İnsanların başlarını çevirip size bakması söz konusu ise; Mazda3 sert hatlara sahip bir hatchback ve sportif ancak bir o kadar da şık sedan ile piyasanın en çekici otomobil serilerinden biri. Avupa’nın dört bir yanındaki 200.000 AutoBild okuyucusu, iki yıldan daha az bir süre önce Mazda3’ü Avrupa’nın en güzel kompakt otomobili seçtiklerinde bu da doğrulanmış oldu. Söz konusu makyajlı versiyon olduğunda tasarımcılar, otomobilin duyulara hitap eden şıklığını sürdürmesini sağlayacak rötuşlar yapmaya odaklandılar. Ön tasarımı daha agresif ve aerodinamik olacak şekilde yeniden tasarladılar ve arka tamponu incelttiler. Bu değişiklikler, otomobilin dış görünüşüne dozajı iyi ayarlanmış erkeksi bir görünüş katarken, otomobilin sağlam altyapısını vurguluyor. Bu vurgu otomobilin iç kısmına da yansıtıldı. İç tasarımda kullanılan yeni malzeme ve renkler kaliteyi artırırken, iyileştirilmiş aerodinamik makyajlı Mazda3’ün kullanımını kolaylaştırıyor.

Makyajlı 2011 modeli, sürüş kalitesi ve yol tutuşunu geliştiren yeni özellikleriyle Mazda3’ün çevikliği ve direksiyon hakimiyeti için elde ettiği ünü bir adım ileri taşıyor. Sonuç; günlük kullanımda çok daha keyifli bir makyajlı model

İlk Mazda3 2003 yılında piyasaya çıkarıldığında; bu model Mazda’nın uzun kompakt otomobil tarihinin bir uzantısı olmaktan çok daha ötesiydi, bir devrimdi. Yeni kompakt model, o dönemde piyasaya sürülen birçok kompakt otomobilden çok daha sportif görünüyor ve sürme isteği uyandırıyordu. Bu durum, Mazda3 ile kısa sürede Mazda markasının dünyanın dört bir köşesinde yeniden doğmasını sağlarken, ondan önce üretilen herhangi bir Mazda modelinin başaramadığı şeyi başararak 1 milyon üretim yapıldı. Şu anda üretilen ikinci nesil model 2008 yılında piyasaya çıkarıldı ve agresif ön tasarımının tanınmasını sağladı. Dünyanın dört bir köşesinde 2,7 milyon satılan bu model, hali hazırda markanın en popüler otomobili olmaya devam ediyor. 613.000 araçlık toplam satışla Avrupa, otomobilin dünya çapındaki ikinci büyük pazarı konumunda. Bu satış rakamının neredeyse 100.000’i, iki yıldan daha kısa bir sürede şu anda üretilmekte olan modelden sağlandı. 2010 yılında neredeyse 60.000 otomobilin satılmasıyla, Mazda3 Avrupa’da Mazda’nın en çok satan otomobili oldu. İlk olarak piyasaya çıktığı günden bu yana Mazda3, Yılın Otomobili ödülleri de dahil olmak üzere dünya çapında 125 ödül aldı. İlk jenerasyon bu ödüllerin 99’unu 5 yıl gibi bir sürede kazanırken, şu anki model şimdiden ülkesinde 26 ödüle layık görüldü.

“Makyajlı Mazda3’te hem sürücünün hem de yolcuların çeşitli sürüş koşullarında sürüşten keyif almalarını sağlayacak üst düzeyde bir konfor yaratmayı hedefledik. Aynı zamanda mükemmel yol tutuşunun yanı sıra bu otomobili kullanmanın bir eğlenceye dönüşmesini de istedik. Özellikle sürüş, dönüş ve durma gibi birçok farklı manevranın birlikte akmasını sağlayarak sürüş hissini iyileştirmeye odaklandık. Bunu Toitsukan olarak adlandırıyoruz. Toitsukan tutarlı ve doğrusal sürüş hissi anlamına geliyor. Otomobilin daha doğrusal hareket etmesi ve hali hazırda etkileyici olan yüksek hızlarda bile dengenin korunması özelliği sayesinde, makyajlı Mazda3 günlük kullanım için çok daha keyifli bir hal aldı.”

