Bu haftaki test sürüşümüzün konuğu yeni Linea oldu.. Bu yazımızda kısa zaman önce bir çok parçası yenilenmiş olan, Bursa’da üretilen Türkiye’nin aile otomobili Fiat Linea’nın bir takım özelliklerini siz değerli okurlarımızla paylaşacağız .

 

Zarif bir tasarım, güçlü, sağlam bir duruş, ayrıntılardaki uyum ve aile boyu rahatlık…

Tofaş çatısı altında yer alan Fiat, kompakt sedan sınıfının başarılı modellerinden biri olarak dikkat çeken. Türkiye’de üretildiği zamandan bu yana satış grafiğinde hep üst sıralarda olan, tercih edilesi donanımlı, en mantıklı aile otomobili olan yeni Linea hem az yakan hem aile kullanımı için yeterli performans üreten 1.3 Multijet motor olarak kalitesini zaten kanıtlamış bir model. Şık ve dinamik çizgileriyle dikkat çekmesinin yanı sıra sınıfının en estetik tasarımlı otomobillerinin arasında yer alan yeni Linea, eğimli ön camı, damla biçimli farları, geniş ağızlı ızgarası ve sportif arka tasarım hatları göz alıcı krom detaylari ile hoş bir görünüm sunuyor. Önden beğendiğimiz ama arka tarafın tasarımını çok daha fazla sevdiğimiz yeni Linea, krom kaplı malzemeler sayesinde kalite vurgusu yapıyor. Görüş açıları konusunda ise yeni Linea, standart bir kompakt otomobilden çok farklı değil.

Yeni Linea yaşam alanı konusunda da iddialı. Yaşam alanı geniş ve aile beklentilerini karşılıyor. Koltukların kalitesi ve iniş-binişler son derece iyi, direksiyon simidinin kalın ve parmak yuvalarına sahip yapısınıda beğendik. Kapı içlerindeki kumaş malzeme ise sert plastik kullanmaktan çok daha iyi bir çözüm olmuş. Ferahlık hissi de çift renkli kokpit tasarımı sayesinde çok iyi. Kullanım süresince ölçümlediğimiz yakıt tüketimi 100 km’de Şehir içi yakıt tüketimi 6,5 litre, şehir dışı yakıt tüketimi 4.0 litre değerlere ulaştık, şehrin coğrafi konumu ve sizin kullanış tarzınız yakıt tüketim değerlerine çok fazla etki etmemekle beraber bizim test sürüşümüzde ölçümlediğimiz değerlere sizde rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Bu tüketim değerleri yeni Linea’yı tercih etmeniz için en önemli etkenlerden birisi olacaktır.

Yeni Linea’da dizel motor 4000 d/d’de 95 HP güç ve 1700 d/d’de 200 Nm tork üretiyor.. 1.3 litrelik dizel motor 5 kademeli manuel şanzımanla kombine edilmiş. Yüksek güç üretmesinin yanında bu motorun önemli avantajı ekonomik tüketim değerleri. Sessiz çalışma karakteri de bu dizel motora ayrı bir özellik kazandırıyor. Seri kullanım gerektiğinde ise gaz pedalına dokunmanız yeterli. Hiç bekleme yaşamadan hızlanan araç, bunu sonuna kadar devam ettirerek son hıza (170km) ulaşma konusundaki istekliliği ile beğeni topluyor. Linea’nın motoru dışında en beğendiğimiz yanıysa süspansiyonları oluyor. Sertliği çok iyi ayarlanmış süspansiyonları yeni Linea’nın hem yol tutuşuna pozitif yönde etkilerken hem de konfordan hiç ödün vermiyor. Oldukça sessiz çalışan süspansiyon sistemi yol bozukluklarını minimum seviyede içeriye alıyor ve neredeyse hiç ses yapmıyor.


Yeni Linea hem dış tasarım hem de iç dizaynında değişikliklere giderek daha modern ve yenilikçi bir görünüme kavuşan tasarımı otomobile farklı bir duygu hissini geri getirerek marka için önemli bir değişikliğe imza atmış, geniş ön tasarım, krom Fiat armalı oldukça büyük ve dikkat çekici geniş radyatör ızgarası ile vurgulanmış.

