Borusan Otomotiv Motorsport’un dört sene üst üste Türkiye Pist Şampiyonluğuna ulaşan pilotu Aytaç Biter, Avrupa Binek Otomobiller Kupası (ETCC)’de sezonun ilk startını İtalya’da aldı. Milano’nun 20 kilometre kuzeyinde yer alan Monza pistinde gerçekleşen yarışa, Biter, Borusan Otomotiv Motorsport’un BMW 320si otomobili ile katıldı.

Biter, 10 Mart Cumartesi yapılan sıralama turları sonunda klasmanı S2000’de 02.06.290’lık derecesi ile yedinci sırayı aldı. Pazar günü güneşli bir havada yapılan yarışlarda sportif rekabet üst düzeydeydi. Pazar günü organize edilen iki yarış ETCC’nin yeni formatı gereği üst üste yapıldı ve takımlar ve yarışçılar için tam bir dayanıklılık mücadelesi oldu. İlk yarışta pilotumuz Aytaç Biter iyi bir performans sergiledi. Dokuz turluk yarışın başında kayganlaşan pist zemini yüzünden spin atarak pozisyon kaybetse de, Biter, kalan turlarda atak yaparak yarışı dördüncü sırada tamamladı.

 

İkinci yarış Biter için şanssız geçti. Yarışın dördüncü turunda üçüncülük için mücadele ettiği rakibi Skuz ile Parabolica virajında temas yaşayan Biter yarışa erken veda etti ve kum havuzunda yarışı bırakmak zorunda kaldı.

Yarış sonunda konuşan Aytaç Biter şunları söyledi: “ Avrupa’da en son 2010’da yarışmıştım ama sezon takip etmemiştim. Bu sene ETCC’de tüm sezon yarışacağım ve Monza’da iyi bir başlangıç yaptık diyebilirim. Hızımdan ve tur zamanlarından memnunum. Bir sonraki yarış Slovakya pisti herkes için yeni bir pist olacak ve orada podyumu hedefliyorum.”

 

23 otomobilin yarıştığı FIA Avrupa Binek Otomobiller Kupası (ETCC)’nin ilk ayağının sonunda Borusan Otomotiv Motorsport pilotu Aytaç Biter topladığı beş puan ile beşinci sırada yer alıyor. ETCC’nin bir sonraki yarışı 28-29 Nisan tarihlerinde Slovakya’nın Slovakian Ring pistinde gerçekleşecek.

Borusan Otomotiv ana sponsorluğunda yarışan takımın diğer sponsorları Borusan Lojistik, Card Finans, Toshiba ve Glasurit’dir.

 

BORUSAN OTOMOTİV MOTORSPORT 2012 YARIŞ TAKVİMİ:

09-10  Ocak       Dubai                   – Birleşik Arap Emirlikleri

12-13  Şubat      Campillos             – İspanya (Karting)

10-11  Mart        Monza                  – İtalya (ETCC)

01-02  Nisan      Genk                    – Belçika (Karting)

14-15  Nisan      Ülkü Pisti              – İzmir (TPŞ)

28-29  Nisan      Slovakian Ring     – Slovakya (ETCC)

12- 13 Mayıs      İstanbul Park       – İstanbul (TPŞ)

12- 13 Mayıs      Wackersdrof        – Almanya (Karting)

19-20 Mayıs      Salzburgring         – Avusturya (ETCC)

16-17 Haziran    Körfez Pisti          – İzmit(TPŞ)

23-24 Haziran    İmola                   – İtalya (ETCC)

29-30 Temmuz  Kristianstad          – İsveç (Karting)

15-16 Eylül        Salbris                  – Fransa (Karting)

22-23 Eylül        Körfez Pisti           – İzmit (TPŞ)

13-14 Ekim        Ülkü Pisti              – İzmir (TPŞ)

10-11 Kasım      İstanbul Park        – İstanbul (TPŞ)