Türkiye’nin Şampiyon yarış takımı Borusan Otomotiv Motorsport 2013 sezonuna yeni pilotları ve yeni programıyla iddialı başlıyor. Son beş sezondur ulusal ve uluslararası yarışları takip ederek hatırı sayılır başarılara imza atan BOM, zaferlerine bu kez ETCC podyumunu eklemek istiyor. İlk startını 24 Mart’ta İtalya Monza Pisti’nde alacak takım ardından Macaristan’da gerçekleşecek Endurance serisiyle de Avrupa’da adından sıkça söz ettirecek.

bmw_Borusan Otomotiv Motorsprot_BOM_otomobiltutkunu_Borusan Otomotiv_Borusan_BMW M3_Test_BMW M3 Test_BMW 320 Test_2013 ETCC_Castrol

Borusan Otomotiv tarafından, Türkiye’de motor sporlarının gelişimine ve Türkiye’nin yurtdışında tanıtımına katkı sağlamak amacıyla 2008 yılında kurulan Borusan Otomotiv Motorsport, bu sezon yine yeni pilotları ile Avrupa pistlerde başarı arayacak.

Son beş sezondur uluslar arası yarış programına WTCC, ETCC ve Endurance serileri ile devam eden BOM, ETCC’de 2010 yılında İbrahim Okyay ile Avrupa genel klasman 4’üncülüğü ve 2012 yılında Aytaç Biter ile genel klasman 5’inciliğini yakalamıştı. BOM, bu kez yine usta pilotları İbrahim Okyay ve Aytaç Biter ile dönüşümlü olarak İtalya-Monza, Slovakya-Slovakiaring, Avusturya-Salzburgring, İtalya-İmola ve Çek Cumhuriyeti-Brno’da gerçekleşecek 5 ayak 10 yarışlık 2013 ETCC Şampiyonası’nda yarışacak.

İtalya’nın Monza pistinde 24 Mart tarihinde koşulacak ilk yarışta İbrahim Okyay mutlak podyum hedefiyle start alacak.

BOM, Can Artam’ı renklerine bağladı

Borusan Otomotiv Motorsport’un yeni sezonda en büyük süprizi Türk Otomobil sporlarında Formula1’e en yakın pilot olarak tanınan Can Artam olacak. Artam bu sezon BOM takımı ile hem Endurance yarış programı hem de Türkiye Pist Şampiyonası bazı yarışlarında mücadele edecek. Türkiye Motorsporları adına ayrı bir öneme sahip olan ve 2005 -2006 yıllarında Formula GP2’de ciddi başarılara imza atan ülkemizin en tanınmış otomobil sporcularından Can Artam bu sezon pistlerde kişisel sponsorları 3 self ve Dorco ile BOM adına yarışacak. Bu önemli gelişme BOM’un takımlar şampiyonluğu mücadelesi için önemli bir destek niteliğinde.

Borusan Otomotiv Motorsport_BMW M3 Test_BMW M3_Borusan Otomotiv_otomobiltutkunu_Roma_M3_320si_BMW 320si

Geleceğin pilotu geliyor

BOM için 2013 sezonu bir dönüm noktası olacak. Son iki sezondur Borusan Otomotiv tarafından desteklenen ve Formula BMW Testlerine katılması sağlanan Kaan Önder bu sezon, sponsoru Castrol ile Formula BMW Talent Cup’ı takip edecek. Formula 1’in art arda şampiyonluk kazanan pilotu Sebastian Wettel dahil birçok Formula pilotunun yetiştiği Formula BMW Talent Cup’ta eğitimini en üst seviyede sürdürecek olan Kaan Önder elde edeceği tecrübe ve birikimler sonrasında sonraki sezonlarda BOM’un   yarış programında kariyerine devam edecek.

Şampiyon’un hedefi yine Şampiyonluk

Türkiye Pist Şampiyonasında üç otomobil ile start alacak olan BOM, son iki yılın Süper Grup şampiyonu Kaan Gürgenç’le yine şampiyonluk hedefi ile pistte olacak. BOM bu sezon pilotlar şampiyonluğu dışında, Takımlar Şampiyonluğu içinde mücadele edecek.

