Toyota, bu yılki Cenevre Motor Show’da, yeni modelleri ve konseptleri ile otomobillere yeni bir heyecan katan ürün geliştirme programının devamını gözler önüne seriyor. Toyota’nın devrim yaratan spor otomobili GT-86 standın yıldızı olurken, sadece su buharı üreten yakıt hücreli araç FCV-R konsept, çevreci araçlardaki yeni dönemin ilk işaretini veriyor. Toyota’nın “eğlenceli sürüş” felsefesinin en yeni ürünü olan “diji” konsept de, interaktif internet sistemleriyle tam donanımlı bir eğlence otomobili olarak Toyota standındaki yerini alıyor.

Toyota bu yıl Cenevre Motor Show’da “Eğlenceli Sürüş” teması altında hayal gücünü zorlayan en yeni modelleriyle yerini alırken, çevreci teknolojilerdeki liderliğini devrim yaratacak yeni modeliyle bir kez daha kanıtlıyor. Konu ile görüşlerini dile getiren Toyota Pazarlama ve Satış A.Ş. CEO’su Ali Haydar Bozkurt “Toyota olarak, her zaman daha iyi bir yol olduğuna yönelik inancımızla, sadece kalite ve güvenlik değil aynı zamanda eğlenceli ve keyifli sürüş deneyimi sunan yepyeni konseptlerimizle otomobil dünyasına yön vermekten çok memnunuz. Yeni modellerimiz aracılığıyla müşterilerimizle kuracağımız duygusal bağın bundan sonra Toyota marka imajının önemli bir değeri olacağına inanıyoruz. ” dedi.

Spor Otomobilde 50 yıllık Toyota birikiminin eseri: GT-86

Spor otomobil meraklılarının uzun bir süredir beklediği önden motorlu arkadan itişli Toyota GT-86 modeli, Avrupa Prömiyeri Cenevre’de gerçekleştirildikten sonra 2012 yazından itibaren satışa sunulacak. Toyota’nın spor otomobil anlayışında yeni bir boyut açan GT-86 modeli heyecan ve sürüş zevki arayanlara hitap ediyor. Sürücü odaklı bir otomobil olan GT-86, dünyanın en kompakt 2+2 oturma kapasiteli spor aracı olarak dikkat çekiyor. GT-86, hafif gövdesi, geniş göstergelerden oluşan ön paneli ile spor otomobil kavramında yeni bir anlayışa öncülük ediyor. 200 HP güç üreten 2,0 lt benzinli atmosferik boxer motoru ile sınıfında en iyi güç/ağırlık oranına sahip olan araç, kaslı karoseri ve F1 teknolojisinden ilham alan aerodinamik dizaynıyla Toyota’nın heyecan veren spor araç yaratmaktaki 50 yılı aşkın uzun geçmişinin en yeni ürünü olarak boy gösteriyor. 230 km/s hıza ulaşabilen GT-86, 100 km’de 6,9lt. yakıt tüketirken, 160 g/km CO2 salımı gerçekleştiriyor.

Hayal gücünü zorlayan otomobil; “diji”

Toyota’nın “diji” konsepti, interaktif internet sistemleriyle insanları, araçları ve toplumu birbirine bağlama kavramını destekleyen tam donanımlı bir eğlence otomobili olarak fuardaki yerini alıyor. Cenevre Fuarı’nda büyük hayranlık uyandıran “diji” konsepti, Toyota’nın “eğlenceli sürüş” felsefesinin en yeni ürünü olarak görenlerin hayal güçlerinin sınırlarını zorluyor. İnteraktif internet sistemleriyle tam donanımlı bir eğlence otomobili olan “diji” konseptin tüm gövdesi akıllı telefonların kullanım özelliklerine benzer şekilde ekran olarak kullanılabilirken, gövde rengi ve ana ekran içeriği dokunmatik olarak değişebiliyor. En üst düzeyde kişiselleştirilebilen fonksiyonlar sunan “diji” hem içerden hem de dışardan bilgiler alıp verebilme kabiliyetine de sahip bulunuyor. Aracın tüm fonksiyonları akıllı telefonlar veya bir iletişim cihazından sesli bir arayüz ile de yönlendirilebiliyor.

Çevreci Otomobilde Devrim: FCV-R konsept

Toyota’nın gerçek bir devrim niteliği taşıyan hidrojen yakıt hücreli sedan otomobil FCV-R konsept (Fuel Cell Vehicle – Reality & Revolution) yalnızca su buharı üreterek sıfır emisyon vadediyor. Toyota’nın seri üretim hidrojen yakıtlı araçlardaki bir sonraki adımı olan FCV-R konsept, 4 koltuklu oturma alanı ve geniş bagajıyla dikkat çekici özelliklere sahip. Sınıfında bir ilk olan FCV-R konsept, orta ve uzun mesafeli yolculuklar için geliştirildi. Toyota’nın geleceğin ulaşım aracı olma yolunda Cenevre’de beğenilere sunduğu FCV-R konsept’de hidrojen enerjisinin yüzde 83’ünün elektrik enerjisine çevrilmesiyle, benzin ve dizel motorlara sahip araçlara göre yaklaşık iki kat daha fazla verimlilik elde ediliyor. Bir depo dolumu hidrojen ile yaklaşık 830 kilometre menzile sahip olan FCV-R konseptin, 2015 yılından itibaren pazara sunulması planlanıyor.

Toyota Şarj edilebilir Hibrid’in gelecek nesli: TOYOTA NS4 Cenevre Motor Show, Toyota’nın gelecek nesil şarj edilebilir hibrid otomobili TOYOTA NS4 modelinin Avrupa prömiyerine de sahne oluyor. 2015’te segment liderliğini hedefleyen yakıt ekonomisiyle TOYOTA NS4, çevreye karşı sorumluluk sahibi olan tüketicilerin beklentilerine son derece mükemmel şekilde cevap verirken, çekici tasarımı, inovatif iç dizayn teknolojileri, iç mekanda yüksek kalite hissi, multimedya çözümleri ve yeni nesil güvenlik teknolojileri ile tam donanımlı bir şarj edilebilir hibrid otomobil olarak göz alıyor.

B segmentinde devrim yaratacak çözümler:

Toyota’nın B segmentindeki çevreci temsilcisi Yaris Hibrid 80 g/km CO2 emisyonu ve 3,5 lt/100km yakıt tüketimi değeriyle Mart 2012’de Avrupa’da pazara çıkmaya hazırlanıyor.

Diğer yandan, Toyota standının oldukça dikkat çeken modeli FT-Bh konsept (Future Toyota B segment Hybrid) de yepyeni bir tasarım yaklaşımına işaret ediyor. FT-Bh konsept, B segmentinde elektrikli hibrid teknolojisi kullanarak yakıt verimliliği ve düşük emisyon sunmak amacıyla, ultra hafif ağırlık, optimum aerodinamik, motor verimliliği, termal enerji yönetimi ve elektrik tasarrufu olmak üzere 5 ana konuya odaklanan bir tasarım çerçevesi sunuyor.