Oyak Renault, 2012 yılında 310 bin 602 adet otomobil üretimi gerçekleştirerek Türk Otomotiv Sanayi binek otomobil üretiminde liderliğini sürdürdü.

2012 Türk Otomotiv Sanayi toplam üretiminin dörtte birinden, otomobil üretimin ise yarısından fazlasını Oyak Renault gerçekleştirdi. Ayrıca Oyak Renault 2012 yılında 260 bin 601 motor, 243 bin 281 adet vites kutusu üretimi gerçekleştirdi.

15 yıldır aralıksız olarak otomobil üretim ve ihracatının lideri Oyak Renault, kuruluşundan günümüze mekanik faaliyetlerini sürdürmenin getirdiği ayrıcalıkla 2012 yılının ilkbaharında 1 milyonuncu motor bloğunu üretmenin gururunu yaşadı. 2012 yılının ilk çeyreğinde 4 milyonuncu otomobilini üreten Oyak Renault yılın son çeyreğinde ise Renault’nun yeni tasarım kimliğinin ilk seri modeli Yeni Clio’yu üretmeye başlayarak çok kısa süre içerisinde 75 bin adet üretim rakamıyla bir rekora imza attı.

Sektörün ihracatının ağırlıklı olarak yapıldığı Avrupa pazarlarındaki daralmaya rağmen 2012 yılında Oyak Renault, 227 bin 162 adet otomobil ve 104 bini aşan motor ihracatıyla Türk Otomotiv Sanayisinde bir kez daha liderliği elde ederek Türkiye’nin en büyük ihracatçıları arasındaki konumunu sürdürdü. Türk Otomotiv Sanayisinin toplam ihracatının üçte birinden fazlasını, otomobil ihracatının ise yarısından fazlasını Oyak Renault gerçekleştirdi. Oyak Renault’nun halen ürettiği Fluence, Megane HB ve Clio’lar, 5 kıtada Avustralya’dan Yeni Zelanda’ya, Fransa’dan İngiltere’ye, Tayland’dan Mısır’a, Fas’tan Güney Afrika’ya, Kolombiya’dan Martinik’e 100’den fazla ülkede satışa sunuluyor.

Yeni modeller ve projelerle 2013….

Avrupa pazarlarında daralmanın az da olsa süreceği, büyümenin ise gelişmekte olan pazarlarda oluşacağı 2013 yılında, Oyak Renault Otomobil Fabrikaları Yeni Clio ve onun Sport Tourer versiyonunun üretiminin getireceği dinamizmle, yeni yüzleriyle üreteceği Fluence ve Megane HB modellerinin getireceği ürün çeşitliliğiyle, motor ve mekanik projeleriyle, rekor yıl olan 2011 yılında gerçekleştirdiği performansı yenilemeyi hedefliyor.

Oyak Renault Otomobil Fabrikaları, bugün üçlü vardiyada 360 bin otomobil, 450 bin motor üretim kapasitesi ile Renault’nun Batı Avrupa dışında en yüksek kapasiteye sahip üretim tesisi konumunda bulunuyor.