Audi dünyada bir ilki gerçekleştirerek, RS ailesinin en yeni üyesi olan RS 5 Cabriolet’in lansmanını internet üzerinden yaptı. Zarafet ve gücün benzersiz bir bileşimi olan RS 5 Cabriolet, 450 HP üreten 4.2 FSI motoru ile sıfırdan 100 kilometre hıza sadece 4.9 saniyede ulaşıyor.

Audi’nin dünyada bir ilke imza atarak düzenlediği online lansman, tüm dünyadan Audi hayranlarının ve basın mensuplarının ilgisini çekti. Yaklaşık 15 dakika süren lansmanda, Türkiye saati ile 15.00’da RS5 Cabriolet’in üzerindeki perde kalktı ve araç, milyonlarca izleyicinin beğenisine sunuldu. Sportif sürüş, konfor ve verimliliği buluşturan Audi’nin RS ailesinin bu yeni üyesi, tasarımıyla göz dolduruyor. Mat alüminyum ızgarası ve 15 saniyede açılıp kapanan tentesi ile öne çıkan RS 5 Cabriolet, güvenlik ve sürüş sistemleri ile“Teknoloji ile bir adım önde”sloganının hakkını veriyor.

Dış tasarım
RS 5 Cabriolet’nin mükemmel dengeye sahip oranları ve keskin hatları eşsiz bir tasarım dili oluşturmaktadır. RS 5 Cabriolet’de kullanılan hafif kumaş tente ferah oranlara sahip iç mekanı alçak bir kubbe gibi cömert biçimde çevreler; tavandaki özel bir köpük katmanı yüksek akustik konfor sağlar. 50 km/s’e varan hızlarda bile, tavan tek bir butona basarak 15 saniyede açılır ve 17 saniyede kapanır. Açılır tavan siyah, gri, kırmızı ya da kahverengi renklerinde sunulmaktadır.

İç tasarım
Tipik bir RS 5 özelliği olarak, deri direksiyonun alt kısmı düzleştirilmiştir. Çok işlevli butonları, RS 5 Cabriolet’deki diğer tüm kontroler gibi içgüdüseldir. Siyah ekran üzerikdeki beyaz rakamlar kuvvetli kontrast yaratmaktadır. Spor koltuklar deri ve alcantara kombinasyonu ya da isteğe bağlı Fine Nappa deri döşeme sunulmaktadır. Audi RS 5 Cabriolet’in iç mekanı siyah tasarımlıdır ve üst tavan döşemesi isteğe bağlı yıldız gümüşü renginde sipariş edilebilir. Koltukların arkalıklarında, kapı eşik panellerindeki aluminyum süslemelerde, direksiyonda, hız göstergesinde ve yedi vitesli S tronic’in vites kolu topuzunda RS logoları bulunmaktadır.
Motor
RS 5 Cabriolet’in tahrik gücü FSI doğrudan enjeksiyonlu V8 motor tarafından sağlanmaktadır. 4,163 cc motor hacmi ile 8,250 dev/dk’da 450 hp güç ve 4,000 ve 6,000 dev/dk arasında 430 Nm tork üretmektedir. Audi RS 5 Cabriolet sıfırdan 100 km/s hıza 4.9 saniyede ulaşmaktadır. Aracın azami hızı 250 km/s ile sınırlandırılmıştır. Güçlü V8’in kombine yakıt tüketimi 10.9 l/100 km’dir.