Peugeot tasarımcıları, Marka’nın ambleminden ve Onyx üçlüsünden esinlenerek on farklı “Art Toy” (tasarım heykelcik) hayal etti. Bu eşsiz eserler Champs Elysées’deki Peugeot Avenue’de 27 Ocak 2013’e kadar sergileniyor.

 

Dökme reçineden tasarlanan aslan yavrusu şeklindeki bu Art Toylar Peugeot Tasarım Merkezi ile Peugeot Design Lab tasarımcıları, grafiker ve çizerleri sayesinde hayat buldular. Otomobile gönderme yapmak üzere, son Paris Otomobil Fuarı’nda vitrine çıkan Konsept Super Otomobil Onyx gibi, renk ve malzeme tasarımları siyah ve bakır ağırlıklı. Halen vizyonda olan animasyon filmi «Siyah Noel / Black Xmas»’da olduğu gibi, bu eşsiz nesneler Marka’nın maskotu pelüş aslan tasarımlarıyla çocukların dünyası ve Onyx üçlüsünden esinlenerek yetişkinlerin dünyası arasında bağlantı kuruyor.

Her biri, bir sanatçı parkurunun ürünü olan Art Toylar, esin kaynağını çağdaş sanat, şiir, origami, mimari, moda … gibi çok farklı dünyalardan alan uzun ve titiz bir el işçiliği gerektirdi.

Tasarımcılarının gözüyle Art Toylar 

Art Toy by Damien Deberdt : “Madeni esinlenme tasarımıma yön verdi. Bu aslan kristalize bakırdan çalışıldı, en ham haliyle tamamen façetalardan ve çıkıntılı hacimlerden oluşuyor. Bu minik heykelciğin krome façetaları lake cilalı siyah aslanın yuvarlak hatlarıyla kontrast oluşturuyor.”

Art Toy by Claire Panel: “Ben Alexandre Afanassiev tarafından yazılmış olan geleneksel Rus masalı “Ateş Kuşu”ndan esinlendim, bu masal, unutmayalım ki hayvanlar aleminin kralı olan bu Aslana şiirsel ve gerçeküstü bir dokunuş kazandırıyor!”

Art Toy by Guillaume Matissart : “Heykelciği yatay kesen ve yüzünü ikiye bölen siyah/bakır çift görünüm tercihi sayesinde güçlü bir dışa vurumu var. Bu aslan çift yüzlü ve değişim halinde bir kişilik sergiliyor.”

Art Toy by Flora Tai : “Mimari, origami ve ‘haute couture’ den esinlenen bu heykelcik akıcı çizgi ve noktalardan oluşan grafik kavramlar bazında gerçekleştirildi. Hassasiyetle çizilen ince yivler ışıldayan bir yele oluşturmak üzere birbirine karışıyor. Yalın yüzü tamamen ince bir tüy doku ile bezendi.”

Art Toy by Christophe Pialat : “Otomobil dünyasından esinlenen çizgiler ve desenlerden oluşan bir çalışma. Aslanın yuvarlık hatlarını vurgulayan siyah ile çizgilerin keskinliğini çağrıştıran bakır rengi arasında güçlü bir tezat görüntüsü sunuyor.”

Art Toy by Guillaume Daniel: “Kabile motifleri ve kent kültüründen esinlenen bu Art Toy, çoğalan motifleri üst üste gelerek aslanın tüm vücudunu kaplayan basit bir geometrik tema bazında çizildi.”

Art Toy by Nicolas Rousselet: “Dokular, düzlükler, fırça ve malzeme efektleri ile oynayan bu tasarım sanatsal duruşu ön plana çıkarıyor. Bakır burada sanki sıçrayan bir malzeme izi gibi duruyor. Aslanın ağzını oluşturan çizgiler son derece dışa vurumcu bir kentsel grafizm ile çizildi, esere güçlü bir kişilik kazandırıyor!”

Art Toy by Sandeep Bhambra : “Konsept otomobil Onyx’te olduğu gibi, aslanın önü bakır, arkası siyah renkle işlendi. Aradaki net ayrım sanat dünyası ile makine dünyası, duygular ile teknik arasındaki sınırı temsil ediyor ve kendi tarzıyla Peugeot markasına özgü Motion & Emotion marka dünyasını simgeliyor.”

Arttoy_Sandeep_Bahmbra_otomobiltutkunu