Chevrolet markasının C segmentindeki geniş bir müşteri pörtföyüne sahip Cruze modelini otomobil tutkunu olarak test ettik. Bu yazımızda dizel motora sahip Chevrolet Cruze ile yaşamış olduğum izlenimlerimi siz değerli okuyucularımla paylaşacağım.

 

Yaşadığımız mekanın renklerini seçerken, sadece doğru tonları araştırmak için günler hatta haftalar harcamak, bazılarımız için alışılmadık bir durum. Renklerın gerçekte var olmadığını düşünürsek bu durum gitgide daha şaşırtıcı ve kesinlikle daha ilginç gelebilir; çünkü renk olarak düşündüğümüz şey aslında titreşimli dalgalar aracılığıyla retinamıza gelen ışık yansımaları.Beynimiz bu dalgaları renk olarak yorumluyor; dolayısıyla renk aslında bir duyu. Chevrolet kalp ritminin arttırdığını bu otomobille onu tercih eden kullanıcısına hem sürüş kalitesini, hem yakıt ekonomisini bir arada sunuyor.

Sınıfının en iddialı modellerinden biri olan Chevrolet Cruze dizel versiyonu ile yollarda. Şehir içinde pratik kullanım sağlayan, geniş ve ferah iç mekanıyla onu tercih eden kullanıcısına yakıt ekonomisi, zengin donanımı, geniş iç mekanı ve rahat görüş açısı ile rakiplerinden daha farklı olduğunu hissettiriyor. Chevrolet Cruze C sınıfı araç almayı planlayanların beklediği yol tutuş ve konforu sunuyor. Rahat koltukları ve sessiz iç mekanıyla beğenimizi kazanan aracın,özellikle dizel otomatik vites tercih eden kullanıcıların çok talep edeceği bir model olacağını düşünüyorum.

Dış Tasarım

Chevrolet Cruze’un ilk çıktığı günlerden beri oldukça dikkat çeken bir tasarımı var. Araç önden ve yandan gerçekten çok şık, kaslı, spor ve zengin bir duruşa sahip. Tasarımı hayli iddialı olan otomobilde dış tasarım olarak en çok dikkat çeken yer kısmı aracın  ön kısmı. Çekik far yapısı, geniş ızgara ve Chevrolet amblemi çok uzaklardan bile fark ediliyor, Yan profilden otomobile baktığımızda ise coupe hissini devam ettiren mükemmel orantılar, zarif yan camlar sport ve dikkat çekici bir görünüme sahip. Arka kısımda ise stop grubunun ortasında ki büyük Chevrolet logosu dikkatleri çekiyor. Chevrolet Cruze, 4597 mm’lik uzunluğuyla uzun olmanın verdiği avantajı bagaj kapasitesinde kullanan Cruze, 450 litre yükleme alanı sunuyor.

İç Tasarım

Kalite ve şıklık Cruze’un iç mekanında da sürüyor. Ergonomik koltuklarında gayet konforlu yolculuklar yapılan Cruze, vücudu çok iyi saran ön koltuklar, rahat ergonomik açıdan çok başarılı arka koltuklar hayli rahat bir diz mesafesine sahip. Arka koltuklarında ise üç kişi rahatlıkla yolculuk yapabilir ve diz mesafesi açısından çok uzun boylu kişiler bile çok rahatça haraket edebilmektedir. Bu açıdan çok iyi düşünülmüş. Üç kollu direksiyon simidi üzerinden kesintisiz eğlence için, müzik sistemi ve hız sabitleyici kontrol ediliyor, ayrıca direksiyonda derinlik ve yükseklik ayarı olması açısından sürüş kalitesini tek dokunuşla harakete geçirebiliyorsunuz. Ön torpido’da kullanılan butonların yerlerine kolayca erişilebilir olması büyük rahatlık, Aracın içinde ki her parçanın yumuşak dokulu ve yüksek kaliteli malzemeler ile döşenmiş olması hoş bir ayrıntı olmuş. İç mekan oldukça geniş bir yaşam alanına sahip. Cruze eşya koyma gözleri oldukça bonkör. İç mekanda yeterli sayıda eşya gözü bulunması, küçük eşyalarınızı koyacak yer arama derdinden kurtulmanızı sağlıyor.

