Peugeot 3008 güçlü karakteri ve tüm dünyada 500 bin adetin üzerinde toplam satış ile hedeflerini %50 aştı ve başarıyı yakaladı. Bu ‘Crossover’ model, hatchback, SUV ve MPV’lerin en iyi özelliklerini bir araya getirerek tüm bu segmentlerin de ötesine geçti.

Yeni Peugeot 3008_Peugeot Otomobiltutkunu

Modernliği, Peugeot tasarım gücüyle SUV’ların üstünlüklerini birleştirme kapasitesinde, sürüş keyfi ile işlevselliği bir araya getirme yeteneğinde yatıyor. Çok yönlü ve çok amaçlı olan bu model tüm bu özelliklerini farklı kullanım şartlarında ortaya koyuyor. Kokpit tasarımı ve teknolojik donanımları, sınıfının en üst düzeyindeki dinamik özellikleri vesunduğu benzersiz sürüş deneyimi ile sürücüsüne keyif ve heyecan veriyor.

Tüm güçlü noktalarını koruyarak yenilenen 3008, yeni farlarıyla simgelenen çağdaş tasarımını zarafetle taşıyor. LED ön ve arka farlar bu modelin ilk bakışta ayırt edilmesine olanak veriyor. Yeni teknolojik donanımlar aracın dinamizmini ve kullanım rahatlığını attırıyor. Göz hizasındaki gösterge panelinde farklı işlevler farklı renklerle gösterilerek bilgilerin anında okunmasını sağlıyor. Geri görüş kamerası aracın arkasındaki alanı ekranda görüntüleyerek manevraları kolaylaştırıyor. Yeni Peugeot 3008, Mart ayından itibaren 1,6 e-HDi 115 hp (ETG6) motor seçeneği ile Türkiye pazarına sunuldu.
Doğal, yoğun ve zarif görünüm

Kompakt SUV 3008 farklı otomobil dünyaları olan hatchback’lerin dinamizmini, tek hacimlilerin geniş ve ferah iç mekanını ve SUV’ların yüksek mimarisini benzersiz bir şekilde birleştirerek çığır açtı. Ölçülü boyutları (uzunluk 4,365m, genişlik 1,837m) güçlü ve rafine bir tasarımla biçimlendirildi.

Markanın tasarım kimliğini doğal olarak benimseyen 3008, özgün karakterini ve niteliklerini güçlü bir şekilde dışa vuruyor. Prestijli ve çağdaş bir stil, sağlamlık, her koşulda konfor, sürüş keyfi, farklı yol koşullarına uyum yeteneği.
Sağlamlık daha ilk bakışta güven veren korumalar ve hassas birleşimlerde kendini gösteriyor. Özgün kıvrımlara sahip çamurluklar, paslanmaz çelikten marşpiye ve kasa altları gövdeyi çevreliyor. Bunların üzerindeki ışık oyunu ise aracın SUV kimliğini ortaya koyuyor. 3008 hafif fakat güçlü jantların üzerine oturuyor. Parıltılı çubuklar jant kollarını incelikle vurguluyor.

Tamamen yenilenmiş olan ön yüzün karakteri kontrast arayışlarıyla güçlendirildi. Radyatör ızgarası ve sis farlarının çerçeveleri gövdeden çıkan tek bir krom parçaymış gibi duruyor. Kromajlı iki ince çıtayla çerçevelenen hava girişi 3008’in doğal gösterişini arttırıyor. Aynı zamanda ön yüzde bir denge unsuru oluşturuyor. Sis farlarının tasarımında Peugeot’nun son konsept araçlarından esinlenildi. Far yuvaları hacimli tasarımları ile ilave bir koruma sağlıyor.
Yepyeni teknolojik farlar da canlı bakışlarıyla gövde içine işlenmiş gibi duruyor. Malzemeler üzerinde ince bir kontrast ile detaylı bir çalışma yapıldı. Böylelikle, ışık kaynağı kromajlı çerçeveli siyah bir fon üzerine monte edildi. Farlar her ikisi de LED’li ve flat guide tipinde sinyal lambası ve gündüz farı ile bütünleşiyor. Féline versiyonunda, daha güvenli bir sürüş için farlar otomatik yükseklik ayarlı ve viraj aydınlatmalı Xenon teknolojisi ile sunuluyor.

