Pirelli ve süper spor otomobil üreticisi Lamborghini birlikteliklerinin 50’inci yılını Milano’daki Pirelli Vakfı’nda gerçekleştirdikleri bir basın toplantısı ile kutladılar. Ferrucio Lamborghini ve Leopoldo Pirelli gibi zamanın endüstri devlerinin otomobillere duydukları tutku ile oluşan bu güçlü işbirliği, Milano’dan start alarak Lamborghini’nin merkezi- Sant’Agata’da son bulacak olan müthiş bir yolculuk ile kutlandı.

Lamborghini 350 GT_otomobiltutkunu

1963 yılında 350 GTV modeli ile başlayan işbirliği Lamborghini’nin 50’inci yılı için özel ürettiği The Veneno modeli ile devam ediyor. Süper spor otomobil üreticisi Lamborghini’nin ilk modelinden itibaren tüm ihtiyaçlarını karşılayan Pirelli, tüm Lamborghini modellerinin tercihi olarak orijinal ekipmandaki gücünü bir kez daha gözler önüne seriyor.

Pirelli ve Lamborghini’nin işbirliği 1963 yılında, Ferrucio Lamborghini’nin Pirelli’den 350 GTV’nin hızını ve performansını yola en iyi şekilde aktarmak için lastik üretmesini istemesiyle başladı.  350 GTV ve 350 GT modellerinde Pirelli’nin Cinturato HS lastikleri kullanıldı. Bu lastiklerin isminde yer alan “HS – High Speed” yüksek hız anlamına geliyordu ve bu dönemin spor otomobilleri 240km/s hıza kadar ulaşmaya başlamışlardı.  Lastiklerin geliştirilmesinden tam 1 yıl sonra Lamborghini 350 GT Cenevre Otomobil Fuarı’nda görücüye çıktı.

1966 yılında Lamborghini, Miura efsanesini yollarla buluşturdu. Miura, Lamborghini 350 GT ve 400 GT için geliştirilen yeni jenerasyon Cinturato HS lastikler, Pirelli serisine 1967 yılında katıldı. Ayrıca yeni Cinturato serisinin daha sessiz ve konforlu CA67 deseni de 1968 yılında Espada gibi bir çok Lamborghini modelinin orijinal ekipman tercihi oldu.

Daha sonraki yıllarda, Lamborghini 70 serisi için lastiklerde revizyonlar istedi ve birkaç sene sonra Pirelli yol tutuşunu güçlendirerek yeni Cinturato CN73’ü üretti. Bu lastik daha sonra pazara sunulacak olan düşük profilli Pirelli P7’nin de temellerini oluşturdu ve P7, 1971’de Lamborghini’nin en son modeli ve 70’li yılların süper spor otomobili olan Countach’in orijinal ekipman tercihi oldu.

1988 yılında ise Lamborghini’nin 25’inci yıl dönümü şerefine lanse ettiği Countach “Anniversary” modeli Pirelli P Zero ailesi lastiklerini kullanan ilk süper spor otomobillerden biri oldu.

Pirelli’nin Reklam Yıldızı

Pirelli ve Lamborghini ortaklığı sadece orijinal ekipman alanında değil, Pirelli reklamlarında da kendini gösterdi. Örneğin Lamborghini Countach, yıl dönümünde Amerika ve Güneydoğu Asya ülkelerinde Pirelli’nin birçok reklam kampanyasında yer aldı. Miura ise, 1970 yılında “Miura, Pirelli Cinturato’yu seçti” mesajıyla Pirelli orijinal ekipman reklamının yıldızı oldu.

Lamborghini, 1986-1988 yılları arasında 4X4 LM002’yi üretti. Pirelli, bu lüks off-road otomobil için run flat teknolojisine sahip Scorpion serisini üretti. LM002, 1988 yılında Paris-Dakar Rallisi’nde de yer alarak, Pirelli ve Lamborghini’nin motorsporlarındaki işbirliğinin de başlangıcını yaptı. Pirelli ve Lamborghini arasındaki bu güçlü motorsporları birlikteliğini Pirelli’nin Super Trofeo Lamborghini Blancpain Şampiyonası’nın resmi lastik tedarikçisi olmasıyla da gözler önüne seriyor.

1990 yılında sahneye çıkan Lamborghni Diablo, sadece 3000 adet üretilmesi ve tümünün Pirelli lastikler ile donatılmasıyla ayrıca dikkat çekti. Daha sonrasında üretilen Murcielago ve 2003 yılında üretilen Gallardo da P Zero Rosso lastikleriyle donatıldı. Lamborghini Diablo, 2007 yılında Pirelli Mission Zero filminde Uma Thurman ile başrolleri paylaştı. Ve yine Diablo, Pirelli’nin Winter Sottozero Serie 2 lastiklerinin lansmanında Zermatt’ın karlı pistinde yaptığı show ile akıllara kazındı.

Bu güçlü geçmişe sahip işbirliği bugünlere kadar gelerek bir efsaneye dönüştü. Lamborghini’nin 50’inci yaşına özel üretilen hayallerin otomobili The Venano, Formula 1 lastiklerinden esinlenerek kırmızı logolu tasarıma sahip P Zero lastikleriyle lanse edildi.

Lamborghini 350 GT_otomobiltutkunu_Pirelli Mission Zero_Uma Thurman_Cinturato CN73_350 GTV