Bu haftaki test sürüşümüzün konuğu BMW X1, yepyeni bir otomobil, yepyeni bir segment ve düşük hacimli 1600cc’lik motorun sağladığı vergi avantajı ile bir çok kesimin merakla takip ettiği modeli bu günler tanıma fırsatı elde ettim, bu yazımda siz değerli okuyucularıma BMW X1 sDrive1.6i ile yaşamış olduğum izlenimlerimi paylaşacağım.

BMW X1

Bir BMW’nin her zaman olduğu gibi en büyük özelliği onu kullananı ayrıcalıklı hissettirmesi isteseniz de istemeseniz de tüm dikkatinizi ona yönlendiriyorsunuz. Sürücü odaklı tasarımları ile ön plana çıkan X1 sürücüsüne sunduğu eşsiz özellikleri ile zorlanmadan beğeni kazandırıyor, aracın keyif veren yapısı son derece iddialı bir sürüş pozisyonu ile birleşiyor. Bir BMW kullanıyorsanız aklınızı serbest bırakmaya hazır olun isteseniz bile aklınıza farklı bir şeyler getirmeniz çok da mümkün görünmüyor.

BMW X1’in iç tasarımı ve kokpitte yarattığı ambiyans da yaşanmaya değer. İç dizaynında en çok dikkat çeken özelliği ise kaliteli ve ferah tasarımı. Mükemmel yol görüşü sürücü kabininde kullanılan çizgiler ve seçilen tasarım elemanları gerçek bir kokpit duygusu yaşatıyor.

BMW X1 Test_BMW X1 Photo_BMW X1 Pictures_Borusan Otomotiv BMW Yetkili Satıcısı_Otomobiltutkunu

Otomobilin orta konsolu görsel anlamda tamamen bir estetik harikası. Sürücü odaklı şık bir gösterge tablosuna sahip olan BMW X1 markanın diğer modellerinde bulunan gösterge panelinde tüm versiyonlarda sunulan yüksek çözünürlüklü renkli ekran, şık ve dikkat çekici dekoratif döşemeli yeni ön panel, standart olarak sunulan deri direksiyon simidi ve joistik vites topuzu, aracın iç atmosferinin karakterini vurguluyor ve üst seviyede konfor, güvenlik sunuyor.

Spor direksiyon simidi üzerinden kesintisiz eğlence için, müzik sistemi ve hız sabitleyici kontrol ediliyor, Orta konsolun üst kısmında bulunan iDrive sisteminin ekranından yol bilgisayarı, ConnectedDrive, ses sistemi, araç ayarlarını ve yine orta konsolun sol kısmında bulunanan Eco, Comfort, Sport butonlarından sürüş modlarını düzenleyebiliyorsunuz, ayrıca direksiyonda derinlik ve yükseklik ayarı olması açısından sürüş kalitesini tek dokunuşla harakete geçirebiliyorsunuz. İç mekanda yeterli sayıda eşya gözü bulunması, küçük eşyalarınızı koyacak yer arama derdinden kurtulmanızı sağlıyor.  Sürüş dinamikleri ve koltukların sportif yapısı ile bu otomobili kullanmaya başladığınız an dan itibaren kendinizi iyi hissetmeye başlıyorsunuz, kendisinden beklenilmeyecek kadar rahat ve çok konforlu aynı zamanda agresif sürüş stiline uyumlu olduğunu onu tercih eden kullanıcısına yaşatıyor.

BMW X1 Test_BMW X1 Photo_BMW X1 Pictures_Borusan Otomotiv_BMW Yetkili Satıcı_Otomobiltutkunu_OFFROAD_BMW X1 Testfahrt_BMW X1 Technischen_BMW X1 sDrive16i_SAV

Test otomobilimizin koltuk renkleri ile tam bir görsel şölen sunarken oldukça alçak bir oturma pozisyonuna sahip olan ön ve arka koltukların yapısı vücudu çok iyi sarıyor, araç güvenlik, konfor, çevre uyumu ve kalitede kendi sınıfının standartlarını tanımlıyor. Asil ve dinamik BMW X1 dengeli boyutlar sunuyor. Zerafet, sportiflik ve kalite arasında tam bir denge söz konusu. Geniş aks mesafesi sayesinde aracın arka koltuklarında çok rahat bir yaşam alanı sunuluyor bu sayede şehirler arası uzun yolculuklarınızda sunmuş olduğu geniş iç hacimden dolayı rahat yolculuklar yapabilirsiniz.

