Ford müşterilerine satış, servis ve yedek parça hizmetlerini aynı çatı altında vermek için tesisini yenileyen Ford Batman Bayisi Oğuzcan Otomotiv, açılışını Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Batman Valisi Yılmaz Arslan Koç Holding Yönetim Kurulu Üyesi ve Ford Otosan Yönetim Kurulu Başkanı Ali Y. Koç, Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün, Koç Holding ve Ford Otosan’ın üst düzey yöneticileri ve yerel yöneticilerin katılımıyla gerçekleştirdi. Törende konuşma yapan Ali Y. Koç, “Batman’da satılan her iki ticari araçtan biri Ford markasını taşıyor. Oğuzcan Otomotiv’in sahiplerine ve çalışanlarına teşekkür ediyorum” dedi.

 Ford Otosan Batman Bayisi Oğuzcan Otomotiv_otomobiltutkunu_Ali Koç_Oğuzcan Otomotiv

Ford müşterilerine satış, servis ve yedek parça olmak üzere tüm hizmetleri aynı çatı altında vermek için tesisini yenileyen Ford Otosan Batman Bayisi Oğuzcan Otomotiv, açılışını Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Batman Valisi Yılmaz Arslan, Koç Holding Yönetim Kurulu Üyesi ve Ford Otosan Yönetim Kurulu Başkanı Ali Y. Koç, Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün, Koç Holding ve Ford Otosan’ın üst düzey yöneticileri ve yerel yöneticilerin katılımıyla yaptı.

Açılış töreninde bir konuşma yapan Koç Holding Yönetim Kurulu Üyesi ve Ford Otosan Yönetim Kurulu Başkanı Ali Y. Koç, “Bugün Batman’da satılan her iki ticari araçtan biri Ford markasını taşıyor. Oğuz ailesine başarılı çalışmaları ve bu güzel yatırımı hızla tamamladıkları için teşekkür ediyorum” dedi.

Yeni araçlarımız prestijli ödüller getirdi

Ali Koç konuşmasında geçtiğimiz yılı da değerlendirdi: “2012 Ford Otosan için başarılarla ve yeniliklerle dolu bir yıl oldu. Türkiye otomotiv pazarında 2012 yılında 812 bin adetlik satış gerçekleşirken, Ford Otosan iç pazarda toplam 112 bin adet, ihracatla birlikte toplam 317 bin adetlik satış gerçekleştirdi.  2011-2014 yılları arasını kapsayan toplam 1 milyar dolarlık yatırım ve bu yatırım çerçevesinde yeni hafif ticari araç üretimine başlayacağımız üçüncü fabrikamız Ford Otosan Yeniköy fabrikasının temelleri atıldı. Uzun zamandır beklenen yeni nesil Transit modellerinin ilk temsilcileri Tourneo Custom ile 2013 Yılının Ticari Aracı ve Euro NCAP 5 Yıldız sahibi ilk ve tek ticari araç unvanını kazanan Transit Custom pazara sunuldu. 2010 yılında imzaladığımız Global Cargo anlaşmasının bir meyvesi olarak, Ford Otosan mühendisleri tarafından geliştirilip, İnönü fabrikasında üretilen Cargo 1846T de, Avrupa’da “2013 Yılın Kamyonu” yarışmasında üçüncü seçildi.”

Sektörün en genç ürün yelpazesine sahibiz

Ford Otosan’ın 1959 yılında bir montaj fabrikası olarak kurulduğunu da belirten Ali Koç, Ford Otosan’ın bugün geldiği noktayı şöyle özetledi: “Kocaeli ve İnönü fabrikalarındaki toplam 330 bin adetlik üretim kapasitesi ile otomotivin ana vatanı Kuzey Amerika dahil 76 ülkeye ihracat yapıyoruz ve Ford’un ticari araç üretim merkezi konumundayız. Türkiye’nin Amerika Birleşik Devletleri’ne ihracatının yüzde 14’ünü Ford Otosan yapıyor. Gebze’deki küresel mühendislik merkezinde çalışan 1240 mühendisimiz motor dahil yeni Ford modelleri geliştiriyor. Tasarım ve mühendisliği Ford Otosan’a ait olan Transit Connect’ten sonra, yeni küçük hafif ticari aracımız Courier de, yeni inşa ettiğimiz Yeniköy Fabrikasında üretilecek ve 2014 yılında pazara sunulacak. 2014 yılında Yeniköy fabrikamızın devreye girmesi ile birlikte kapasitemiz yaklaşık 410,000 adede ulaşacak. Gelecek sene pazara sunacağımız yeni ticari araçlarımızla ürün yelpazemiz daha da güçlenecek ve sektörün en genç ürün yelpazesine sahip olacağız.”

