Benzersiz çizgileri ile insanı etki altına alan otomobil markalarından, Opel markasının ürün yelpazesinin üst sınıfında yer alan yeni nesil küçük motor hacimden en yüksek verimi sunan,  turbo desteği ile sürüş kalitesini üst seviyelerde sürücüsüne hassettiren Insignia, 1.4lt 140 Hp aracını otomobiltutkunu.com olarak test ettik, Bu yazımızda Opel Insignia’yı inceliyeceğiz.

Orta sınıfın Opel ünvanını Vectra’dan devraldıktan sonra markanın satış grafiğini yükselten Insignia sedan kasa olarak ilk dünya premiyörünü 2008 Londra Motor Show’da yaptı, 2009 yılı başından itibaren Türkiye de satışa sunulan İnsignia orta sınıf ve üst sınıf otomobil tercih eden kullanıcılar için güncelliğini koruyor. Kısa zaman önce birtakım teknik ve güvenlik elemanları güncel versiyon donanımlı model seçenekleri ile çıtayı daha ileriye taşıyan Opel Insignia, kullanılan üst düzey teknolojiyi otomobil kullanmanın her yönüne gerçek sürüş keyfini yaşatmak için tasarlanmış olup güç, sürüş ve kullanım keyfini bir araya getiriyor.

Dış Tasarım

Yeni Insignia’nın tasarımı Opel’e farklı bir duygu hissini geri getirerek marka için önemli bir değişikliğe imza atmış, geniş ön tasarım, krom Opel armalı oldukça büyük ve dikkat çekici geniş radyatör ızgarası ile vurgulanmış.  Insignia’nın sportif çizgilere sahip tasarımı akıcı yüzeyi ön tarafta “kanat” şeklindeki gündüz farları ve dikkati zekice tasarlanmış kıvrımlara sahip olup gövdenin yan tarafı boyunca uzanan kaslı ve akıcı “bıçak” şekliyle daha da belirgin hale bürünmüştür. Insignia’nın en dikkat çekici kısmı tavan yapısı aşağı doğru uzanan coupe görünümlü tavan çizgisi ile sportif bir otomobil görünümü sağlayan bu tasarımı ile sınıfının en düşük sürtünme katsayılarından birine sahip olup onu aynı sınıftaki rakiplerinden ayrı kılıyor.

İçTasarım

Opel Insignia’nın iç tasarımı kullanılan yumuşak dokuya sahip malzemelerle donatılmış olup, otomobilin içine bindiğiniz zaman ön konsuldaki yumuşak dokulu butonlara dokunmak için içten gelen bi hamle oluşuyor insanın içinde, orta konsulda bulunan navigasyon ve müzik sistemini ayarlama butonu çok iyi konumlandırılmış aynı zamanda sürücü odaklı sürüş keyfini maksimum yaşatıyor. yine ön orta konsulda bulunan elektrikli park freni butonu kullanım rahatlığını üst seviyede tutuyor. Dokunmatik elektrikli tam ortopedik ergonomik spor koltukları ve hafıza özellikleri Opel Insignia’yı yüksek lüks sınıf otomobil olduğunu kişiye hissettiriyor.

Motor Dizaynı

Opel Insignia’daki benzinli motor 1.4 Litre 102 kW (140 HP) gücünde turbo destekli , 6 ileri manuel şanzımanla desteklenen ileri teknoloji ürünü, düşük yakıt tüketimine sahip. Start/Stop donanımı özellikle şehir trafiğinde yakıt tasarrufuna ekstra katkı sağlıyor, sistem ana prensip olarak aracın bekleme yaptıgı durumlarda motorunda stop edilmesi mantıgı ile çalışıyor. Sürücü bekleme durumunda (Örneğin trafik ışıklarına geldiğinde) vitesi boşa alıp ayagını debriyajdan cektigi anda otomobil stop ediyor harekete gecmek için tekrar debriyaja basıldıgı anda otomobil tekrar çalısacak ve vitese takılarak harekete geçilecek. Bu beklemeler esnasında aracın far ısıtma klima müzik sistemi vs gibi ihtiyacları için ise eksta bir güç ünitesi kullanılıyor. Emniyet ve yolcuların rahatını sağlamak amacıyla sıcaklık regülâtörü ve fren amplifikatörü vakum kontrolü otomatik durma modunda da aktif olarak kalır. Gerektirdiğinde mesela yavaş Start/Stop gerektiren bir trafikte sürücü sistemi ana panelde bulunan bir butonla aktive edilip sistemi devre dışı çıkartılabiliyor.

Opel Insignia’da bulunan  ayrıca rampada otomobilin geri kaymasını önleyen Yokuşta Kalkış Desteğini özellikle denedim yokuşlu bir rampada, aracı 1. vitese alıp ayağımı debriyaj pedalından çekmedim ve araç 10sn gibi yeterli bir zaman dilimi içinde geriye kaydırma yapmadı, elde edilen bu 10 saniyelik bir zaman dilimi her türlü kullanıcı için yeterli bir zaman olduğunu düşünüyorum.

 

Sonuç: Yaklaşık 800-900 km lik kullanım süresine sahip olduğumuz Opel Insignia onu tercih edecek kullanıcısına çekici tasarımı, sürüş dinamiğindeki yumuşak ve rahatlığı, yeni nesil motor teknolojisi ve sınıfındaki diğer otomobillerden daha donanımlı olması onu bir adım daha öne çıkartıyor, Opel kurmaylarının dediği gibi bence de bugüne kadar yapılan en iyi otomobil.

Opel Insignia 1.4 lt. TURBO ECOTEC 140 HP – 6 İleri Manuel

Motor Hacmi : 1364 cc

Maksimum Güç: 140 Hp

Maksismum Tork :200 nm

Yakıt Tüketimi : Şehir içi : 7,5 Şehir dışı : 4,7 Ortalama : 5,7 lt.

CO2 Emisyon Değerleri : Ortalama 134.

N0t: Bu Test yazımızda Körfez Pistini kullanmamıza izin veren Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu (TOSFED) ve Körfez Pisti çalışanlarına Teşekkür ederiz.