Türkiye Pist Şampiyonası 6. Ayak Yarışları 9-10 Kasım’da İzmir Park’ta koşuldu. Ülkü Motorsport, Borusan Otomotiv Motorsport ve Loft Oil T-Max Racing Team takımları pilotları arasında yaşanan şampiyonluk mücadelesi sezonun son yarışında büyük çekişmelere sahne oldu.

Ülkü Motorsport_Borusan Otomotiv Motorsport_Loft Oil T-Max Racing Team_otomobiltutkunu

Cumartesi günü antrenmanlar ve sıralama turlarıyla başlarken önce Can Artam’ın pist rekoru kırması ve ardından sıralama turlarında Ümit Ülkü’nün 53.445’lik derecesiyle kırılması zor bir rekora imza atması yarışın ne kadar çekişmeli geçeceğini gösteriyordu.

Günün ilk yarışı Süper Grup ile başlarken ETCC’de yarışan İsviçreli misafir pilot Peter Rikli ve Honda Type-R yarış aracı yoğun ilgi gördü. Yarış boyunca mücadelenin devam ettiği Süper Grupta Honda Type-R ile Peter Rikli birinci, aynı araçla Ümit Ülkü İkinci, BMW 3.20 ile Kaan Gürgenç üçüncü oldu. Süper Grubun ardından Maxi grup ile günün en çekişmeli yarışına start verildi. Yarışı Arzum sponsorluğunda  Porsche GT3 aracı ile Ümit Ülkü birinci bitirirken, Can Artam BMW M3 ile ikinci, Adem Seçilmiş Porsche GT3 ile üçüncü oldu.

Pazar günü Ulu Önderimiz, Mustafa Kemal Atatürk için saat 09:05’te Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı. Tüm pilot ve yarışta görevli ekibin tam kadro olduğu bu duygusal ve anlam yüklü anma törenin ardından Süper Grup 2. Yarışa start verildi. Süper Grup’ta 3 takımdan toplam 9 pilot yarıştı. Arka sıralardan start alan Peter Rikli ikinci yarışta da birinciliği almayı başardı. İlk yarıştaki gibi ikinciliği Honda Type-R Yarış aracıyla Ülkü Motorsport’tan Ümit Ülkü aldı. Üçüncülüğü ise Borusan Motorsport’tan tecrübeli pilot Aytaç Biter aldı.

Günün 2. yarışı Dizel ve 1600 Grup Yarışı’ydı. Dizel Kategorisi’ndeki kıyasıya rekabette yıldız isim beylerin arasında tek bayan pilot Onur Karakaş’tı. Yarışın sonuna kadar mücadeleyi bırakmayan bayan pilot Onur Karakaş tüm izleyicilerden büyük alkış aldı. Dizel Grup’ta birinciliği Ülkü Motorsport’tan Berk Ulu, ikinciliği Loft T-Max Racing Team’den Ahmet Efe Hatunoğlu ve üçüncülüğü ise bu yarışlarda Maxi Grup’ta da yarışan Ülkü Motorsport Takımı’ndan Galip Atar aldı. 1600 Kategorisi Yarışları’nda birinciliği Ülkü Motorsport’tan Egemen Çivicioğlu ve yine aynı takımdan ikinciliği Mehmet Yeğen aldı.

Günün son yarışı ve en çekişmeli yarışı şüphesiz Maxi Grubun 2. Yarışı’ydı. Cumartesi gerçekleştirilen ilk yarış derecelerine göre tersten startta yer alan tecrübeli pilotlar, start anı itibarıyla ilk sıradaki yerlerine geçebilmek için müthiş bir mücadeleye girdiler. Bu mücadelede Borusan Otomotiv Motorsport’tan Can Artam’ın, Bilal Saygılı’yla teması sonucu, spin atan Bilal Saygılı’ya Ümit Ülkü’nün  çarpması sonucu bu iki isim aracındaki hasar yüzünden yarışa erken veda etmek zorunda kaldı. Kaza sonrası Can Artam’ın yarışa dönme çabaları sürerken, komiserler kurulu kararı ile diskalifiye edildi. Maxi Grup 2. Yarışı’nda Ülkü Motorsport Takımı’ndan genç yetenek Ali Özerinç  damalı bayrağı gören ilk pilottu. İkinciliği alan isim aynı takımdan Adem Seçilmiş oldu.Üçüncülüğü ise yine Ülkü Motorsport Takımı’ndan Ahmet Mutlubaş aldı.

Kupa Töreninde İzmir İl Gençlik Spor Müdürü Metin Kaplan Süper Grup pilotlarını ödülü verirken, TOSFED Başkanı Metin Çeker Maxi Grup 1. Yarışı’ndaki pilotlara kupalarını takdim etti. Arzum Sponsorluğunda yarışan tecrübeli pilot Ümit Ülkü ise 2. Maxi Grup Yarışında ilk üçe giren yetiştirdiği pilotlara kupalarını takdim ederken duygu yüklü anlar yaşandı. Ülkü Motorsport Takımı pilotları ‘bizi yetiştiren hocamız Ümit Ülkü’den böyle bir yarışta, elinden ödül almak bizler için çok gurur verici’ yorumunu yaptılar. Dizel Grup’un tek bayan pilotu Onur Karakaş’a kupasını TOSFED Genel Sekreteri Mete Bayrakçı takdim etti.

Türkiye Otomobil Sporları Feredasyonu Başkanı Metin Çeker ikinci kez podyuma çıkarak bu sefer Ümit Ülkü’ye resmi antrenmanlarda kırdığı pistin yeni rekoru 53.445’i takdim etti. Kısa bir konuşma yapan sayın Metin Çeker, otomobil sporlarına verdiği destek ve kazandırdığı yeni isimlerden dolayı Ümit Ülkü’ye teşekkür etti.

Türkiye Pist Şampiyonası_İzmir Park_Ülkü Motorsport_Borusan Otomotiv Motorsport_Loft Oil T-Max Racing Team_otomobiltutkunu