2011 sezonunda 13 yarışlık bir Avrupa programıyla uluslararası deneyimini arttıran milli karting sporcusu Ayhancan Güven, yeni sezon hazırlıklarına İtalya’da başladı…

 

2004 yılında özel izinle ilk resmi yarışlarına başlayan 1998 doğumlu milli sporcu Ayhancan Güven, Formula 1 hedefli bir kariyerin ilk adımlarını atmak için 2011 sezonunda 13 yarıştan oluşan bir programla WSK Master Series ve İtalya Karting Şampiyonası’nı takip etti.

 Rakiplerine oranla kısıtlı imkanlar ve kısıtlı antrenmanla yarışmasına rağmen başarılı sonuçlar elde eden genç sporcu, Kartingin ana vatanı olarak bilinen ve Avrupa ülkelerinden şampiyon pilotların deneyim kazanmak amacı ile yarıştığı İtalya’da bir çok kez podyumda yer aldı. Ayhancan Güven, henüz 14 yaşında olmasına rağmen motorsporları kariyerinde resmi olarak 8 yılı geride bırakarak ulaşılması zor bir hedefi yakalamış oldu.

 

2010 sezonunu Türkiye Karting Mini Şampiyonu olarak tamamlayan Güven, 2011 sezonunda Top Kart’ın resmi fabrika takımı Comer Spa takımının birinci sürücüsü olarak mücadele eden Güven, 2012 sezonunda yine aynı takımla bu kez KF3 kategorisinde yarışmayı sürdürecek.

Bu sezon mini kategoriden bir üst sınıf olan KF3 kategorisine geçen Ayhancan, yeni aracı ile ilk antrenmanını geçtiğimiz hafta sonu İtalya Club Sarno Pisti’nde gerçekleştirdi. 03-04 Şubat tarihlerinde iki gün süresince Camillo Guilliana takımı pilotları ile piste çıkan genç milli sporcu, aracın performansından çok etkilendiğini ve farklı ayarlar deneyerek başarılı bir setup elde ettiklerine inandığını söyledi.

Mart ayından itibaren bu sezon daha yoğun bir programla yarışmayı sürdürecek olan Ayhancan Güven, İtalya yolculuğu öncesinde 2012 İstanbul Avrupa Spor Başkenti etkinliğinde Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış ve eski milli futbolcu ve İstanbul Milletvekili Hakan Şükür ile bir araya geldi. Yaşının küçük olması dolayısı ile protokolün sempatisini kazanan Ayhancan’a hedeflerini soran Şükür, başarılar dileyerek kendisi ile ilk fırsatta bir yarış yapmayı istediğini ifade etti…