Renault, 2009 Frankfurt fuarında sergilediği dört farklı elektrik motorlu konsept-modeli 2012 yılından itibaren geniş tüketici kitlelerinin kullanımına sunma taahhüdünü gerçekleştiriyor. Renault markası böylelikle yenilik yapma, insan odaklı bir gelecek için yatırım yapma konusundaki yeteneğini kanıtlıyor, elektrik motorlu aracın artık erişilmeyen bir hayal değil herkes için erişilebilir bir gerçek…

Renault, 2012 yılında, eşdeğer termik modellerle aynı fiyata eksiksiz bir %100 elektrik motorlu ürün gamını satışa sunan ilk ve tek büyük üretici olacaktır. Herkesin ulaşabileceği nitelikte olan bu modellerden Fluence Z.E.’yi (Zero Emission) yakında, daha tasarım aşamasında iken elektrik motorlu olarak düşünülmüş iki model olan ZOE ve Twizy izleyecek.

Renault Mais Genel Müdürü İbrahim Aybar elektrik motorlu araçlar konusunda «Uzun bir süredir bahsettiğimiz elektrik motorlu otomobiller artık gerçek hayatın bir parçası olmak için gün sayıyor. Fluence Z.E.önümüzdeki aydan itibaren Türkiye’de yollara çıkıyor. Çevreye saygılı, sessiz ve bu devrimsel değişimde öncü olmanın haklı gururunu yaşıyoruz. » dedi.

Renault Fluence Z.E., Türkiye’de Bursa’nın OYAK-Renault fabrikasında  konvansiyonel termik motorlu versiyonlarla  aynı  üretim bandında üretiliyor.Renault Fluence Z.E., elektrik motorlu araçların mutlaka  uzun yol kapasiteleri sınırlı küçük bir şehir modeli olmak zorunda olmadıklarını kanıtlıyor.Renault Fluence, geliştirilmiş ergonomisi ve sadeleştirilmiş arayüzleri sayesinde rahatlıkla benimsenen, kullanımı son derece kolay bir araçtır.

yeni bir DENEYİM için yola ÇIKIYORUZ

Bu defa,  direksiyon sizin ellerinizde… Kontağı çevirin. Hiçbir şey duymuyor musunuz? Ama bu normal…

 Bir elektrik motorlu aracı kullanmak,  yeni keyiflerin kaynağı, yepyeni bir deneyim

Elektrik motorlu araç denenirken şaşkınlık yaratan ilk şey kabindeki sessizlik. Motor gürültüsü yok, yani kabinin ses yalıtımı üzerinde bu yeni çevreden tam olarak yararlanmak için özenle çalışıldı. Araç durduğunda sanki “çalışmıyor” gibi. Bununla birlikte, « Go » uyarı ışığıyla birlikte bir sesli sinyal size Fluence Z.E.’nin yeniden yola çıkmaya hazır olduğunu belirtiyor. Tam bir sessizlik içinde, Fluence Z.E. ileri doğru atılıyor. Artık rüzgâr sesi, lastiklerin yuvarlanma gürültüsü yeni işitme referanslarınız oluyor. Sürüş böylece daha sakin, daha rahat hale geliyor. Somut olarak, yolculuklar asla bu kadar huzur ve sükûnet dolu olmamıştır.

İkinci sürpriz, elektrik motorunun çalışma şekli. Burada, sarma bobin rotorlu senkron türü bir motor söz konusu. 70 kW’lık (95 hp’ye eşdeğer) motorun maksimum gücü 3 000 devir/dakikalık devirde elde ediliyor ve torku 226 Nm’ye erişiyor. Bu maksimum tork, anında olarak elde ediliyor, ivmelenmeler net, güçlü ve tüm çalışma aralığında sabit. Azami torkun anında kullanımda olması her hızlanmada güvenlik ve sürüş keyfini garanti ediyor. Sürüş duyumlar benzersiz, şaşırtıcı, ulaşım ihtiyaçlarına ve mevcut yol şartlarına ideal olarak uyum gösteriyor. Artık vites değiştirmeye gereksinim yok, yola tamamen konsantre olabilirsiniz.  sürüş keyifli olduğu kadar sakinleştirici.Fluence Z.E., aynı zamanda artık egzoz gazlarının da yok olması demek. Artık egzos kokusu yok, duman yok… Temiz ve sessiz Fluence Z.E. şehir merkezlerinin yaşam kalitesini köklü şekilde arttıracak.

 

Ulaşılması kolay elektrik motorlu araç ideolojik, çevreci, ekonomik ve pratik bir seçim haline geliyor.

Elektrik motorlu Renault araçları Dizel termik eşdeğerlilerinkine benzer satış fiyatı veya leasing şartlarıyla tüketicinin beğenisine sunuluyor (finansal teşviklerle).

Bir  Z.E. modelin enerji maliyeti, termik bir aracın yakıt tüketimi maliyetinden  ülkelere göre 5 ila 10 kez daha düşük. Örneğin, Fluence Z.E.’nin 185 km menzil sağlayan tam şarj maliyeti termik aracın yakıt bütçesiyle karşılaştırılamayacak şekilde düşük, kWsaat fiyatına göre 2€ civarında tutuyor. Buna batarya kiralama bedelini de eklemek gerekiyor. Örneğin 10 000 km’lik yıllık kullanımda ilave maliyet kilometre başına 0,08 € ek maliyet söz konusu.

Satın alınırken olduğu gibi kullanımda da erişilebilir özelikte olan Renault elektrik motorlu araçları profesyonel ve bireysel müşteriler için böylece çekici bir ürün arzı oluşturuyor

Renault’nun çevre taahhüdü

Elektrik motorlu araç, çevreye daha saygılı ve herkes için erişilebilir bir ürün ve hizmet odaklı Renault eco2 çevre politikasının lokomotifi. Renault grubu, stratejik planı « Renault 2016 – Drive The Change » (Otomobili Değiştiriyoruz, Hayatı Değiştiriyoruz.) çerçevesinde dünya karbon izini 2013’e kadar % 10 ve 2013 ve 2016 arasında ilave % 10 daha azaltmayı hedefliyor. Bu kapsamda termik motor seçenekleri ve vites kutuları konusundaki yeni teknolojiler ve %100 elektrik motorlu  araçlar bu planı gerçekleştirmekte katkıda bulunacak.