Süspansiyonlar aracın konforundan ödün vermezken, yol tutuş anlamında sürücüsünü tedirgin etmiyor. X1’de iyi çalışan bir süspansiyon sistemi kullanılmış. Darbeleri başarılı şekilde emen amortisörler keyifli kullanımlara olanak sağlıyor. İç mekan sessizliği önemli ölçüde artırılmış sessizlik mükemmel seviyede ve bu sayede konfor önemli ölçüde yükselmiş. Arka koltuklarda sunulan diz mesafesinin tatmin edici olduğunu söyleyebilirim.

BMW X1 Test_BMW X1 Photo_BMW X1 Pictures_Borusan Otomotiv BMW Yetkili Satıcısı_Otomobiltutkunu_OFFROAD_BMW X1 Testfahrt_BMW X1 Technischen_New BMW X1Küçük ayrıntılar, büyük faydalar

BMW X1 dikkat çeken ve sürücü odaklı bir otomobil olmasının ötesinde bütün hatları çok ince detaylarla hesaplanmış cesur çizgilerle donatılmış ender otomobillerden birisi olduğunu fark ettiriyor. Genişletilmiş, yükselen çizgiler, otomobile güçlendirilmiş dinamik bir karakter kazandırarak otomobili görsel olarak daha uzun gösteriyor. İnce yapılı ikili halojen farlara ve krom renkli ızgara ile kontrast yaratan büyük bir logoya sahip. Bi-xenon far yapısı ile fark edilmeyi sağlayan aynı zamanda insanı kışkırtan ön bakışlara sahip olması onu eşsiz kılıyor. Gündüz sürüş farları ve her iki tarafında gamzeli gülümseyen ifadeli geniş hava girişi X1’e ayrı bir dostane ve çekici görünüm katıyor, sakin kullanımlarda ise sınıfına oranla az yakıt sarfiyatı ile dikkatleri üzerine çekmeyi başarıyor.

143 hp beygir güçlü motora sahip BMW X1’deki performans değerlerini değerlendirirsek; 0’dan 100 km’ye 9.7 saniyede çıkabiliyor ve saatte en fazla 200 km/h hız yapma özelliği bulunuyor, yeni 1598 litre 143 beygir 220 nm tork üreten motor, yeni 8 ileri steptronik otomatik vites ve ekonomik yakıt tüketim sürüşü sağlayan ECO sürüş modu ile 100 km’de 7.3 Lt. ortalama tüketimi ile yakıt tasarrufunun ideal dengesini sunuyor. Seri kullanım gerektiği durumlarda gaz pedalına dokunmanız yeterli, araç hiç bekleme yaşamadan hızlanan X1 bunu sonuna kadar devam ettirerek son hıza 200 km/s ulaşma konusundaki istekliliği ile beğeni topluyor. BMW X1 sınıfının en düşük sürtünme katsayılarından birine sahip olup onu aynı sınıftaki rakiplerinden ayrı kılıyor.

BMW X1 Test_BMW X1 Photo_BMW X1 Pictures_Borusan Otomotiv_BMW Yetkili Satıcısı_Otomobiltutkunu_OFFROAD_BMW X1 Testfahrt_BMW X1 Technischen_BMW X1 sDrive16i_SAV

Sportif ve dinamik tasarımıyla cazibesini ilk bakışta ortaya koyan X1’de görev yapan 1.6 litre 143 beygir gücündeki benzinli motoru ve 8 ileri tam otomatik vitesi ile performans ve keyifli sürüşü bir arada sunuyor. Düşük hacimli motor sürüş karakterlerini değiştirerek sürüş stilinizi farklılaştırabiliyorsunuz, yüksek güç üretmesinin yanında bu motorun önemli avantajı ekonomik tüketim değerleri.

