Hem şehir içi hem de şehir dışı yollarda rahat sürüş imkanı, dost canlısı geniş ve ferah iç kabini, düşük yakıt tüketim değerleri sayesinde kendine hayran bırakan Hyundai i10 bu günlerde test konuğum oldu. Bu yazımda siz değerli okuyucularıma yeni i10 ile yaşamış olduğum sürüş hislerimi paylaşacağım.

Hyundai i10 Test_Yeni i10 Test_otomobiltutkunu_Hyundai i10 Photo_New i10 Test_New i10 Pictures_Hyundai i10 image._Hyundai_i10

Tasarıma baktığımızda baştan sona modern, şık dikkat çekici son derece dinamik bir görünüme sahip olan yeni i10 bundan önceki neslinde olduğu gibi yine günceli yakalamış görünerek sevimli bir tasarıma sahip olduğunu söyleyebilirim. Yenilikçi dizaynı sayesinde yepyeni bir kimliğe bürünen yeni i10 ön kısmında geriye doğru uzanan köşeli far grubu, gündüz farları, tamponda yer alan altıgen ızgaralar, yan profilde ise kapı alt kısmında beliren kalınlaştırılmış yan çıtalar, arka kısma baktığımızda ise yan profille bütünleşen küçük stop grubu ve tampon alt kısmında bulunan arka sis farları, bagaj kapağının üst kısmında ise küçük bir spoiler sport görünümü sunarken, orta kısmında ise markanın kendini fark ettiren logosu ile dikkatleri üzerine topluyor. Bu tasarım anlayışının etkisiyle yumuşak hatların içinde gizli gergin çizgiler otomobile dinamik bir görünüm ve aynı zamanda sportif bir duruş sağlıyor.

Hyundai i10  iç mekâna geldiğimizde ise malzeme kalitesi anlamında başarılı göze hoş gelen sıcacık bir iç mekân bizleri karşılıyor, kendi segmentinde sahip olduğu iç hacim ile en ferah otomobil olarak yer alıyor, otomobil içerisindeki bir çok fonksiyonel tasarım özelliği ile de kullanım kolaylığı sunuyor. A segmentinde sunduğu akıllı çözümler ile fiyat-fayda endeksinde çıtayı en yukarı çıkartan yeni i10, hacmi ile yarattığı alan ekonomisine yakıt ekonomisini de ekleyerek tam bir aile otomobili olarak öne çıkıyor.

Hyundai i10 Test_Yeni i10 Test_otomobiltutkunu

Hyundai yeni i10’un iç mekanı tasarımı, otomobilin temelinde yer alan dinamizmi takip eden bir anlayışla oluşturulmuş, fonksiyonel ve okunması kolay göstergeler, kaliteli işçilik ve malzemeye segmentinin üzerindeki standartları eklendiğinde yeni i10, sınıfının en iddialı modeli haline geliyor. İç mekan alanında bulunan malzemeler yüksek standart donanımı ve genel tasarım yapısı ile yeni i10 kullanıcılarına keyifli ve rahat yolculuklar vaad ediyor.

Aracın içinde bulunan gövde rengine uygun koltuklar hem daha kaliteli hem de araca daha şık bir görünüm sunmuş, kolay hakim olunan direksiyon simidinin üzerinde bulunan kumanda elemanları çok belirgin bir şekilde kullanıcısına eşlik ediyor, üzerinden ses sistemi ve yol bilgisayarının verilerini düzenlerken gösterge tablosundaki yazıların net ve rahatlıkla okunuyor olması büyük rahatlık, torpido kısmında ise her iki yanda yuvarlak şık havalandırma ızgaraları, orta kısmında ise ses sistemi, alt kısmında ise havalandırma butonları yer alıyor, küçük eşya gözü konusunda yeni i10 size gerek yan ceplerde gerekse orta konsolda birçok alan sunmuş, usb ve aux çıkışlarının olması günümüzde büyük bir kolaylık.

Hyundai i10 Test_Yeni i10 Test_otomobiltutkunu_New i10_New Hyundai i10_i10 Photos_i10 Pictures_i10 Test Driver_i10 Test Motor_2014 Hyundai i10

İç hacminde en önemli diğer bir husus, aracın kendi segmentinde en geniş iç hacmine sahip model olduğunu belirtebilirim, diz ve baş mesafeleri aracın dış boyutlarına göre oldukça başarılı, yokuş kalkış desteği ve vites değiştirme ikaz lambası sayesinde aracın size arkadaşlık ettiği hissine kapılıyorsunuz.

Eski nesil i10’a göre tamamen yenilenen ve genişleyen otomobil, bu haliyle bir üst segment modellerle hemen hemen aynı boyutlara geldi diyebilirim. Önceki i10’dan 80 mm daha uzun olan yeni i10, ondan 65 mm daha geniş ve 40 mm daha yere yakın. Bu gelişmelerin ardından 3665 mm uzunluğa, 1660 mm genişliğe ve 1500 mm yüksekliğe ulaşan yeni i10 aracın arka aks mesafesi ise 2385 mm. İfade edilen değerler ile en kompakt otomobiller arasında yer alarak farklı müşteri beklentilerinin tümüne yanıt vermeyi, A segmentindeki yenilikçi tasarımı sayesinde geniş bir kitleyi hedeflediğini açıkça ifade ediyor.

