Ziyaretçiler, Mayıs ayında açılan “Zaman Makineleri” sergisiyle, saatlerin bin yıllara uzanan tarihinde keyifli bir yolculuğa çıkıyor. Bursa Umurbey Bilgi Parkı Kompleksi_Tofaş Bursa Anadolu Arabaları Müzesi_otomobiltutkunu

Tofaş’ın, Bursa Umurbey Bilgi Parkı Kompleksi’nde, 2002’de açılan Tofaş Bursa Anadolu Arabaları Müzesi ve 2008’den bu yana hizmet veren Tofaş Bursa Sanat Galerisi’nin toplam ziyaretçi sayısı 450 bini aştı. Müze ve Sanat Galerisi, 2013’ün başından bu yana 50 bini aşkın ziyaretçiyi ağırladı.

Müzede, otomotiv sanayinin gelişimi, yüzlerce yıl öncesine ait bir tekerlekten yola çıkılarak canlı ve etkili bir anlatımla sunulurken, Mayıs ayında açılışı gerçekleştirilen ve saatlerin bin yıllara uzanan tarihini anlatan “Zaman Makineleri” sergisi ziyaretçilerin yoğun ilgisini görüyor. Halen devam eden sergide, Y. Mimar Naim Arnas koleksiyonuna ait, aralarında 100 yılı aşkın modellerin de bulunduğu, 1.800 adet saat ile saatçilerin kullandığı alet ve edevat (efemara) sergileniyor.

Bursa Umurbey Bilgi Parkı Kompleksi_Tofaş Bursa Anadolu Arabaları Müzesi_Tofaş CEO Kamil Başaran_otomobiltutkunu

Konuyla ilgili bilgi veren Tofaş CEO’su Kamil Başaran “Tofaş, ‘bu topraklardan kazandığını yine bu topraklara vermek’ felsefesiyle hareket eden bir kurum. Bu nedenle Tofaş için Bursa’nın çok ayrı bir anlamı ve değeri var. Üretim gücümüzle Bursa ve Türkiye ekonomisine katkı sağlarken, Bursa’nın sosyal ve kültürel hayatına değer katmaya gayret ediyoruz.

Tofaş Anadolu Arabaları Müzesi ve Tofaş Sanat Galerisi de bu anlayışımızın en somut yansımaları… Müzemizle, binlerce yıllara dayanan araba sanayi gelişimine tanıklık etme imkânı sağlarken, Galerimizde açılan tematik sergilerle, Bursa halkına ve yolu Bursa’dan geçen sanatseverlere etkileyici deneyimler sunuyoruz. Antik Roma çağından günümüze hamam kültürünü ele alan ‘Eski Tas, Eski Hamam’ ile geçmişten günümüze oyuncakların gelişimini gözler önüne seren ‘Oyuncak’ sergilerinin ardından, Mayıs ayında açtığımız ‘Zaman Makineleri’ sergimiz de ziyaretçilerin yoğun ilgisini görüyor.

Bugüne kadar zengin bir içerikle, 450 bini aşkın ziyaretçimize, farklı zaman ve kültürlere dair deneyimler yaşattığımız için mutluyuz.” dedi.

Bursa Umurbey Bilgi Parkı Kompleksi_Tofaş Bursa Anadolu Arabaları Müzesi_Tofaş CEO Kamil Başaran_otomobiltutkunu_Tofaş Bursa Sanat Galerisi