Sessiz çalışma karakteri de bu benzinli motora ayrı bir özellik kazandırıyor, kullanım süresince incelediğimde şunu farkettim yakıt tüketimi 100 km’de şehir içi yakıt tüketimi 9,2 litre, şehir dışı yakıt tüketimi 6.2 litre değerlere ulaştım, şehrin coğrafi konumu ve sizin kullanış tarzınız yakıt tüketim değerlerine çok fazla etki etmemekle beraber bizim test sürüşümüzde ölçümlediğimiz değerlere sizde rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Bu tüketim değerleri yenilenen X1’i tercih etmeniz için en önemli etkenlerden birisi olabilir.

DCIM100GOPRO

BMW TwinPower Turbo motoru, alt devirlerden itibaren kullanıma sunulan yüksek denilebilecek torku ile çekiş gücü ve dinamik yapısı son derece iddialı. Keyif veren karakteri performans konusunda göz doldururken, 200 Nm’lik yüksek tork ve bu torkun alt devirlerden itibaren kullanıma sunuluyor olması otomobilde yüksek bir çekiş gücünün ortaya çıkmasını sağlıyor ve tüm karakteri sürücünün keyif alacağı özellikleri barındırıyor. 1.6 litre’lik motor, rakiplerdeki bu hacimdeki motorlar arasında en iddialı olanlardan biri. Alt devirlerde verdiği performansla sınıfındaki motorlar arasında en çok dikkatimi çeken otomobillerden birisi oldu. Elbette 8 ileri otomatik steptronik şanzımanın sürüş keyfine kattığı olumlu etkiyi de unutmamak gerekiyor. 8 ileri otomatik steptronik şanzımanın çalışma karakterini çok beğendim.

Motor çok sessiz, spor moda aldığınızda ise yüksek devirlerde tatlı bir sesle varlığını belli ediyor ve hız ibresi kesintisiz olarak yükselişe geçiyor. Otomobil ona sahip olmakla yetmeyeceğini önemli olan onu kullanabilmek hissini uyandırıyor, onunla yapılan sürüş zamanlarında yapılan her km de yetenekleri ortaya çıkıyor.

BMW X1 Test_BMW X1 Photo_BMW X1 Pictures_Borusan Otomotiv_BMW Yetkili Satıcı_Otomobiltutkunu_BMW OFFROAD_BMW X1 Testfahrt_BMW X1 Technischen_BMW X1 sDrive16i_SAV

BMW teknisyenleri X1 serisi aracı yeniden dizayn ederlerken günümüzün teknolojisi olan (Servotronic) elektrik destekli hidrolik direksiyon sistemini bu araca uygulamışlar. X1 aracımız motordan güç çekmek ve daha fazla yakıt tüketmek yerine ; aküde bulunan fren enerjisi geri kazanımı sistemi sayesinde elde edilen elektrik enerjisini devreye sokarak daha düşük tüketim daha iyi akustik ve daha güvenlikli bir araç haline gelmiş olduğu hissediliyor.

BMW X1, önceki modelleri gibi, oldukça kapsamlı bir BMW EfficientDynamics paketini standart olarak barındırıyor. Bu daha iyi bir çevresel performans için hem düz sürüş modu hem de otomatik viteslerde otomatik Start/Stop işlevini ve sürüş deneyimi düğmesiyle (standart) etkinleştirilen ECO PRO modunu da içeriyor. ECO PRO modu, verimli bir sürüş tarzı elde etmeniz için geliştirilmiş. Sürüş deneyimi düğmesini kullanarak düşük tüketim modunu seçtiğinizde, sistem harekete geçer ve sürüş stilinize bağlı olarak yakıt tüketimini azaltmanıza olanak sağlıyor. Hangi tasarruf potansiyellerinin uygulamaya konacağına sürücü olarak siz karar verirsiniz. ECO PRO ipuçlarının uygulanması, yakıt tüketiminin %20’ye kadar azaltılmasını mümkün kılıyor. Araç içi bilgisayardaki ilave menzil, o anda aracınızı fazladan kaç kilometre daha sürebileceğinizi size tam olarak gösteriyor.