Hyundai i10 Test_Yeni i10 Test_otomobiltutkunu_Hyundai i10 Photo_New i10 Test_New i10 Pictures_Hyundai i10 image._Hyundai_i10_2013

Küçük boyutlarına rağmen bagaj kapağının altında sizi şaşırtacak büyüklükte bir alanın bekliyor olması dikkat çekici. 252 litreye ulaşan bagaj kapasitesiyle de sınıfının en iyi bagaj hacmine sahip. 60/40 katlanabilen koltuklar sayesinde bagaj hacmi istenildiğinde 1046 lt’ye çıkartabilmek mümkün. iç hacim anlamında sıkıntısı bulunmayan otomobil önde ve arkada oturan misafirlerine yeterli yaşam alanı sunmayı başarıyor.

Yeni i10’da bulunan 998 lt silindir hacimli, 3 silindirli benzinli motor, 66 HP güç ve 3500 d/de 94 Nm tork üretiyor, azami hızı 155 km olan CVVT Sürekli değişken supap zamanlamasına sahip motor 5 ileri şanzıman kombine edilmiş, 100 km’de şehir içi 6,0 şehir dışı 4,0 ortalama 4,7 litrelik yakıt tüketimi sunuyor, 0,31 Cd’lik sürtünme katsayısıyla yakıt tüketimine katkıda bulunarak ekonomik ve tercih edilesi bir otomobil olma özelliğini kazandırıyor. Sınıfında çevre alanındaki etkinlik konusunda zaten çok iyi konuma sahip yeni i10 CO2 emisyon seviyesini ise sadece 108g/km’ye düşürüyor. Sessiz çalışma karakterine sahip CVVT sistemi motora ayrı bir özellik kazandırıyor. Seri kullanım gerektiğinde ise gaz pedalına dokunmanız yeterli hiç bekleme yaşamadan hızlanan araç, bunu sonuna kadar devam ettirerek son hıza (155 km) ulaşma konusundaki istekliliği ile beğeni topluyor. Araçta orta sertlikte süspansiyonlara yer verilmiş bu süspansiyon ve hisli direksiyon kutusu otomobilin başarılı bir yol tutuş grafiği çizmesini sağlıyor.

Hyundai i10 Test_Yeni i10 Test_otomobiltutkunu_Hyundai i10 Photo_New i10 Test_New i10 Pictures_Hyundai i10 image

Fabrika verilerine göre ortalama yakıt tüketim değeri ise 4,7 litre olarak belirtilmiş. Bu motor yeni i10’a yeterli performans sağlıyor. Özellikle alt devirlerde hissedilen motor şehir içi yollarda aracın kıvraklığını ön plana çıkartıyor. Hyundai i10 her şeyden önce kullanım rahatlığı, sürüş keyfi ve sınıfının ortalamasından daha yüksek seviyedeki kullanım tasarrufuyla memnuniyet yaratıyor aynı zamanda çevreci ve ekonomik olmasının yanısıra sürüş zevkiyle de rakiplerinin önünde yer alıyor.

Sonuç; sonuç olarak yıllardır otomotiv piyasasına Hyundai kalitesinde üretilmiş otomobiller sunan marka, otomobilde sorunsuzluğu ve tüketim ekomisi, sürüş dinamikleri ve konforuyla birleştirmeyi başarmış çok iyi bir otomobil olduğunu ve  yeni i10’u tercih eden kullanıcısı için ödenilen paraya bu kadar donanımı, görsel estetiği ve sağlamlığı bir arada verebilen, aynı zamanda şehir içindeki park ve manevra kolaylığı sunan gerektiğinde 999cc’lik motorun 66 hp lik gücü sayesinde hem ekonomi hem size değişik duygular yaşatabilme keyfi sunabilen renkli sürüşlerin sizleri beklediğini çok rahatlıkla ifade edebilirim.

Hyundai i10 Test_otomobiltutkunuHyundai Yeni i10 Teknik Özellikler

Motor Silindir hacmi (cm3) 998

Güç (bg)/Güç devir (devir/dak) 66 / 5500

Tork (Nm)/Tork devir (devir/dak) 95 / 3500

Yakıt tüketimi: Şehir içi (lt/100 km) 6.0 Şehir dışı (lt/100 km) 4.0

Ortalama (lt/100 km) 4.7

Depo hacmi (lt) 40

Co2 Emisyonu(gr/km) 108

Maksimum Hız : 155 km

Hızlanma 0 – 100 km/sa (sn) 14,9

Hyundai i10 Test_Yeni i10 Test_otomobiltutkunu_Hyundai i10 Photo_New i10 Test_New i10 Pictures

Fotoğraflar; Onur Ozan Sarıkaya Photography