Peugeot logosu bu zengin ve prestijli ön yüze hakim. Logonun izinden doğan hareket ön cam ve tavan ile doğal olarak birleşen kaputu boydan boya kat ediyor. Tavanın geniş hareketi rahat ve ferah iç mekanla ilgili ipuçları veriyor. Camın üst çerçevesi, marşpiye ve dikiz aynası yuvaları üzerindeki krom dokunuşlar modelin yüksek kalite seviyesini ortaya koyuyor. Koyu fonlu yeni stop lambaları LED’lerle aydınlatılan hareketli üç arslan pençesini oluşturuyor ve 3 boyutlu profilleriyle ayırt ediliyorlar.

Müşterilerin 3008’lerini zevklerine göre seçmeleri için, aralarında yeni Mercan kırmızısı ve üç katlı inci beyazı olan dokuz yeni renkten oluşan geniş bir renk yelpazesi beğenilerine sunuluyor.

Yeni Peugeot 3008_Peugeot 3008

Sürüş keyfinin kaynağı yeni kokpit

Kapıyı açtığınızda, göz alıcı ve şaşırtan iç mekanla karşılaşıyorsunuz. Panoramik cam tavandan gelen ışık mükemmel ergonomiye sahip sürücü bölümünü gözler önüne seriyor. Sürücü böylece bu sınıftaki bir SUV’da eşsiz bir deneyim yaşamak amacıyla, hatchback tarzı bineklere özgü bir sürüş pozisyonu sunan gerçek bir kokpit içinde yerini alıyor.
Head Up Display olarak adlandırılan göz hizasındaki gösterge panelinde, gizlenebilen polikarbonat ekran üzerinde aracın hızı (anlık hız, hız sabitleyici – sınırlayıcının durumu ve limiti) ile aynı zamanda Güvenli takip mesafesi uyarı sistemi sistemi sayesinde takip edilen araç ile aradaki mesafe görüntüleniyor. Daha net anlaşılması için, her fonksiyon farklı bir renk ile gösteriliyor: Anlık hız için beyaz, hız limitörü için turuncu, sabitleyici için yeşil ve Güvenli takip mesafesi uyarı sistemi için kırmızı. Yandaki açılır-kapanır ekran üzerinde radyo-navigasyon, yol bilgisayarı, ön ve arka park yardımlarının ara yüzleri ile geri görüş kamerasının çektiği görüntü izlenebiliyor. Head up bilgi ekranı ve Mesafe Alarmı’nın farklı parametreleri parmak uçlarıyla kumanda edilen düğmeler yardımıyla kolayca kontrol ediliyor.

Aracın ilerlemesini kontrol etmeye yarayan kumandalar arka koltuklara kadar uzanan orta konsol üzerinde toplandı. Kolunu orta kolçağa rahatça yerleştiren sürücü bir fonksiyondan diğerine çok kısa bir süre içinde geçebiliyor ve böylece büyük bir tepki gücüne sahip oluyor: Vites kolu, elektronik park freni, Grip Control çekiş sistemi  

Yeni döşemeler

Allure donanım seviyesinde karma malzemeleriyle şık ve teknik bir döşeme sunuluyor. Sırtlık ve koltukların orta bölümü Grikol kumaş ile kaplanırken yan destekler, sırtlık üstleri ve kafalıklar ise PET malzeme ile döşendi. Kapı kol dayamaları da aynı şekilde PET ile kaplandı. Bu döşeme üç farklı renk seçeneği ile sunuluyor: Gri, Siyah ve Ikoïa. Bu sonuncu renk sadece 3008 HYbrid4’e özgüdür. Féline versiyonunda ise ısıtmalı ve deri koltuklar sunuluyor.