Chevrolet’in tavizsiz kalite anlayışına sahip olan Cruze’un, direksiyon tepkileri çok güzel. Yumuşaklığı çok iyi ayarlanmış. Ayrıca spor görünümlü direksiyon çok hoş görünüyor. Direksiyondaki kumandalar ise çok kullanışlı ve güzel. Motor sesi içeri çok az geliyor. Bu konuda araç çok başarılı, Süspansiyonlar orta sertlikte; hem konfordan hem de yol tutuşundan ödün vermemek adına güzel ayarlandığını düşünüyorum, Chevrolet’in sağlamlığı Euro NCAP güvenlik testlerinde aldığı çarpıcı sonuçlarla da tescilleniyor.

 

Chevrolet Cruze özellikle güvenlik konusunda sınıfının en yüksek puanına sahip. Bu özelliği ile kalabalık çocuklu ailelerin ilk tercihleri arasında yer alıyor. Bağımsız Avrupa güvenlik testi organizasyonu olan, Euro NCAP güvenlik testlerinden rekor puanla 5 yıldız alan Chevrolet Cruze, güvenlikte bir numara olmasının ardından; Euro NCAP tarafından 2011 yılında kendi segmentinde “Sınıfının En Güvenli Otomobili” seçildi. Euro NCAP’in güvenlik kapsamı genişletilip, zorlaştırılan testlerden 5 yıldıza sahip olan pek çok modeli geride bırakarak Euro NCAP tarafından, birinciliğe layık görülen Cruze güvenlik konusunda ki başarısını ve iddiasını bir kez daha ispatlamış oldu. Euro NCAP’ten rekor puanla 5 yıldız alan Chevrolet Cruze standart 8 hava yastığı, elektronik stabilite kontrol programı gibi pek çok özelliğiyle sınıfının en guvenli otomobıli ve en yeni teknolojıye sahip.  Cruze yol bilgisayarı 6 ileri tam otomatik vites seçeneği ile iklim kontrollu klima, usb ve ipod baglantılı gelismiş müzik sistemi gibi üstün teknolojik donanımıyla kusursuz bır otomobil.

Sonuç

Sonuç olarak, yıllardır otomotiv piyasasına güven veren Chevrolet kalitesinde üretilmiş, sorunsuzluğu ve yakıt ekonomisini avrupalı araçların sürüş dinamikleri ve konforuyla birleştirmeyi başarmış çok iyi bir otomobil olduğunu ve Chevrolet Cruze’u tercih eden kullanıcısı için ödenilen paraya bu kadar donanımı, görsel estetiği ve sağlamlığı bir arada verebilen, aynı zamanda şehir içinde rahat kullanımı; gerektiğinde 2.0 litrelik motorun 163 Hp lik gücü 360 Nm tork, 100 km de 6.3 litrelik yakıt tüketimi sayesinde hem ekonomi ve hem de size adrenalin yaşatabilme keyfi sunabilen renkli sürüşlerin sizleri beklediğini çok rahatlıkla ifade edebilirim.

Chevrolet Cruze LTZ 2.0 DİZEL AT

Teknik Özellikler

Motor: 2.0

Motor Hacmi: 1998 cc

Maksimum Güç: 163 hp 3800 d/d

Maksimum Tork: 360 Nm 1750-2750 d/d

Yakıt Tüketimi Şehir İçi: 8,7 lt Şehir Dışı: 5,0 lt Karma: 6,3 lt

CO2 Emisyonu: 167 g/km

, , , , , , , ,