BMW X1 Test_BMW X1 Photo_BMW X1 Pictures_Borusan Otomotiv BMW Yetkili Satıcısı_Otomobiltutkunu_BMW GoPro_BMW X1 Testfahrer_BMW X1 sDrive16i Test Sürüşü_BMW X1 image

BMW X1 bir otomobilin ne kadar ekonomik ve çevre dostu olabileceğini gösteriyor.

BMW X Serisi’nin isteğe bağlı sürücü destek ve mobilite hizmetleri paketi olan ConnectedDrive da bu segmentte benzersiz. Otomatik start/stop fonksiyonu araca, akıllı ve etkili teknoloji olarak yansıyor. Bu fonksiyon, sürücü fren yaptığında ve aracın hızı 5 km/saat’in altına düştüğünde, aracın motorunu otomatik olarak durduruyor ve o anda yakıt tasarrufu başlıyor. Sürücü fren pedalından ayağını çektiği anda ise motor hiç vakit kaybetmeden yeniden çalışıyor. Böylelikle yolculuk performansdan ve konfordan ödün vermeden trafik durumuna göre şehiriçi trafiğinde % 20′ ye, ortalamada ise % 8’ e kadar daha az yakıt tüketimi sağlayarak yola devam ediyor. Daha düşük yakıt tüketimi daha düşük CO2 emisyonuna sebep oluyor ve CO2 emisyonu 100 g/km’nin altına düşüyor. CO2 emisyon oranları ve doğaya salınan zararlı maddelerin miktarı düşüyor.

BMW X1’de bulunan diğer sürüş özelliklerinden Sport özellikleri, sport moduna geçildiğinde motor daha hızlı tepkiler verir. Otomatik vitesle birleştirildiğinde vites değiştirme noktaları önemli ölçüde daha sportif bir karakter kazanır. Fren enerjisi geri kazanımı, frene her bastığınızda, son ana kadar kullanılmamış olarak kalan kinetik enerji açığa çıkar, fren yaptığınız veya ayağınızı gaz pedalında kaldırdığınızda üretilen enerjiyi alarak ve onu elektriğe dönüştürerek daha önceden boşa giden bu potansiyelden yararlanır. Bu enerji, aküyü şarj etmek için kullanılır.

BMW X1 Test_BMW X1 Photo_BMW X1 Pictures_Borusan Otomotiv BMW Yetkili Satıcısı_Otomobiltutkunu_BMW X1 Testfahrer_BMW X1 sDrive16i Test Sürüşü_BMW X1 image

BMW X1 bu segmentte kesinlikle tercih edilecek kişiye özel premium bir araç olduğunu hissettirdi. Otomatik Start/Stop Fonksiyonu büyük kolaylık, 8 ileri Steptronik Şanzıman büyük rahatlık, düşük yakıt tüketimini hissettirmesi, ihtiyaç duyulduğu zamanda yüksek tork gücü, torpido ve orta konsuldaki kumanda butonları, Joystick elektronik vites ile günlük hayatta kullanıma en uygun araçlardan olma özelliklerini bünyesinde toplarken, dizaynı, genişliği, konforu, pratikliği ve düşük yakıt tüketimiyle dikkatleri üzerinde topluyor.

BMW X1 Teknik Özellikleri

Motor Silindir hacmi (cm3); 1598

Güç (bg)/Güç devir (devir/dak); 143 / 4700

Tork (Nm)/Tork devir (devir/dak): 220 / 1400-4400

Yakıt tüketimi: Şehir içi (lt/100 km) 9,2 Şehir dışı (lt/100 km) 6,2

Ortalama (lt/100 km); 7,3 Depo hacmi (lt); 63

Co2 Emisyonu(gr/km): 170

Hızlanma: 0-100: 9.7 sn. Maksimum Hız: 200 km

Ağırlık (kg): 1570

BMW X1 Test_BMW X1 Photo_BMW X1 Pictures_Borusan Otomotiv BMW Yetkili Satıcısı_Otomobiltutkunu_OFFROAD_BMW X1 Testfahrt_BMW X1 Technischen_BMW X1 sDrive16i

Fotoğraflar; Onur Ozan Sarıkaya Photography