“Işıklar Dünya Offshore 225 Şampiyonası”nın Samsun Grand Prix 2 yarışında, podyumda dün yer alan isimler ve sıralama değişmedi. Şampiyonanın başından bu yana liderliği elinden bırakmayan ECI Men Cosmetics takımı pilotları Kerem Tuncer-Alpay Akdilek ikilisi 44: 59:234’lük zamanlarıyla  dörtte dört yaparak yeni bir birincilik kupasını daha hanelerine eklediler.

İkinci sırada aynı istikrarı yürüten Beşiktaş-Miele sporcuları Murat Leki-Orçun Tufan ikilisi 1 saniye geride kupayı kaldıran takım olurken, üçüncü sırada ise Lenore Yacht teknesinin pilotları İlker Özmen-Umur Duyar  45:15:250’lik dereceleriyle Samsun’dan ayrılan ekipler oldular.

Samsun’da yağışlı bir havada başlayan Samsun Grand Prix 2’nin sıralama turlarında bu kez ilk kalkış sırası Murat Leki-Orçun Tufan pilotajındaki Beşiktaş-Miele takımının oldu. Takımın 1:20:563’lük zamanın ardından,  300 salise geride dünün birincileri Kerem Tuncer-Alpay Akdilek’ten oluşan ECI Cosmetics takımı yer aldı.

Sıralama turlarında üçüncü sırada kalkmaya hak kazanan takım ise İtalyan pilotların yarıştığı Francesco Redaelli-Givoanni Casagni’den oluşan GSYİAD-Galatasaray takımı oldu. Dünün üçüncü sırada yer alan genç takımı Lenore Yacht ekibi ise dördüncü sırada kendine yer buldu.

Şampiyonanın dördüncü yarışı öncesinde yağmurlu ve kapalı havaya rağmen yüzlerce Samsunlu yine sahillerdeki yerlerini alarak büyük heyecana ortak oldular. Yeşil bayrağın kalmasıyla birlikte start alan tekneler, ilk turlarını tamamlamaya çalışırken, İtalyan pilotların yarıştığı GSYİAD-Galatasaray takımı bir tam tur takla atarak yarışa veda ettiler. Süha Yenigül-Joao Filipe ikilisinin yarıştığı, GHB Offshore Racing Team ise pitstop çıkışı yanlış şamandıra dönüşü nedeniyle stop and go cezası alarak yarışa devam ettiler. Dünkü yarışta da teknik arıza nedeniyle yarışa veda eden Angel Yacht bugünde WD40 teknesi ile çarpışarak takla atarak yarış dışı kaldı. Ancak 23 turu tamamladıkları için şampiyonadan puan alarak ayrıldılar. WD40 teknesi de birkaç tur sonra yarış dışı kalanlar listesine eklenirken puan almayı başardı.

Dereceye girenlere ödüllerini Samsun Valisi Hüseyin Aksoy, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, UIM Komiseri Per Benson, Garnizon Komutanı Tuğneral Mehmet Göktan, Sahil Güvenlik Bölge Komutanlığı Kurmay Albay Süleyman Yarayan, Gelişmekte Olan Spor Branşları Federasyonu Başkanı Enver Oral tarafından verildi.