Honda, 1999 yılında Insight ile başlayan Hibrit araç satışlarının, 2012 Eylül itibarıyla dünya çapında 1 milyon adete ulaştığını duyurdu.

Honda, 1999 yılının Kasım ayında Japonya’da birinci neslini satışa sunduğu ve seri üretim benzinli araçlar arasındaki en ekonomik araçtan (35km/litre) daha ekonomik olduğunu kanıtlayan Insight’ın piyasaya sürülmesinden 12 yıl 11 ay sonra, hibrit modellerinin dünya çapındaki toplam satışının 1 milyon adede ulaştığını duyurdu.

Hafif ve kompakt olma özellikleri ile öne çıkan IMA (Integrated Motor Asist) hibrit sisteminin katkısıyla hibrit araç serisini geliştiren Honda, bugün dünyanın yaklaşık 50 ülkesinde sekiz hibrit modeli tüketicilerin beğenisine sunuyor.

Honda, hibrit modellerinin Japonya dışındaki bölgelerdeki üretimine, bu yılın Mayıs ayında Acura ILX Hybrid ile ABD’de, ve ardından bu yılın Temmuz ayında Jazz Hybrid ile Tayland’da başladı. Bunlara ek olarak Honda 2012’de, gelecekte yakıt ekonomisi sağlayan araçlara talebin artacağı düşünülen Asya’daki müşterilerine hızlı, ekonomik ve düşük karbondioksit emisyonlu araç sağlamak için Malzeya’da Jazz Hybrid’in üretimine başlamayı planlıyor.

Honda; daha da gelişen mevcut IMA hibrit sistemi ile donanımlı hibrit model olanaklarına ek olarak, orta büyüklükte modeller için iki-motor hibrit sistem donanımlı yeni hibrit araçlarını tanıtacak.

Ayrıca; mükemmel sürüş keyfi arayışı için; yüksek verimli ve yüksek çıkışlı üç-motorlu hibrit sistem olan, ve hem yüksek derecede sportif yol tutuşu hem de yakıt ekonomisi sağlayan Spor Hibrit SH-AWD, NSX’e, Acura RLX’e ve bunlarla birlikte Legend’ın mirasçısı olacak, Japonya’da tanıtılacak yeni bir modele monte edilecek.

Honda, “Blue Skies For Our Childeren” global çevresel sloganının ışığı altında, hibrit araçların düşük karbon ortaklığını oluşturmak amacıyla satışa sunulması için çalışmalarına devam edecek.

Honda’nın Hibrit Modellerinin Tarihçesi

Yıl

Ay   / Pazara tanıtılan model

Honda’nın   dünya çapında kümülatif hibrit araç satış adeti

1999 Kasım: Birinci Nesil Insight
2001 Aralık: Civic Hibrit
2004 Aralık: Accord Hibrit (Sadece Kuzey   Amerika)
2005 Nisan: 100,000 adet
2007 Mayıs: 200,000 adet
2009 Şubat: İkinci Nesil Insight Ağustos: 400,000 adet
2010 Şubat: CR-ZEkim: Fit Hibrit Aralık: 600,000 adet
2011 Haziran: Fit Shuttle Hibrit (Sadece   Japonya)Ekim: Freed Hibrit (Sadece Japonya)

Freed Spike Hybrid (Sadece Japonya)

Aralık: 800,000 adet
2012 Mayıs: Acura ILX Hibrit (Sadece ABD,   Kanada) Eylül: 1,000,000 adet