2013 yılsonu hedefimiz 12. Defa üstüste en çok satan marka olmak

Ali Koç konuşmasında 2013 yılı hedeflerini de anlattı. Türkiye’de otomotiv sektörü satış adedinin geçen yıla paralel 820 bin seviyelerinde gerçekleşmesini beklediklerini söyleyerek yılın ilk çeyreğinde otomotiv sektörünün geçen yılın aynı dönemine oranla daha iyi bir performans sergilediğini belirtti. Toplam pazar satışlarının geçen yılın aynı dönemine göre 16 bin adet artarak 158 bin adet olarak gerçekleştiğini de sözlerine ekleyen Ali Koç, konuşmasını şöyle sürdürdü: “2013 yılsonu hedefimiz, 112 bin perakende satış ile 12. defa üstüste en çok satan marka olmak. İhracatımızı, Avrupa’da daralan pazarlara rağmen ülke ve model çeşitliliği sayesinde 209 bin adet olarak planladık. Böylece 321 bin adetlik satışa ulaşarak geçtiğimiz yılın üzerinde bir satış adedine çıkmayı hedefliyoruz.”

Bayilerimizle kurduğumuz samimi ilişki topluluğumuzun en büyük gücüdür

Başarılı olmak için tasarlamak ve üretmenin tek başına yeterli olmadığını, ürünleri doğru yerlerde doğru şekilde müşterilerle buluşturmalı, satış öncesi ve sonrasında memnuniyet odaklı hizmet vermek gerektiğini de vurgulayan Ali Koç, şöyle devam etti:  “İşte bu noktada, bayi teşkilatımızın görevi başlıyor. 100’ü aşkın satış ve 150’ye yakın servis noktasında Ford markasını temsil ediyor ve müşterilerimize hizmet veriyoruz. Türkiye’nin lider otomotiv şirketi Ford Otosan’ın 11 yıldır süren liderliğine ulaşmasını da bu çok değerli bayilerimiz sağlamaktadır. Bundan sonraki yıllarda da liderliği elimizde tutmaya yine bayilerimiz sayesinde devam edeceğiz. Koç Topluluğu’nda ve dolayısı ile Ford Otosan’da bayilerle ilişkiler her zaman önemli bir yer tutmuştur. Rahmetli Vehbi Koç bayilerimizle klasik bir ticaret ilişkisinin ötesinde uzun süreli dostluklar kurmaya özen göstermiş ve bayilerimizi her zaman Koç Ailesi’nin birer ferdi olarak görmüştür. Bizler de bu kültürü devam ettiriyoruz. Bayilerimizle ticari ilişkinin ötesinde güven ve samimiyete dayanarak oluşturduğumuz uzun dönemli kuvvetli bağlar topluluğumuzun en büyük gücüdür.”

Oğuzcan Otomotiv müşterilerine daha konforlu hizmet verecek

Toplam 5200 metrekare bir alana sahip olan Oğuzcan Otomotiv’in 3S standartlarındaki yeni tesisi, 295 m2 showroom, 1740 m2 servis, 628 m2 yedek parça alanı ve 80 kişilik ekibiyle Ford müşterilerine hizmet verecek. Bölge’deki satışlarıyla Türkiye ortalamasının üstünde başarı gösteren Oğuzcan Otomotiv Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Şirin Oğuz, törende yaptığı konuşmada Ford markasına yatırımlarını sürdüreceklerini belirterek “Son derece modern ve müşteri odaklı yeni binamızla hemşehrilerimize daha kaliteli ve konforlu hizmet verecek olmaktan mutluluk duyuyoruz” dedi.

Ford Otosan Batman Bayisi Oğuzcan Otomotiv_Maliye Bakanı Mehmet Şimşek_Batman Valisi_ Yılmaz Arslan_Ford Otosan Yönetim Kurulu Başkanı Ali Y. Koç_Haydar Yenigün_Koç_Holding_otomobiltutkunu