Türkiye Motosiklet Federasyonu, Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu, Beko, Subaru ve Yokohama’nın destekleriyle,  14-21 Eylül 2013 tarihleri arasında gerçekleşen 4′üncü TransAnatolia Rallisi; motosiklet, arazi aracı, ATV, buggy ve kamyonların katılımıyla gerçekleşti

Transanatolia Rallisi_otomobiltutkunu

Zorlu toprak, çamur ve su geçişlerinden oluşan parkurda yedi gün boyunca mücadele eden ekipler, Toros Dağları üzerinden Kapadokya’ya uğrayıp yine Antalya geri döndü. 22 Eylül günü tüm pilotların Antalya Beach Park’a ulaşmasıyla sona eren yarışta, toplam 2300 km’den oluşan parkuru tamamlamak için günlük ortalama 300 km uzunluğundaki etapların geçildi. Türkiye’nin tek rally raid’inde farklı ülkelerden gelen pilotların yanı sıra beşi motosiklet ve 11´i de otomobil ile kamyon olmak üzere 16 Türk ekip de yarıştı.

TransAnatolia

Türkiye’nin el değmemiş bölgelerinde ülke tanıtımına büyük katkı sağlayan, turizmin ulaşmadığı bölgelerin ve kaybolmaya yüz tutan Anadolu kültürünün tanıtımını gerçekleştiren Transanatolia Rallisi, bölgesel anlamda kültür ve dostluk köprüsü oluşturma misyonunda da sahip.

Yarışta motosiklet grubunda; İtalyan Pablo Ceci birinciliği kazanırken, Alessandro Bolturi ikinci ve Juan Pedrero da üçüncü oldu. İspanyol Juan Pedrero, aynı zamanda “Kemal Merkit Özel Ödülü´nü almaya da hak kazandı.
 ATV’lerde Bulgaristan´dan gelerek ralliye katılan tek bayan olan Zornitsa Todorova birincilik ipini göğüslerken, 4×4 arazi araçları grubunda Birlas Motorsport’tan Ahmet Tınkır zafere ulaşan isim oldu. Birlas’dan Ali Günpay’ın da üçüncü olmasıyla takım oldukça başarılı bir sonuca imza attı.

Kamyon grubunda yarışan İtalyan Marino Muti de kendi klasmanında birinciliği kazanan pilotlar arasındaydı. Konyaaltı Beach Park´ta düzenlenen törenle kategorilerinde derece alanlara ödülleri verildi.

Yarış sonunda görüştüğümüz Raid grubu üçüncüsü Ozan Önder ve Tuncay Köksal, Katır adını verdikleri Nissan Pick-Up’la Garmin GPS okuma hatasına rağmen üçüncü oldukları için mutlu olduklarını belirttiler. İpragaz Go ,Birlas ,Gulf ve Arfo desteğiyle yarışan Önder ve Köksal ikilisi yedi günde 2300 km yol kat ettikleri bu yarışta podyuma çıkmalarının kendilerini hırslandırdığını, gelecek yıl da TransAnatolia Rallisi’ne katılmak için çalışmalara şimdiden başladıklarını söylediler.

Transanatolia Rallisi_otomobiltutkunu_Türkiye Motosiklet Federasyonu_Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu_Pablo Ceci_Ozan Önder_Tuncay Köksal_İpragaz Go_Birlas_Gulf_Arfo_Selim Karataban

TransAnatolia Rallisi Genel KlasmanıMotosiklet 1. Paolo Ceci
2. Alessandro Botturi
3. Juan Pedrero

ATV
 – 1. Zornica Todorova

4×4 – 1. Ahmet Tınkır–Suat İnan 
2. Loris Calubini–Agostino Rizzardi
 3. Ali Günpay–Özaydın Dölek

KAMYON
- 1. Marino Mutti

RAID
 – 1. Ejder Erişti-Ebru Erişti
 2. Necati Şahin-Kürşat Gülnerman 
3. Ozan Önder-Tuncay Köksal