Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, açılış ve temel atma törenlerine katılmak üzere geldiği Van’da İstanbul Offshore Kulubü tarafından bu yıl birincisi organize edilen Türkiye Formula Future Şampiyonası  sporcularına katılım belgelerini verdi.

 

Genç jenerasyon sporcu yetiştirme misyonuna hizmetin yanında, suyu  ve su sporlarını  yeni nesillere sevdirme  amacına da hizmet eden organizasyon,  bu yıl sadece  Van ilinde gerçekleştiriliyor. Deprem sonrasında  özellikle Van’a  dikkat çekmeyi ve bölge halkına destek sağlamayı hedefleyen şampiyonanın seçmelerine 40 aday  katıldı.

Van Valiliği tarafından bu yıl 3’üncüsü düzenlenen “Van Denizi Su Sporları Festivali” açılışını yapan Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç eğitimlerini tamamlayan 8 – 18 yaş arasındaki “Suyun Genç Yıldızlarını” kutlayarak başarılarının devamını diledi.

30 Haziran ve 1 Temmuz tarihlerinde yapılan “Van Denizi Su Sporları Festivali” renkli görüntülere sahne olurken Van Valisi Münir Karaloğlu yaptığı açılış konuşmasında 5 yıl önce offshore sporu ile başlayan Van Gölü’nü spor, turizm ve ulaşımda aktif kullanma çalışmalarının hızla büyüyerek geliştiğini ifade ederek, “Van‘da ve Van denizinin etrafında yaşayan vatandaşımızın yüzü denize dönsün istiyoruz.

Bölgede 1700 metrede bir denizin olması büyük bir nimet. Bunu en iyi şekilde kullanabilmek için, üç yıldır gençlerimizi suyla, su sporlarıyla buluşturmak adına festival düzenliyoruz. Olumlu geri dönüşlerini görmekten de son derece memnunuz” dedi.

Formula Future Türkiye Şampiyonası seçmelerine katılan minik ve gençler  final yarışmasında 5 kategoride,  7 Temmuz Cumartesi  günü” Işıklar Dünya Offshore 225 Şampiyonası-Van Grand Prix”nin ardından start alacaklar.

Kategorilerinde birinci olanlar ise Ağustos ayında Prag’ta yapılacak Dünya Formula Future Türkiye Şampiyonası”nda milli sporcu  olarak Türkiye’yi temsil etme hakkı kazanacaklar.