MINI kullanma zevkini ailece yaşamak isteyen kişiler için üretildiği günden bu yana ve günümüzün popüler segmenti crossoverlar arasında hatrı sayılır yere sahip olan MINI markasının Cooper Countryman modelini bu günlerde test ettim, bu yazımda siz değerli okuyucularıma MINI Cooper Countryman ile yaşamış olduğum izlenimleri paylaşacağım.

 

MINI Cooper Countryman

MINI Cooper Countryman Borusan Otomotiv tarafından ithal edilen ve Borusan Otomotiv garantisinde satışa sunulan MINI modellerinin 2001 yılında Türkiye’de satışına başlanıldığı günden bu yana her geçen gün kalitesini yükselten ve halk arasında sükse yapan bir marka olma yolunda ilerlemesi neticesinde geçtiğimiz yıllarda modelin bir takım düzenlemeleri ile tüketicilere her geçen gün teknolojik yeniliker sunan marka’nın 4 kapılı yeni nesil versiyonu satışa sunuldu.

Yenilenen versiyonlu MINI araçlarında mükemmel dış hatları ile gövde yapısı ve aracın uzunluğu hissediliyor. İdeal yol tutuşa sahip süspansiyon sistemi çok başarılı olan otomobil için her kullanıcının hemen söyleyeceği tek nokta ”aracın gokart hissi verdiği” limitli kullanımda direksiyonu sürücü nereye çevirmek isterse MINI nazlanmadan hemen itaat ediyor hani derler ya iğne deliği olsa içinden geçer o hissi kullanıcısına sunuyor olması MINI için en büyük avantajı olduğunu düşünüyorum.

Genel olarak baktığımızda MINI Cooper Countryman;

BMW’nin retro-şık cazibesiyle bilinen MINI’si Countryman crossover’ıyla hedeflediği kitleler daha çok: Aileler. MINI ürün müdürü bir röportajında: Çocuklu genç ailelerden, sportif gençlere olduğu kadar yaşamı keyifli yaşayan her kesimden insan rahatlıkla bir MINI kullanabilecek” demişti ve MINI Countryman bu hedefe uyuyor. MINI ‘nin her noktası her kıvrımı ince detayların saklı olduğunu sürücü ve araç içinde seyehat eden yolcular için çok kullanışlı ve tamamen kişisel seçimler neticesinde daha keyifli daha neşeli daha cıvıl cıvıl bir araç olduğu hemen fark ediliyor.

MINI Countryman aracımıza bakıldığında genç bir ruha sahip olduğunu görüyoruz. Bir MINI’nin arka koltuklarına bu kadar rahat oturabileceğimiz hiç aklımıza gelmezken, Countryman bize fazlasını sunuyor. Artık 4 kişilik bir ailenin otomobil seçeneklerinin arasına girmeyi başarabilen marka, şehir içinde ya da şehir dışında max 5 kişi seyahat etmek isteyen kullanıcısına çok rahat bir otomobil olduğu hissini hemen yansıtıyor. Otomobilin içi gerçek anlamda hatchback başka bir araç genişliğinde olup rahatça 4 kişi oturabilme özelliğini taşıyor. Countryman’de diğer MINI modellerinden farklı olarak yükseltilmiş sürüş pozisyonu dikkat çekiyor. Ekstra büyük camlar ve tavanın kendine özgü şekli de otomobilin içini olduğundan daha büyük hissettiriyor.

MINI’nin iç mekanında ise, otomobilin içine binen kişinin hemen yüzünde bir gülümseme bir nostalji ve premium markanın dizayn etmiş olduğu kalite ile karşılaşıyor bedeni saran spor koltuklar yılların eskitemediği ama bir takım modifiyelerle güncelliğini koruyan ön torpido dizaynı deri direksiyon ve üzerindeki kumanda düğmeleri kolayca kullanıma uygun dizayn edilmiş ve kullanışlı bir otomobil halini almış. Arka koltuklar tek tek yatırılabiliyor ve koltuklar tamamen yatırıldığında bagaj hacmi 1.170 litreye kadar genişletilebiliyor. Arka Koltuklarda yeterli diz mesafesi ve ferah iç mekanı sayesinde bu MINI’nin arka koltuklarında yolculuk etmek hiç sorun değil.