Ayrıca geçtiğimiz sezon yarışmaya başlayan ve ilk yarışında İstanbulpark’ta BMW M3 GT4 otomobili ile tüm rakiplerini geride bırakarak genel klasman birincisi olan ve sezonu da Maksi grup 2’incisi olarak tamamlayan Levent Kocabıyık bu sezon BOM adına direksiyona geçecek. Geçen sezon gösterdiği performansla büyük beğeni toplayan genç pilot BOM’un endurance yarış programını da takip ederek takıma güç ve dinamizm katacak.

Borusan Otomotiv Motorsport_Roma__BMW 320si_Aytac Biter_BMW 320 Test_BMW Test_otomobiltutkunu

Endurance programı devam ediyor

Formula BMW Talent Cupta 11 etkinliğe, ETCC’de 10 yarışa, TPŞ’de 12 yarışa katılmayı planlayan BOM, ek olarak endurance yarış programına da devam edecek. Takım geçen sezon Barcelona 24H’da aldığı grup 4. lüğü derecesini bu yıl podyuma taşımayı hedefleyecek. Macarisatan 12H ve Roma 6H yarışları BOM’un 2013 sezonunda start alacağı son yarış serisi olacak. BOM bu sezon endurance serisinde takım pilotları dışında, deneyimli pilot Selçuk Salargil’e de yer verecek.

Borusan Otomotiv ana sponsorluğunda yarışan takımın diğer sponsorları Toshiba, Castrol Edge, Borusan Lojistik ve Glasurit’tir.

bom_Borusan Otomotiv Motorsprot_otomobiltutkunu

Borusan Otomotiv Motorsprot 2013 Yarış Takvimi

24  Mart   Monza/İtalya    ETCC 1&2 Yarışlar

24  Mart   Nottwil/İsviçre   BMW Fitness Camp

06 Nisan  Hungaroring/Macaristan Endurance 12H Series

14 Nisan  İzmirpark/İzmir  TPŞ 1&2 Yarışlar

21 Nisan Münih/Almanya  Formula BMW Welcome Event

28 Nisan  Calafat/İspanya  Formula BMW On Tarck Event 1

28 Nisan Slovakiaring/Slovakya ETCC 3&4 Yarışlar

12 Mayıs Silverstone/İngiltere Formula BMW Simulator Traning 1

19 Mayıs Salzburgring/Avusturya ETCC 5&6 Yarışlar

02 Haziran İzmirpark/İzmir  TPŞ 3&4 Yarışlar

09 Haziran Anderstorp/İsviçre Formula BMW On Track Event 2

30 Haziran Körfez/İstanbul  TPŞ 5&6 Yarışlar

04 Temmuz  Silverstone/İngiltere Formula BMW Simulator Traning 2

11 Temmuz Red Bull Ring/Avusturya Formla BMW On Track Event 3

14 Temmuz İmola/İtalya  ETCC 7&8 Yarışlar

08 Ağustos Slovakiring/Slovakya Formula BMW On Track Event 4

18 Ağustos Hungaroring/Macaristan Formula BMW On Track Event 5

8 Eylül  Körfez/İstanbul  TPŞ 7&8 Yarışlar

16 Eylül  Oschersleben/Almanya Formula BMW Grand Final Race

22 Eylül  Körfez/İstanbul  TPŞ 9&10 Yarışlar

06 Ekim  Bruno/Çek Cumhuriyeti ETCC 9&10 Yarışlar

10 Kasım İzmirpark/İzmir  TPŞ 11&12 Yarışlar

17 Kasım Vallelunga/İtalya  Endurance Roma 6H Series

BMW M3_ Borusan Otomotiv Motorsport _ BMW 320si_Roma_BMW 320 Test_BMW 320si Test_BMW Test_otomobiltutkunu_Otomobil_Yeni_2012_Test