Borusan Otomotiv Motorsport 2012 Avrupa Binek Otomobiller Kupası ETCC’yi tamamladı. Milli pilotumuz Aytaç Biter, İtalya’nın İmola pistinde yapılan son yarışlar sonunda topladığı 25 puan ile Avrupa 5.si oldu.

 

 

2012 Avrupa Binek Otomobiller Kupası ETCC Monza pistinde yapılan ilk yarış ile başlamış, kupa daha sonra sırasıyla Slovakya ve Salzburg pistlerini ziyaret etmişti. Tarihi öneme sahip İmola pistinde yapılan dördüncü ayağın yedinci ve sekizinci yarışları tüm sezon olduğu gibi yüksek bir mücadeleye sahne oldu.

Cumartesi günü sıcak bir havada sıralama turlarına çıkan Aytaç Biter sınıfında altıncı zamanı yaptı. Ancak sıralama turları sırasında takımın benzin ikmali yapılmaması kuralını ihlal etmesi sebebi ile komiserler tarafından yaptığı zamanlar silinen Biter, ilk yarışta gridin en arkasından başladı. Pazar günü startın hemen ardından ilk turlarda yaptığı ataklarla önündeki otomobilleri geride bırakan Aytaç Biter, sekizinciliğe yükseldi. Son sıradan start almasının dezavantajını avantaja çevirmek üzere taktik yapan Biter pozisyonunu korudu. Böylelikle birinci yarışta ilk sekize giren otomobillerin ters sıralanması ile yapılacak ikinci yarışa pilotumuz ilk sıradan başladı. Aytaç Biter ikinci yarışta iyi bir start aldı. Avrupa beşinciliği hedefi ile yarışan Biter, ilk turlarda lider gittiği yarışta temposunu korudu ve yarışı sınıfında dördüncü bitirdi.

Borusan Otomotiv Motorsport adına BMW 320si ile Avrupa Binek Otomobiller Kupası ETCC’yi takip eden Aytaç Biter farklı ülkelerden 30 pilotun katıldığı bu zorlu mücadeleyi 5. bitirdi. Yarış sonrası konuşan Biter şunları söyledi: “ Başta Borusan Otomotiv olmak üzere, ETCC’de yarışmamda emeği geçen herkese ve ekibime teşekkür ederim. Borusan Otomotiv Motorsport Avrupa’da son üç sezondur ülkemizi başarı ile temsil ediyor. Bunun bir parçası olduğum için ben de mutluluk duyuyorum. ”

Borusan Otomotiv ana sponsorluğunda yarışan takımın diğer sponsorları Borusan Lojistik, Card Finans, Toshiba ve Glasurit’dir.

BORUSAN OTOMOTİV MOTORSPORT 2012 YARIŞ TAKVİMİ:

09-10 Ocak Dubai BAE (24 Hours)
12-13 Şubat Campillos İspanya(Karting)
10-11 Mart Monza İtalya (ETCC)
01-02 Nisan Genk Belçika(Karting)
14-15 Nisan Ülkü Pisti İzmir (TPŞ)
28-29 Nisan Slovakia Ring Slovakya (ETCC)
12-13 Mayıs İstanbul Park İstanbul (TPŞ)
12-13 Mayıs Wackersdrof Almanya (Karting)
19-20 Mayıs Salzburgring Avusturya (ETCC)
16-17 Haziran Körfez Pisti İzmit (TPŞ)
23-24 Haziran Imola İtalya (ETCC)
29-30   Temmuz Kristianstad İsveç   (Karting)
8-9   Eylül Barcelona İspanya   (24 Hours)
15-16   Eylül Salbris Fransa   (Karting)
22-23   Eylül Körfez   Pisti İzmit   (TPŞ)
13-14   Ekim Ülkü   Pisti İzmir   (TPŞ)
10-11   Kasım İstanbul   Park İstanbul   (TPŞ)