BAŞARILI BİRLİKTELİĞİN YENİ ADRESİ: SUBARU XV,  C sınıfı Crossover kategorisine yeni bir soluk getiriyor. “Başarılı Birlikteliğin” yeni adresi Subaru XV, Crossover segmentinde, simetrik sürekli dört çeker özelliğini 1.6 motor ve CVT otomatik şanzıman ile birlikte sunan tek model olma özelliğini taşıyor. Subaru’nun köklü geçmişinin en belirgin özellikleri; Güvenlik, sağlamlık ve sportiflik Yeni XV’nin genlerini oluşturuyor.

 

 

 

İlk konsept model tanıtıldığı günden bu yana otomobil tutkunları tarafından büyük ilgi gören Subaru XV, Tamamen yeniden tasarlanmış 1.6 litrelik boxer motorun yanı sıra düşük hızlarda bile üst seviyede tork üreten 2.0 litrelik dizel Boxer motor Subaru XV’nin kalbini oluşturuyor.  XV’nin dayanıklı, dinamik ve benzersiz tasarımı Subaru’nun karakteristik stilini gözler önüne seriyor. Dış görünümünde ön ve arkada altıgen tasarımlar, farlarda keskin kartal gözlerini öne çıkaran XV, iç tasarımda ise ferahlık ve güven duygusuyla ön plana çıkıyor. Bu ferahlık aynı zamanda yolculara güven hissi vererek, Subaru’nun “Confidence in Motion” marka sloganıyla da mükemmel bir uyum sağlıyor.

Subaru’nun stratejik modeli XV Subaru XV, rakiplerinin büyük çoğunlukla iki çekerli olduğu Crossover kategorisinde standart simetrik dört çeker özelliği ile büyük bir boşluğu dolduruyor. Subaru XV’de üst düzey konfor ve geniş kabin tasarımı kompakt ve hafif gövde yapısı ile harmanlanıyor. XV, Subaru’nun gelecek nesil motorları ve yenilenen şanzımanı ile mükemmel manevra kabiliyeti sayesinde üstün sürüş performansı ve yakıt verimliliği sunuyor. “Eğlence ve Gönül Rahatlığı” sunan yeni XV, Subaru’nun stratejik modeli olarak tanımlanıyor.

Subaru XV ile heyecan verici şehir macerası Subaru’nun XV için benimsediği temel ürün konsepti “Şehir içi Macerası”. XV, şehirde heyecan verici, canlı ancak stressiz bir kullanım imkanı sunmak üzere tasarlandı. Sonuç olarak Subaru, yakıt verimliliği ve göz alıcı bir gövde tasarımı arasında mükemmel bir denge oluşturmuş oldu.XV’nin en dikkat çeken özellikleri arasında; Crossover kişiliğini destekleyen yerden yüksek tasarımı, üstün güvenlik özellikleri (NCAP’tan 5 yıldız), geniş ve ferah kabini ve şehir yaşamına uygun tutumlu motoru ön plana çıkıyor.

Euro NCAP’tan tam puan Subaru XV, Euro NCAP çarpışma testinde yetişkin korumada 31 puan (yüzde 86), çocuk korumada 44 puan (yüzde 90), yaya korumada 23 puan (yüzde 64) ve güvenlik desteği kategorisinde 6 puan (yüzde 86) toplayarak genel toplamda 5 yıldız aldı.

Gövde tasarımı Subaru’nun “profesyonel araç” ve “modern tasarım” kavramlarından yola çıkarak geliştirdiği “Promodern” tasarım konsepti, Crossover işlevselliği ile şehirli insanın yaşam tarzının bir araya gelişini sembolize ediyor. XV, Crossover işlevselliğini ön plana çıkararak şık ve akıcı çizgilerini yüksek gövde ile bir araya getiren yeni bir tasarıma sahip. Ön kısımda tercih edilen altıgen ızgara ve atmaca gözünü andıran farlar Subaru araçlarının benzersiz kimliğini ön plana çıkarıyor. Yenilikçi tasarıma sahip alüminyum jantlar ve biçimli hatlara sahip yan kaplama XV’ye sportif ve çekici bir görünüm kazandırıyor. Ön ve arka tamponların köşeleri aracın aerodinamik performansını artıran ve böylece yakıt tasarrufuna katkı sağlayan özel bir tasarıma sahip. XV’nin bagaj bölmesinin zemini ve tavanın içyapısı yeniden oluşturuldu. Zeminde seviye farkı olmaması bagaja eşya yükleme ve indirmeyi kolaylaştırıyor. XV’nin bagaj alanı hacmi ise 380 litre.  

