Türkiye Yelken Federasyonu tarafından, Türkiye’de denizcilik ve yelken kültürünün yaygınlaşmasına ve yelken sporunun gelişimine katkısı olması amacıyla ikinci kez gerçekleşen “Bosphorus Sailing Fest” 2012 yılında Borusan Otomotiv ana sponsorluğunda düzenlendi.

 

İstanbul Boğazı’nda her türlü yelkenli teknenin katılımına açık olarak lisans zorunluluğu olmadan gerçekleşen BMW Bosphorus Sailing Fest’e toplam 92 tekne katıldı. Yelken tutkunları ve lisanslı yelkenciler (IRC sınıfları) olmak üzere iki ayrı kategori de düzenlenenen yarışta, Yelken Tutkunları 52 , IRC sınıfında ise 40 tekne start aldı.  Toplam yarışçı sayısı ise 700 kişiyi buldu. Yarış parkuru olarak IRC sınıfları, Bebek koyundan start alıp Büyükdere koyundan geri dönerken,  Yelken tutkunları, Büyükdere koyundan start aldı ve tüm tekneler Bebek koyunda finiş  yaptılar.

Startını TYF Başkanı Nazlı İmre ile Borusan Otomotiv İcra Kurulu Başkanı Eşref Biryıldız’ın verdiği yarışta IRC sınıfları arasında birinci olan AVEA- İSTANBUL YELKEN ekibi  BMW Kupası sahibi olarak 29 Mayıs – 3 Haziran tarihlerinde 8 ülke sporcularının katılımı ile   İstanbul’da yapılacak “BMW Sailing Cup International “ Dünya Finalinde yarışma hakkı kazandı. Yelken Tutkunları  birincisi  ALVIMEDICA Teknesi     ise 2010 yılında ilk kez verilen  Trofe’nin  sahibi oldu.

Bebek Türkan Sabancı Parkı’nda kurulan festival alanında, Türkiye Yelken Federasyonu tarafından tanınan  yelken sınıf tanıtımları, yelken eğitimleri, yelken boyama, ebru, çini, cam atölyesi  gibi  çocuk yetişkin aktiviteleri, Power FM DJ showları  ile 7den 70’e tüm deniz ve yelken severler bir araya geldi.

Yelken duayenleri  sohbet bölümünde   ünlü aktör Mehmet Aslantuğ,  Atlantik okyanusunu tek başına geçerek bir ilke imza atan milli  yelken sporcusu Tolga Pamir, Van Yelken Kulubü  sporcuları yer alırken, Dünyaca ünlü görme engelli ressam Eşref Armağan da canlı resim performansı ile izleyicileri büyüledi.

IRC Sınıf Sonuçları ;

IRC1

AVEA – İSTANBUL YELKEN ALİ KEMAL TÜFEKÇİ

1

7 BELA 7 BELA ORTAKLAR -GÜRSEL ÖZTÜRK

2

LUKUNKU VEDAT TEZMAN

3

IRC 2

TURKCELL ALİZE SİNAN SÜMER

1

OUTLAW EMRE DERMAN – BARIŞ SELAMİOĞLU

2

YAPIARTI  MOBYDICK MURAT KULAKSIZOĞLU

3

IRC 3

KEYFİM 3 BUÇUK CEVA LOGISTICS SELİM YAZICI

1

EFES ALİZE KAAN DARNEL

2

HENI ESER İNCE

3

IRC 4

WINGS – ECEMİZ SERDAR ERTÜRK

1

TÜPRAŞ BLUEMOON HÜSEYİN AKÇA

2

TIME MACHINE UMUT GÜN ELBER

3

Yelken Tutkunları Sonuçları;

**ALVIMEDICA CEM BOZKURT

1

GUARANA SERDAR ÜNSEL

2

EASY TIGER EMİN ALİ SİPAHİ

3

Borusan Otomotiv, Türkiye Yelken Federasyonu tarafından yaratılan Boğaz Yelken Festivali’ne ana sponsor olarak tüm dünyada BMW’nin olduğu gibi Türkiye’de de yelken sporuna destek vererek spora olan tutkuyu artırmayı hedefliyor. Ayrıca Borusan Otomotiv TYF’ye sağlanan Eğitime Katkı Payı ile geleceğin yelkencilerine yatırım yapıyor.

İstanbul Boğazı’nda muhteşem görüntüler oluşturucak BMW BOSPHORUS SAILING FEST’in  yurtdışı katılımlarla heryıl büyüyerek  gelişmesi ve Türkiye’nin en kapsamlı Yelken festivali olarak takvimlerde yer alması hedeflenmekte.