MINI’ye ilk defa binen birisi bile bir saniyelik bir bakışmadan sonra kolayca anlayabiliyor kumanda butonlarının ne işe yaradığını zaten MINI Mühendistleri kullanıcıları düşünerek her butonun yerini kolayca erişilebilecek ve okunacak şekilde dizayn etmişler, cam tavanı ve büyük camları sayesinde ferah bir yaşam alanı sunan aracın arka koltuklarında da bu his devam ediyor, çift kademeli sunroof bir çok araçlarda arka kısımdaki sunrof sabit durmakta ama MINI de arka sunroof yarım açılabilme özelliğinde olması hoş bir detay olmuş özellikle MINI Boost CD müzik sistemi ben çok beğendim .

Motor

1,6 litrelik benzinli motorun görev yaptığı test aracımız 6000 d/d’de 122 hp güç, 4250 d/d’de 160 Nm tork üretiyor. 6 kademeli otomatik şanzımanla gücünü ön tekerlere ileten Countryman, 10.5 saniyede 100 km/s hıza ulaşıp, maksimum 190 km/s hıza çıkabiliyor.

Test amacı ile kullanmış olduğumuz MINI Cooper Countryman otomobilimiz otomatik vitesli versiyon 6 ileri şanzumanla donatılmış, vites geçişleri hissedilmeyecek kadar az olup sürücüsüne çok kolaylık sağlıyor istenildiği zaman manuel olarak kullanılabilme şansı ile sürüş zevki biraz daha yükseliyor. Ayrıca otomobilimizde SPORT özelliği ile vites aralıklarının daha az zaman süresinde değişimini hissettirerek kullanıcısına spor otomobil sürüşü hissini veriyor.

MINI Cooper Countryman benzinli 1.6 motorla donatılan ve BMW’nin PSA Grubu ile geliştirdiği 122 hp lik motoru 4.250 dev/dak’da 160 Nm tork sunarken aynı zamanda 0-100km hıza 10,5 saniyede ulaşıyor. 16 inç kendine özel jant ve lastikleri güçlü fren sistemi,hıza duyarlı direksiyonu oranları iyi ayarlanmış 6 ileri şanzumanı ile hem şehir içinde hem şehir dışı yollarda kolay sürüş zevkini kullanıcına yaşatıyor.

MINI Cooper Countryman, 4097 mm uzunluğundaki aracın genişliği 1789 mm, yüksekliği ise 1561 mm. 2595 mm’lik aks aralığı ile doğal bir sporcu olduğu hemen fark ediliyor.

Orijinal kült, kendine özgü sevimli efsane MINI Cooper S Countryman, MINI’nin sürüş hissinin Crossover yorumu, kişiselleştirme imkanı, BMW garantisi ile bulunduğu yeri güvenle sağlamlaştırıyor ve tercih edilecek araçlar arasında üst sıralarda olduğunu hissettiriyor.

Editörün son düşüncesi: MINI Cooper Countryman, otomobil gelenekselleşmiş BMW Kalitesi, servisi, genç ve orta yaş, çocuklu ve geniş aileler için rahat kullanımı, prestiji ile daha çok alınası daha çok tercih edilesi bir otomobil olmuş.

MINI Cooper Countryman Teknik Özellikler;

Motor özellikleri: 1,6 litre, 4 silindir/16V

Maks. çıkış/bg/devir : 6.000 dev/dak’da 122 bg

Maks. tork/devir : 4.250 dev/dak’da 160 Nm

Hızlanma 0-100 km/sa: 10,5 sn

Yakıt tüketimi (şehir içi)  8,3 lt/100 km [9,9]Yakıt tüketimi (şehir dışı) 5,5 lt/100 km [6,3]

Yakıt tüketimi (kombine)  6,5 lt/100 km [7,6]

CO2 emisyonu : 152 gr/km [177]