Mazda Yepyeni Mazda CX-5 SUV için kullanılacak dünyanın en hafif tamponlarını geliştirdi.

Mazda Motor Corporation, Japonya Polypropylene Şirketi ile işbirliği yaparak, araç parçaları için konvansiyonel materyaller ile aynı sağlamlığı sürdüren ve aynı zamanda  önemli derecede ağırlık azaltımı sağlayan reçine materyali geliştirdi. Bu materyali kullanarak üretilen parçalar, konvansiyonel reçine kullanılarak üretilenlerden çok daha incedir. Bu durum, parçaları üretmek için gerekli olan reçinede önemli derecede ağırlık azaltımı sağlar. Materyal hem ön hem de arka tampon için kullanıldığında, yaklaşık %20 oranında ağırlık azaltımı sağlar.

Tampon üretimi sürecinde, azaltılan kalınlık, döküm aşamasında daha kısa soğuma süresi sağlıyor ve bilgisayar destekli mühendislik (CAE) teknolojisini kullanarak, reçine materyalinin akışkanlığı da uygun hale getirilmiştir. Sonuç olarak, daha önce 60 saniye olan tampon döküm süresi 30 saniyeye düşürüldü. Bu süre azaltımı, üretim sürecinde harcanan enerji miktarında büyük bir azalma sağladı.

 Mazda, bu en hafif tamponları önümüzdeki baharda satışa sunulacak olan Yepyeni Mazda CX-5 SUV’de ve piyasaya sürülecek yeni modellerde kullanacak.