası bulunuyor ve ses sistemi gayet yeterli bir şekilde çalıyor. Off Road maceralarından sonra bir ağacın altında dinlenirken keyifle müzik dinleyebilirsiniz. Klima sisteminin soğutması güzel yalnız bir türlü aracın içine bir buzhane havası veremedik. Bunu geniş iç hacim ve 35 dereceyi bulan hava sıcaklığına bağlıyorum biraz.

Amarok Canyon Test_Amarok_Canyon_Test_VW Amarok_Otomobiltutkunu_OffRoad

CANYON DONANIMI

Aşırı dikkat çekici bir renkle karşımıza çıkan Amarok Canyon bu renk dışında da bize ekstaralar sunmakta. Ön ve arka tamponlar piano black olarak tercih edilen Canyon tampon kiti, yan kapıların alt hizasında Canyon etiketi, karartılmış arka stoplar, 17” boyutunda “ROCA” adı verilen sportif jantlar ve arka tarafta bulunan sportif roll barlar. Dış kısımda turuncu ve siyahın uyumu ile herkesin dikkatini çeken Amarok Canyon, iç mekanda da klima çıkışlarında turuncu şeritler, direksiyonda turuncu dikişler, emniyet kemerinin köşesinde bulunan turuncu şerit ve deri koltuklardaki turuncu dikişler ile donanım farkını ve sportifliği yansıtıyor.

Sürekli şehir dışına çıkan, çiftlik ve köy hayatına meraklı olan, off road yapmaya meraklı olan tüm kullanıcılar için biçilmiş kaftan olan Amarok Canyon modeli ile adeta bir spor otomobil kadar dikkat çekmekte. Ben beğendim ve her dakikasından zevk alarak kullandım. Hepinize teşekkür ediyor yeni test yazılarında görüşmek üzere diyorum.

Saygılarımla
Emirhan DERELİ

Amarok Canyon Test_Amarok_Canyon_Test_VW Amarok_Otomobiltutkunu_OffRoad_Volkswagen Amarok Canyon Test

Fotoğraflar: https://www.facebook.com/beycankorkmazphotography