Şu anda üretilmekte olan ikinci nesil Mazda3, Avrupa’nın en sportif kompakt otomobillerinden biri olarak büyük bir ilgi gördü. Bu otomobil iki farklı gövde tipi ile üretiliyor. Bu gövdelerden her birinin kendi tarzı var: dört kapılı sedanın duru ve sportif şıklığı ve beş kapılı hatchbackin erkeksi duruşu. Daha da rafine zevkler için de Mazda3 MPS sunuluyor. Mazda3 MPS dünya üzerindeki en güçlü önden çekişli kompakt otomobillerinden biri. Duyulara güçlü bir biçimde hitap etmesinin yanı sıra, sahip olduğu gelişmiş teknoloji ve çok sayıda donanım Mazda3’ü ekonomik ve kullanımı kolay bir otomobil haline getiriyor. Beş benzinli (DISI direkt enjeksiyonlu benzinli motor da dahil olmak üzere), ortak yakıt yollu püskürtme teknolojisine sahip dizel, beş ve altı düz vitesli ile dört ve beş otomatik vitesli olmak üzere Mazda3, bir dizi güç aktarma sistemine sahip. Aynı zamanda Premium on hoparlörlü BOSE® stereo sistem ve Bluetooth® MP3 özelliği gibi çok sayıda standart donanım ve seçenek sayesinde sürüş keyifli bir hal alıyor. Park yardım özelliği otomobili şehir içinde park etmeyi kolaylaştırırken; ön, yan ve perde hava yastıklarının yanı sıra otomobilde yer alan ayarlanabilir ön xenon farlar, lastik basıncı göstergesi, arka araç izleme sistemi (sınıf ve isteğe bağlı) ve ESS (Acil Duruş Sinyal Sistemi) üstün güvenlik sağlıyor.

Tasarım ve işlevselliğin geleceği öngörülü bir biçimde bir araya getirilmesi, makyajlı Mazda3’ün iç detaylarında da karşımıza çıkıyor. İç kısımda ona daha şık bir hava katan, aynı zamanda iç kısmı daha işlevsel kılan, kullanımını da kolaylaştıran değişiklikler mevcut. Sürücü odaklı şık bir gösterge tablosu, mükemmel yol görüşü, teleskopik ve boyu ayarlanabilen direksiyon, yüksekliği ayarlanabilen öne ve arkaya doğru getirilebilen koltuk ve bileğin bir hareketiyle vitesin değiştirilmesine imkan veren merkezi konsol tarafından desteklenen yüksek vites kolu ile Mazda3 halihazırda üstün kabin ergonomisi sunuyor.

Tasarımcılar bu özellikleri değiştirmeden, sürüş kabininde bulunan sistemlerin direksiyonun arkasından kolayca görülebilmesine odaklandılar. Bunu gerçekleştirebilmek için gösterge panelinin orta konsolunda bulunan ve önceden gümüş renginde olan alt kısmın rengini siyah olarak değiştirdiler. Sürücünün en çok kullandığı tuşlar ve kumandaları da kullanımı daha kolay olacak şekilde daha parlak bir hale getirdiler.Aynı zamanda mevcut modelin çoklu bilgi ekranının ve LCD’nin (gösterge tablosu kapağının altında) kırmızı renkteki grafiklerini daha canlı bir beyaz olarak değiştirdiler. Bu da bu şekillerin daha kolay görülmelerini sağlıyor. Sürücünün kullandığı çift gösterge grubu da, makyajlı modelde özellikle gündüz daha kolay okunacak biçimde geliştirildi. Eskiden otomobilde bulunan ışıksız göstergeler, sürekli yanan beyaz grafikler ile değiştirildi. Bu grafikler ya gri bir arka planın (standart ve üst sınıf modellerde) ya da Mazda3 MPS’de sportif görünümlü kırmızı tonlardaki arka planın üzerine yerleştirildi.

Makyajlı 2011 modeli, sürüş kalitesi ve yol tutuşunu geliştiren yeni özellikleriyle Mazda3’ün çevikliği ve direksiyon hakimiyeti için elde ettiği ünü bir adım ileri taşıyor. Sonuç; günlük kullanımda çok daha keyifli ve öngörülebilir bir makyajlı model