Monte Carlo Rallisi‘ni kazanarak milyonlarca hayranını coşturan klasik Mini bugün hala yollarda sempatiyle, hayranlıkla bakılan araçlar arasında yer almaktadır ve tekrar tekrar yeni meydan okumalarla yüzleşmektedir.

 

Klasik Mini şimdi ilk defa Allgäu-Doğu-Rallisi’ne katılıyor. Güneybatı Bavyera’da 28 Nisan 2012 tarihinde başlayan, klasik ve klasiğe yakın otomobillerin katıldığı bu ralliye, ilk defa beş klasik Mini de katılıyor. Miniler diğer 207 araçla birlikte, 5.000 kilometreden fazla yol katederek Azerbaycan’ın başkenti Bakü’ye doğru yol alacaklar. Hedefe varan tüm araçlar orada toplum yararına açık artırmayla satılacak.

5 klasik Mini’nin katıldığı bu yıl yedincisi düzenlenen Allgäu-Doğu-Rallisi sportif bir yarışmanın yardım amaçlı bir organizasyon ile eşsiz bir bileşimi.  “Minibaijan” ekibi, üç klasik Mini ile başlama noktasında yerini aldı. Avusturyalı “Classic Cars Sports Club” ise, iki adet klasik Mini ile organizasyona katılıyor.

Allgäu-Doğu-Rallisi’ne katılan tüm araçların bir ortak noktası var: Araçlar, varış noktasında açık artırmayla satılacak. Elde edilen gelir ise, insani yardım projelerine aktarılacak. Örneğin bu şekilde geçen yıl elde edilen 250.000 Euro kaynak Türk Kızılay’ı tarafından deprem mağdurlarının ve Suriyeli mültecilerin desteklenmesi için kullanılmış. Bunun dışında birçok ekip başka yardım kuruluşlarına bağış toplamak için de, bu organizasyondan yararlanıyor. Ralli organizasyon komitesi de, ralli güzergâhındaki ülkelerde yardım projeleri için çeşitli sponsorlar ile fon yaratma  etkinliklerini koordine ediyor.

Allgäu‘den başlayan 5.000 kilometreden uzun Rallinin güzergâhı Avusturya, Macaristan, Sırbistan, Romanya, Bulgaristan, Türkiye ve Gürcistan gibi ülkelerden geçerek Azerbaycan’a ulaşıyor. Bu arada güzergâhın tam olarak nereden geçecek olduğu, her bir ekibin kendi tercihine bırakılıyor. Günde yaklaşık 600 kilometre yol kat edilmesi hedefleniyor. Otobanlarla navigasyon cihazları kullanılmadan, yürürlükteki taşıt trafiği kurallarına mutlaka uyulması gerekiyor. Yolculuk sırasında özel deneyimler ve çeşitli takım görevleri de var. Bunların sonuçları da değerlendirmeye dâhil ediliyor.

Ekipler 02 – 05 Mayıs 2012 tarihleri arasında İstanbul’da mola verecek. Mini ekipleri burada Dr. Kay Segler (MINI Ticari Koordinasyon & Marka Yönetimi, Kıdemli Başkan Yardımcısı) ile MINI Türkiye Distribütörü Borusan Otomotiv MINI Marka Yönetimi tarafından karşılanacak.