Volvo Cars, yeni Concept Estate konsept otomobilinin birçok uluslararası yayın tarafından ‘Car of the Show’ seçilmesinin ardından, art arda üç imrenilecek ödül birden kazandı.

Concept XC Coupe

Cenevre’deki ödülü, Concept Coupe’nin Frankfurt Otomobil Fuarı’nda önde gelen bir Alman otomotiv dergisi tarafından ‘Car of the Show’ olarak adlandırılması ve Concept XC Coupe’nin 2014 Detroit Otomobil Fuarı’nda prestijli ‘Eyes ON Design’ ödülünü kazanması takip etti.

Volvo’un konsept otomobillerine yönelik global ilgi, tamamen yeni ve merakla beklenen XC90 SUV ve onu takip edecek otomobillerin nasıl görüleceğine ve nasıl bir his sağlayacağına dair ilk önemli ipuçlarını sağladıkları için yoğunlaşıyor. XC90 bu yılın sonlarına doğru satışa çıkacak.
Arka arkaya alınan bu üç ödül, İsveçli otomobil üreticisinde, Volvo Cars Tasarımdan Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Thomas Ingenlath’ın yönetimi altında halen yaşanmakta olan dönüşümünün altını çiziyor. Dönüşüm ilhamını İskandinav tasarımının karakteristik özelliği haline gelen sadelik, işlevsellik ve güzellikten alıyor.

Volvo Concept Estate’in en çarpıcı kabin içi tasarım özelliği sadeliği. Geçmişte kalan butonların yerini, kabini doğruca 21’inci yüzyıla taşıyan, orta konsoldaki tableti andıran geniş bir dokunmatik kontrol paneli alıyor.

Thomas Ingenlath, “Temel fikir, kontrolleri ve bilgileri mükemmel derecede sezgisel ve kullanıcı dostu bir şekilde düzenlemek. Her şey tam olarak olmasını beklediğiniz yerde, bu da sürüşü daha keyifli, verimli ve güvenli kılıyor,” diyor.

Volvo Cars İç Tasarım Direktörü Robin Page, “Giderek artan sayıda işlev için butonlar ve kontrollerle uğraşmak zorunda olmamak, bir çift kelepçeden kurtulmak gibi,” diyor. “Bu, dikey ekran etrafında güzel bir iç mimari oluşturmayı mümkün kıldı. Konsept otomobil, bu kullanıcı arayüzünün nasıl yeni otomobil jenerasyonumuza entegre edileceğini gözler önüne seriyor.”

Apple ve Volvo güçlerini birleştiriyor

Volvo’nun yeni iç tasarımının ve orta konsol ekranının açığa çıkarılması üzerine, Volvo Cars ve Apple Inc. Cenevre’de, Volvo sürücülerine Apple’ın yaygın olarak kullanılan ve oldukça beğenilen işletim sistemine kendi otomobillerinden tam erişim sağlamak için iki şirketin güçlerini birleştirdiğini açıkladı.

Apple CarPlay yoluyla, işbirliği sürücünün Volvo Cars’ın orta konsoldaki dokunmatik ekranından Apple cihazının içeriğini deneyimlemesini ve kullanmasını sağlıyor. Apple işletim sistemi sunan ilk Volvo bu yıl içinde satışa sunulacak yeni XC90 olacak.