Konfor ve kullanım kolaylığı

Yolcular hangi koltukta oturursa otursun, üst düzey bir akustik ve kabini ışığa boğan geniş camlı yüzey sayesinde kendilerini rahat hissederler. Panoramik cam tavan ile aracın camlı yüzeyi 5m²’ye çıkarıldı. Ayrıca ışık ve enerji transferini sınırlandıran koyu renkli panoramik cam tavan aynı zamanda elektrikli tente ile tamamen kapatılabiliyor.
Gece,doğal aydınlatmanın yerini ön direk boşluklarındaki lambalar ve tavan konsolunun içindeki LED’li ambiyans ışığı alıyor. Işık, sürücü evine girinceye kadar farları otuz saniye boyunca yanık tutan Follow me home fonksiyonu ile veya kapıların açılmasında refakatçi aydınlatma şeklinde 3008’in dışında bile kullanıcıya eşlik ediyor. Sürücü otomatik aydınlatma süresini isteğine göre ayarlayabiliyor.

Daha fazla güvenlik için teknolojik donanımlar

Peugeot 3008’de hız sabitleyici ve sınırlayıcı gibi güvenliği artıran bir dizi teknoloji sunuluyor.
Aracın önüne yerleştirilen 24 GHz’lik bir radarı kullanan takip mesafesi uyarı sistemi izlenen araç ile olan emniyet mesafesini sürekli olarak saniye cinsinden hesaplıyor. Bu ölçüm sürücünün önceden belleğe aldığı limitin altına indiğinde, göz hizasındaki ekran üzerinde görsel bir uyarı mesajı beliriyor.

Şehir içinde, araçta mevcut olan park yeri ölçüm sistemi park etmek için uygun bir alan bulduğunda sürücüyü bilgilendiriyor. İki donanım sayesinde SUV’un park manevrası tam bir güvenlik içinde yapılabiliyor. Ön ve arka park sensörleri aracı bir engelden ayıran mesafe hakkında bilgi veriyorlar. Ekran üzerindeki bir grafik ve mesafeye bağlı olarak gittikçe sıklaşan ‘bip’ sesi ile manevra yapan sürücü bilgilendiriliyor ve ikaz ediliyor.
Yeni bir donanım manevraları kolaylaştırıyor. Geri görüş kamerası ekranda aracın arkasındaki alanı gösteriyor. Aracın boyutları renkli çizgilerle gösteriliyor.

Araç park edildiğinde, elektrikli park freni kontak kapandığında otomatik olarak devreye giriyor. ESP ile bağlantılı bir işlemci yolun eğimine göre uygulanacak sıkma gücünü ayarlıyor. Bu işlemci gerektiğinde gücü yeniden ayarlamak üzere hareketsiz kalma süresince aktif kalıyor. Kontağı kapatmadan durma yapılması halinde, elektrikli park freni konsol üzerinde el altındaki kumandası sayesinde kolay bir hareketle manuel olarak devreye sokulabiliyor.
Kalkışta, elektrikli park freni sürücü gaz pedalına dokunduğunda otomatik olarak gevşiyor. Bu teknolojik çözüm kompakt bir kumandanın kullanılması sayesinde boşalan bu alanda geniş bir saklama gözünün yerleştirilmesine olanak veriyor.

Hem kullanım rahatlığını ve hem de güvenliği artıran yokuşta kalkış yardımı veya Hill Asist 3008’de standart olarak bulunuyor. Araç yokuştayken sürücü fren pedalını serbest bıraktığında, bu fonksiyon iki saniye süresince balataların sıkılı kalmasını sağlıyor. Böylece sürücü, yokuşta ileri veya geri viteste kalkış sırasında, örneğin kaldırım kenarına iki araç arasına park ederken, aracının istenmeyen en ufak bir harekette bulunmasından korkmadan, gaz pedalına kumanda etmek için yeteri zamana sahip oluyor.

Yeni Peugeot 3008_Otomobiltutkunu