RGMMC tarafından düzenlenen ve CIK-FIA uluslararası takviminde de bulunan tek yarışlık Rotax Kış Kupası 8-12 Şubat tarihleri arasında İspanya’nın Campillos pistinde yapıldı.

Borusan Otomotiv Motorsport’un genç karting pilotu Kaan Önder geçen sezon sonunda International Open yarışının birincisi olmuş ve 2012 Rotax Kış Kupası’nda yarışma hakkı elde etmişti.

Malaga yakınlarındaki pist 1.588 metre uzunluğunda, kot farklılıkları, inişli çıkışlı viraj ve düzlükleri ile pilotların gerçekten yarışmayı sevdikleri bir pist. Kaan Önder bu yarışta test amaçlı olarak Formula K marka yeni bir şasi denedi. 

 2011 senesi Rotax Avrupa Kupası 7. olarak Campillos pistine gelen Kaan Önder, Çarşamba ve Perşembe günü yapılan antrenmanlarda hızlı zamanlar yaparak hem hafta sonunun hem de 2012 Avrupa Şampiyonası’nın favori pilotlarından biri olduğunu gösterdi. Cuma günü sıralama turlarında 1:05:339 derecesi ile 3. olan milli karting pilotumuz, Cumartesi günü yapılan 3 heat yarışını 2. 3. ve 6. sıralarda tamamlayarak ön final yarışına 2. cepten kalkma hakkını kazandı.

Ön final yarışını rahat bir şekilde 3. sırada bitiren genç pilotumuz, final yarışının birinci turundan itibaren fren problemi ile karşı karşıya kaldı. Fren merkezinde meydana gelen kaçak, fren hidrolik yağının boşalmasına ve yağın aracın fren disklerine ve sol arka lastiğine bulaşmasına neden oldu. Pilotumuz yarışı tecrübesi sayesinde 5. sırada ve tamamen boşalmış fren hidroliği ile güçlükle tamamladı. Damalı bayrağı gördükten sora hiç freni kalmayan Kaan Önder, kartını kum havuzuna sokarak ve herhangi bir sakatlanma yaşamadan durdurmayı başardı.

Kış kupasında kullandığı Formula K şasi den istediği verimi alamayan Önder; Rotax Avrupa Şampiyonası ilk yarışında, tekrar OTK şasiler ile yarışmaya devam edecek ve 2012 Avrupa şampiyonluğunu kovalayacak.