Mazda Motorsports, bugün, yeni SKYACTIV-D TEMİZ DİZEL motorunun ralli versiyonunu,  24 Hours of Le Mans yarışında rallinin en zorlu dayanıklılık testi niteliğinde olan Le Mans Prototip 2 (LMP2) sınıfında yarışan takımlar için satışa sunacağını duyurdu. Le Mans motoru programı, yarışın başlaması ile birlikte 2013 yılında görücüye çıkacak. Mazda, 1991 yılında elde ettiği başarıyla birlikte ralliyi genel toplamda kazanan ilk Asyalı üretici oldu ve günümüze kadar bu unvanını korudu.

Mazda North American Operations (MNAO), Mazda Motorsports Başkan Yardımcısı Jay Amestoy şunları söyledi: “Bu, bizim Le Mans ile olan gönül ilişkimizi yeniden filizlendiriyor. 1991 yılında rotary teknolojisi ile başarıya ulaşarak tarih yazdık. Şimdi ise, bu spor dalının şimdiye kadar gördüğü en ileri düzey ve en temiz üretim tabanlı güç kaynağı olacağına inandığımız motorla şeref turunu atmayı dört gözle bekliyoruz. Bu işlemi Mazda stiline uygun olarak gerçekleştireceğiz;  bu motorlar, Dünya Dayanıklılık Şampiyonasında (WEC) ve Amerika Le Mans Serilerinde (ALMS) LMP2 sınıfında mücadele eden Avrupalı ve Amerikalı müşteriler için satışa sunulacak.”

Bu motorlar Mazda Motor Corporation, Mazda North American Operations ve SpeedSource Race Engineering’in ortak çalışması ile geliştiriliyor. Dyno testleri başladı ve pist testleri de 2012 yılının sonlarında başlayacak.

Motorlar stok-blok Mazda SKYACTIV-D 2.2 litre dizel dört silindirli, iki aşamalı turboşarjlı motorlar olacak. MNAO Mazda Motorsports Direktörü John Doonan’a göre, “Bu motor mükemmel bir araç üretmek ve dayanıklılık yarışlarını kazanmak için gerekli olan kalite, dayanıklılık ve güvenilirlilik ile birlikte muhteşem bir performans ve yakıt ekonomisi sağlayacak.”

Mazda Motor Corporation’ın global satış ve pazarlamasından sorumlu Yöneticisi Masahiro Moro konuya ilişkin olarak şu yorumu yaptı: “Mazda, ‘asla zorlamayı bırakma’ kültürünü geliştirdi ve 1991 yılında başarıyı elde edene kadar bizi art arda 18 yıl boyunca Le Mans rallisinde ileriye taşıyan bu düşünceydi. Hatta SKYACTIV Teknolojilerinin portföyünün temellerini atan aynı düşüncedir. Bu, çok sayıdaki teknolojik ilerlemeler sayesinde fark edildi. SKYACTIV-D TEMİZ DİZEL motorumuza dayalı müşteri programı ile yarış motorları tedarik ederek Le Mans yarışında yer alan özel müşterilerimize destek sağlayacağımız için çok memnunum.”

Dempsey Racing, ilk SKYACTIV-D müşterisi olmayı planlıyor

Dempsey Racing’in Mazda SKYACTIV-D yarış motoru için ilk LMP2 müşterisi olması için gerekli planlamalar ve hazırlıklarına devam ediyor. Dempsey Racing’in ortak sahibi yarışçı/aktör Patrick Dempsey’dir.

Dempsey Racing, 2007 yılından bu yana GRAND-AM GT sınıfında Mazda RX-8s aracı ile yarışıyor ve en büyük başarıları da Daytona’da 2011 yılında elde ettikleri podyum finişidir. Takım, serilere başladıklarından bu yana pist performansını sürekli olarak geliştirdi ve Mazda’nın GRAND-AM GT Marka Şampiyonasını kazanmasında çok büyük katkı sağladı. VISITFLORIDA.com gibi çok sayıda partnerin verdiği destek ile birlikte, Dempsey Racing bu yıl operasyonlarını genişletti ve Amerikan Le Mans Serilerinde yarışacak bir takımı daha bünyesine kattı. Ayrıca, takım Le Mans yarışlarına hazırlanırken Prototip Yarışı (LMPC) ve Prototip 2’de (LMP2) de mücadele veriyor. Hatta spor araçları dünyasının geriye kalanı bu hafta sonunda 80inci kez düzenlenen 24 Hours of Le Mans yarışına odaklanırken, takım sahibi Dempsey ve yardımcı pilot Joe Foster şu anda Virginia’da LMP2 araçlarını test ediyorlar.

Patrick Dempsey ve iş ortağı/yardımcı pilotu Joe Foster, 24 Hours of Le Mans yarışında GT kategorisinde yarıştılar ve 2013 yılında geri dönmeye can atıyorlar; ancak bu kez LMP2 sınıfında ve Mazda SKYACTIV-D temiz dizel motoru ile geri dönecekler.

Konuya ilişkin olarak Patrick Dempsey şu yorumu yaptı: “Mazda ile olan uzun vadeli ortaklığımız şu ana kadar muhteşem geçti ve 2013’e hazırlanırken ortak bir başarı elde etmeyi dört gözle bekliyoruz. Hazırlık konusuna odaklandık. Şu anda burada, Amerika’da LMP2 aracımızı bir sonraki ALMS etkinliğine hazırlık olarak test ediyor olmamızın sebebi de budur. Takımımız ve partnerlerimiz SKYACTIV-D teknolojisi ve bu teknolojinin sunduğu en yeni yeşil teknolojiler ile birlikte anılmaktan dolayı heyecan duyuyor.”