Merhaba değerli okuyucularım bu sefer ki test köşe yazımızda sizler için bir farklılık ile geliyorum. Bu hafta ki testimizde Toyota markasının minik temsilcisi Yaris modeli’nin 30.000 km testi ile karşınızdayım. Yanlış duymadınız ilk kez bir otomobilin 30.000 km testini yapıyoruz ve sizlere tüm objektifliğimle detayları paylaşacağım.

Yaris Dizel_Toyota Yaris DizelOtomobilimiz 1.4 D-4D motora sahip 90 beygir gücünde ve maksimum 205 Nm tork değerlerine 6 ileri şanzımana sahip. Yazımın en başında motor ve şanzımandan bahsetme sebebim gerçekten kuvvetli bir motor ve bir o kadar da az tüketim değerlerine sunuyor.

Otomobile bindiğiniz zaman kesinlikle dizel homurtusu duymuyorsunuz ve bir çok kişi benzinli bir motor olduğunu sanabilir. 6 ileri şanzımanın oranları gayet güzel, ne çok kısa ne çok uzun, yakıt tüketimi olarak tatminkar seviyeleri sağlamakta başarılı olduğu kadar sıkışık trafikte 2. viteste bile otomobili hareket ettirmenizi münkün kılmakta. İstanbul trafiği, otoyol trafiği, ve otoyol seyrimizin ortalaması ise 5,5 litre olarak kayıt altına geçti. Açıkcası bu trafik şartlarında manuel bir şanzımana sahip bir otomobil için gayet tatminkar.

Toyota Yaris konfor düzeyi sınıfına göre tatminkar, süspansiyonlar aracı yola sağlam bastırıyor. Frenler ise güven verici düzeyde. İç kısım biraz yol ve rüzgar sesi almakta ama unutmamak gerekli ki bu otomobil küçük sınıf bir şehir içi aracı. Sunulan donanımı gayet yeterli buldum ben, komple cam tavan çok bir hava katıyor araca ama hiçbir şekilde açılma olasılığı olmaması ise üzücü… Dokunmatik ekranlı media ünitesinin kullanımı çok rahat ve başarılı, ayrıca otomobil ile ilgili bilgileri buradan almak mümkün durumda.

Toyota Yaris Test

Keyifli bir sürüş deneyimi

Şimdi gelelim testimizin amacına. Bu küçük Japon samurayının 30.000 km boyunca biraz harap kullanıldığını söylemek gerekli çünkü test otomobilleri genellikle her özelliği görmek için yoğun bir test sürüşüne tutulurlar ve aracın boş kaldığı zamanlarda bir şirket otomobil edasıyla kullanıldığı aşikar. Buna rağmen otomobil gerçekten 30.000 km seviyesinde gözükmemekte. Motordan kesinlikle değişik sesler gelmiyor, herhangi bir performans kaybı yaşanmıyor. Vites geçişleri gayet rahat ve yumuşak. Süspansiyonlar ve fren sistemi size maksimum konforu vaad etmekte.

Uzun süreli kullanımdan sonra araçtan indiğimde beni yormadığını fark ettim. Otoyol kullanımında aracın stabilitesi güzel olmakla beraber ufak bir Kartepe gezimizde aldığımız virajlar gayet keyifliydi. İç kısımdaki trimler de ise ufak yıpranmalar mevcut olmakla beraber bunun sebebinin kullanılan sert plastik malzemeler olduğunu itiraf etmeliyim. Ve iç tasarım biraz daha eğlenceli olabilirdi bence çünkü bu otomobilin büyük bir alıcı kitlesi bayanlardan oluşmakta.

Yaris Dizel_Toyota

Koltuklarda ise deforme ve yıpranma görmediğimi söylemeliyim. Toyota markasının yıllardan beri bilinen sorunsuzluğu Yaris modelinde de devam etmekte. Açık konuşmak gerekirse bakımlar dışında sizi servise uğratmayacak bir otomobil olan Yaris. Pratikliği, performansı, yakıt tüketimi ile sizi mutlu edecek bir model. 2.el otomobil alacak okuyucularımın listelerine Yaris modelinide eklemelerini önemle belirtiyorum.

Toyota Yaris 1.4D-4D Teknik Özellikler

Motor: Silindir hacmi (cm3) 1364

Güç (devir/dak) 3800/90 Hp (bg)

Tork (Nm) 205 (devir/dak) 1800-2800

Azami hız km/sa 175

0-100 km/sa 10.8

Yakıt tüketimi

Şehir dışı (lt/100 km) 3.6

Şehir içi (lt/100 km) 4.9

Ortalama (lt/100 km) 4.1

CO2 emisyonu (gr/km) 108

Toyota Yaris

Fotoğraflar: Onur Ozan Sarıkaya Photography