Genel olarak yeni Fiat Linea’ya baktığımızda, dış tasarım olarak tamamen yeniden çizilmiş ön yüzü ve değişmeyen boyutları ile bir yandan kompakt yapısını korurken, aynı zamanda mekaniğe daha yakın konumda biçimlendirilen hem kullanışlı hem de rahat tarzı ile Fiat markası’nın yeni tasarım çizgilerini sergiliyor. Fiat Linea’da ön tasarımda tampon, ızgara ve sis farları yenilenmiş, otomobil Türkiye şartları baz alınarak bakılırsa gayet iyi. Türkiye’nin yol şartlarına uygun. Yeni Linea’nın yakıt tüketiminde son derce tutumlu olduğunu, kilometrede 4.9 litre yakıt tükettiğini, donanım ve konfor olarak bir üst segmentin özelliklerini taşıdığını çok rahat bir şekilde ifade edebilirim.

Yenilenen Fiat Linea’nın iç dizaynında kullanılan yüksek malzeme kalitesi hemen hissediliyor. Oldukça dikkat çeken karakteristik bir yapıya sahip torpido kısmında barındırdığı zengin öğelerle beğeni kazanmaya devam ediyor. Direksiyon tasarımı çok başarılı ve üzerinden ses sistemini aynı zamanda yol bilgisayarını kontrol edebiliyorsunuz, çift bölgeli otomatik klima çok başarılı. Şık, konforlu ve kendi sınıfının en büyüğü ve en tutumlusu…

Yeni Linea’da kullanılan sert dokulu malzemeler çok kullanışlı ve rahat. Kullanmak istediğiniz butonu kolayca bulabiliyorsunuz. Karışıklık diye bir durum söz konusu değil. Spor hissi uyandıran direksiyon simidi ele iyi oturuyor ve üzerindeki kumanda butonlarının kullanımı rahat. Uzun yolda ise direksiyon hissi daha çok anlaşıyor, araç yolu çok çok daha iyi kavrıyor, tasarımıyla şaşırtıyor, performansıyla beğeni kazanıyor ve üstün güvenlik özellikleri ile ikna ediyor aynı zamanda sürücü odaklı sürüş keyfini maksimum yaşatıyor.

İtalyan çizgileriyle şekillenen yeni Linea’da iç mekan, bardaklıklar, telefonunu bırakmak için alan olarak hizmet verebilecek vites kolu önünde bulunan bölüm veya cömert kapı cepleri gibi iyi düşünülmüş birçok saklama gözü ile günlük hayatta yönelik pratik kullanım alanları sunuyor.

Test sürüşü için kullanımımıza sunulan yeni Linea 1.3 multijet 95 hp, 5 ileri manuel vites urban (orta donanım) donanım seviyesine sahip bir araç vites geçişleri hisli, debriyajı inanılmaz yumuşak, vites topuzunun konumu yüksek, devirlenmesi 1,3 litrelik motorun sahip olduğu 95 hp’lik güç araç için ideal seviyede diyebilirim, koltuklarının yapısı ilk anda kullanıcısı için biraz rahatsızlık veriyor gibi hissedilsede kısa zaman sonra oturma şeklini sürüşe odaklı ayarlanıldığında gerçek anlamda yanal destekler sayesinde vucudu sardığı çok net bir şekilde belli oluyor.

Sonuç;
Sonuç olarak yıllardır otomotiv piyasasına güven veren marka’nın üretilmiş olduğu yeni Linea yakıt ekonomisi, sürüş dinamikleri ve konforuyla birleştirmeyi başarmış çok iyi bir otomobil olduğunu ve yeni Linea’yı tercih eden kullanıcısı için ödenilen paraya bu kadar donanımı, görsel estetiği ve sağlamlığı bir arada verebilen, aynı zamanda şehir içindeki park ve manevra kolaylığı sunan gerektiğinde 1.3 litrelik dizel motorun 95 Hp lik gücü sayesinde hem ekonomi hem size adrenalin yaşatabilme keyfi sunabilen renkli sürüşlerin sizleri beklediğini çok rahatlıkla ifade edebilirim.


Yeni Linea 1.3 MULTIJET 95 HP Teknik Özellikler
Silindir Hacmi(cc): 1248
Maksimum güç (HP): 95
Maksimum tork CE: 200
Maksimum hız (km/saat) : 170
Hızlanma (sn) 0-100 km/s : 13.8
Yakıt Tüketimi: Şehir içi: 6.5 Şehir dışı:4.0 Karma: 4.9
CO2 emisyonu (g/km): 129