Şık ve konforlu kabin tasarımı XV’de yolculara üst düzey bir kalite hissi sunmak üzere aracın geniş ve konforlu kabininde, şık ve kaliteli malzemeler kullanıldı. Gösterge paneli kabine ferahlık hissi katmak için yatay olarak yerleştirildi. Lüks kabinde deri, metal ve kumaş malzemeler farklı dokunuşlar ve hisler yaratmak üzere mükemmel bir denge içerisinde bir araya getirildi.Çok Fonksiyonlu Gösterge rahatlıkla görülebilmesi ve sürücüye sürüş esnasında gerekli bilgileri okunaklı bir şekilde sunabilmesi için gösterge panelinin orta üst kısmına yerleştirildi. Eco sürüş göstergesi ve sürücüye seyir esnasında yardımcı olan araç bilgilerini sunan gelişmiş bilgi eğlence özelliğine sahip geniş 4.3 inç renkli LCD ekran ön konsolun orta kısmında bulunuyor. Yolcuların oturabileceği tüm konumlarda konforlu bir yolculuk yapmasını sağlamak üzere koltuklar kolayca katlanabilecek gövde için daha güvenli olabilecek şekilde tasarlandı. Daha yüksek kalça noktası ile yeni ön koltuk tasarımı, sürüşü çok daha keyifli bir hale getiriyor. Sürücü koltuğu standart olarak altı yönde ayarlanabilme özelliğine sahip. Ayrıca ön koltukların özel yapısı sayesinde kaza anında koltukların geriye esnemeleri sağlanarak sürücü ve yolcuların maruz kaldığı şok etkisi absorbe edilmiş oluyor.XV’nin kabini konforun yanı sıra gelişmiş bilgi/eğlence sistemi ve her türlü eşyanın kolayca ulaşılabileceği bir şekilde düzenlendi. Şehirli tasarıma uygun olarak donatılan kabinin sürücü koltuğu çevresinde küçük eşyalar için saklama alanları bulunuyor.Sürücüye görsel bildirim sunmak üzere tasarlanan “Çok fonksiyonlu gösterge” MFD hem standart hem de 4.3 inç renkli LCD’ye sahip üst sınıf versiyon ile birlikte çalışıyor. Çevre dostu sürüş söz konusu olduğunda MFD yakıt verimliliği bilgilerinden çok daha fazlası gösterge panelinde sunuluyor. Eco-sürüş göstergesi, Eco- gösterge ve Eco-değer ekranları gibi altı farklı fonksiyon sürücüye yakıt tasarrufunu artırma konusunda yardımcı oluyor. Gösterge panelinin orta kısmında bulunan büyük LCD monitör tek bir tuşla ulaşılabilecek şekilde sürücüye vites ve yakıt ile ilgili önemli verileri sunuyor.

Gençliği ve dinamizmi ifade eden gövde renkleri Subaru XV’nin “Mandalina Turuncusu – İnci” renkleri de dahil olmak üzere on renk seçeneği bulunuyor. Mandalina turuncusu – inci gençliği ifade ediyor. Diğer gövde renkleri arasında Metalik Buz Gümüş, Saten Beyaz İnci, Metalik Koyu Gri, Obsidyen Siyah İnci, Kamelya Kırmızısı İnci, Metalik Gök Mavisi, Derin Kiraz İnci, Deniz Mavisi İnci, Metalik Adaçayı Yeşili bulunuyor.

 Motor ve şanzıman Subaru XV’de kullanılan 1.6 litrelik motor tamamen yeni bir tasarım. Karşılıklı yatay olarak yerleştirilmiş motorun bilinen faydalarına sahip olmanın yanı sıra bu motor, yakıt verimliliği ve egzoz performansı açısından daha da geliştirildi. Yeni Lineartronic (CVT) şanzımanla birlikte yeni geliştirilen “Otomatik Çalıştırma Sistemi” kullanılması yakıt verimliliğini artırıyor. Ayrıca, özellikle Avrupa ülkeleri için geliştirilen ve olumlu tepkiler alan 2.0 litrelik Subaru Boxer Dizel motor artık XV serisinde de kullanılıyor.

Yeni Otomatik Çalıştırma-Durdurma Sistemi Trafikteki beklemeler gibi aracın hareketsiz durduğu zamanlarda motorun otomatik olarak durdurulması yakıt verimliliğini artırmakta. Bu yeni sistem geliştirilmiş “fikir değişikliği kontrolü” fonksiyonuna sahip. Bu fonksiyon motorun durdurulduktan sadece 0.2 saniye sonra sorunsuz bir şekilde yeniden çalıştırılabilmesini sağlıyor.Sürücü start-stop özelliğinin sağladığı tasarrufu XV’nin merkezi bilgi ekranı olan MFD üzerinden takip edebilmekte.