Volvo Car Group’un araç güvenliğindeki lider pozisyonu, Amerikan Otoyol Güvenliği Sigorta Enstitüsü’nün (IIHS) önden çarpışma önleme sistemlerinin performans oranlarının ölçüldüğü yeni testinde bir kez daha vurgulandı.

Volvo S60_otomobiltutkunu

Volvo S60 ve XC60, mümkün olan en yüksek derece olan ‘üstün’ notunu alırken, teste katılan 74 otomobilin içinde Volvo Cars’ın ‘City Safety – Şehirde Güvenlik Sistemi’ adını verdiği düşük hızda çarpışma önleme sisteminin standart olarak sunulduğu tek model de oldular.

IIHS’nin yeni çarpışma önleme derecelendirmesi, enstitünün 2014 Top Safety Pick + değerlendirmesine dahil edilecek. Önden arkaya çarpışmaları içeren yeni değerlendirme; biri 20 km/s, diğeri de 40 km/s olmak üzere iki test içe

Volvo S60 ve XC60; City Safety – Şehirde Güvenlik Sistemi ve Tam Otomatik Frenli Yaya Algılama adı verilen çarpışma uyarı sistemleriyle, yeni testte ‘üstün’ derecesi alabilen iki model olmayı başardılar.

Volvo Yaya Algılama_Volvo_otomobiltutkunu_bernaylafem

City Safety – Şehirde Güvenlik Sistemi tüm Volvo modellerinde standart

City Safety – Şehirde Güvenlik Sistemi,  tüm yeni Volvo modellerinde ve bütün pazarlarda standart olarak sunuluyor. Birçok Volvo modeli de teknolojinin geldiği son nokta olan, araçların yanı sıra hareketli yayalar ve bisikletlileri de algılayabilen, daha yüksek hızlarda çalışan tam otomatik fren sistemleriyle donatılıyor. Ayrıca Önden Çarpışma Uyarısı sistemi bulunan modellere ek bir puan veriliyor.

Thomas Broberg: “IIHS testi iki duruma odaklanıyor. Her iki durumda da duran bir araca arkadan yaklaşma simüle ediliyor. Ancak, Volvo Cars’ın sistemlerinin; aynı yönde, yayalar ve bisikletliler ile hareket eden araçların da dahil olduğu, gerçek hayat senaryolarını kapsama içine aldığı vurgulanmalıdır,” diyor.

Volvo Cars, şimdiye kadar otomatik fren sistemleriyle donatılmış bir milyondan fazla araç satışı gerçekleştirdi. Şirket, karanlıkta yayaları algılamanın yanında hayvanlar için çarpışma önleme sistemlerini de tanıtarak yakın gelecekte de öncü çalışmalarına devam edecek.

Otomatik fren ile daha az kaza

Çığır açan City Safety – Şehirde Güvenlik Sistemi’nin faydaları, IIHS/HLDI’nin (Otoyol Veri Enstitüsü) bir önceki raporunda, çarpışma hasar frekansının yüzde 20’nin üstünde azaldığı yönünde belgelenmiştir. İsveç sigorta verileri de takip esnasında arkadan çarpışmaların yüzde 23 oranında azaldığı ile ilgili benzer değerler ortaya koyuyor.

IIHS’nin sigorta araştırmaları, Volvo XC60’ın bu teknoloji sayesinde bedensel yaralanma maliyetlerini yüzde 33 oranında düşürdüğünü gösteriyor. Ayrıca maddi hasar sorumluluğu ise yüzde 15 oranında düşmüş durumda.

Thomas Broberg: “Yıllar boyunca, bir Volvo otomobilde yaralanma riski, sürekli ve önemli ölçüde azaltılmıştır. Yeni önleyici ve koruyucu sistemlerimizi tanıtarak, 2020 yılına kadar yeni bir Volvo otomobilinin içinde kimsenin yaralanmaması ve ölmemesi yönündeki vizyonumuza doğru emin adımlarla ilerliyoruz. Uzun vadeli hedefimiz ise otomobillerin hiç kaza yapmamasıdır.” diyor.

Volvo City Safety_Volvo Cars_Volvo S60_Volvo XC60_bernaylafem_otomobiltutkunu_Top Safety Pick_Volvo Car Group