Yeni bir takvim, yeni takımlar, yeni sponsorlar, sürpriz transferler ve yepyeni bir şampiyonayla İstanbul Offshore Kulübü yeni sezonda Türkiye ve Dünya’nın karşısına çıkıyor.

Gelişmekte Olan Spor Branşları Federasyonu’na bağlı İstanbul Offshore Kulübü 2012 sezonuna Portaxe’da bütün camiayı bir araya getiren büyük bir buluşma ile açıyor.

İstanbul Offshore Kulübü tarafından organize edilen “Işıklar Dünya Offshore 225 Şampiyonası” 14 yarıştan oluşan yeni takvimine İstanbul-Haliç’te “Altın Boynuz”da start verecek. Yepyeni bir şampiyonayı daha yarış kariyerine ekleyecek olan kulüp “Formula Future Türkiye Şampiyonası” ile genç sporcu yetiştirme yolunda dev bir adım atmış olacak. Yeni illerin katıldığı ve yepyeni bir şampiyonanın daha hayata geçirildiği İOC’de  “Işıklar Dünya Offshore Şampiyonası” yarış sayısı 14 olarak belirlendi.

Işıklar Holding-Architon ana sponsorluğunda, Anadolu Jet (Resmi Ulaşım Sponsoru), Edox (Resmi Zamanlama Sponsoru), Petrotürk (Resmi Yakıt Sponsoru), Sonax (Resmi Temizlik Sponsoru), Safter (Start Boat Sponsoru), SİF-JCB ( Co-sponsor), Portaxe (Resmi Ziyafet Sponsoru), Ravelli (Resmi Kıyafet Sponsoru), Mer Denizcilik (Ponton Sponsoru), Show TV-Skytürk360 (Medya Sponsorları), Powerboats&Yachts dergisi (Resmi Dergi Sponsoru), Number One (Resmi Radyo Sponsoru) ve CMS Media’nın  (Dijital Medya Sponsoru) katkılarıyla düzenlenecek şampiyona 8 şehir dolaşacak.  İstanbul ile başlayan rota Samsun, Elazığ-Tunceli, Van, Erdek, Gaziantep ile devam edip Mersin’de noktalanacak.

Sezonun en büyük sürprizi ise üç kez dünya şampiyonluğuna imza atan Alpay Akdilek ve Kerem Tuncer’den oluşan Stihl takımının bu kez ECI takımı renkleriyle yarışması olacak. Şampiyonların başarısını değerlendiren SORA KOZMETİK 2012 sezonunda sporcuları ECI takımına transfer ederek, şampiyonaya da beklenmedik bir dinamik katmış oldu.

Bir diğer önemli dinamik ise Efe Project& Mitsubishi Electric Racing Team’in Mersin’den mücadeleye ortak olarak taze bir soluğu şampiyonaya getirmesi oldu. Takım direktörlüğünü Nikola İstifanoğlu’nun yaptığı Nevzat Arman ve Onur Özgül pilotajında start alacak takım Mitsubishi Electric sponsorluğunda yarışacak.

Türk futbolunun marka isimleri Beşiktaş ve GSYİAD-Galatasaray yeni sezonda da rekabete dahil olmaya devam ederken, şampiyonanın en genç takımı Lenore Yacht, şampiyonluk tadını alan YKM Sport, Henkel sponsorluğunda start almayı sürdüren WD40, hedef büyüten Angel Yachts, şampiyonanın müdavimi Franke ve Miele takımları da 2012’de podyum için çarpışmaya devam edecek start listesinde yer alacaklar.  İspanya, İtalya, ABD, Portorico ve İngiltere’den katılacak pilotlar da rekabete ortak olarak şampiyonluk için ter dökecekler. 

İOC Başkanı Uğur Işık gecenin açılışında yaptığı konuşmada, 14. sezona girmenin ve her yıl üzerine yeni bir şeyler ekleyerek sporu geliştirmenin mutluluğunu yaşadığını belirterek, “Türkiye’nin içerisinden geçtigi ekonomik kriz ekstrem sporları zorlayan bir faktör olarak elbetteki bizleri de etkiliyor. Ancak tüm şartları zorlayarak ve bizlerle birlikte bu yolda uzun zamandır yürüyerek desteklerini esirgemeyen sponsorlarımıza, yerel otoritelerimizle, medyamıza, resmi- özel tüm kurumlarımıza, Gençlik ve Spor Bakanlığımıza ve ekibime teşekkür ediyorum.

Sporumuza yeni sporcular kazandırmak, çocuklarımızı ve gençlerimizi daha çok denizlere ve göllere yönlendirmek adına, bu sezon Formula Future projesini hayata geçiriyoruz. 14 yıllık birikimimizi çocuklarımıza aktarırken, bir deniz ülkesi olan Türkiye’de bu alanda yeni sporcular çıkararak, yeni dünya şampiyonları kazandırmak öncelikli hedefimiz olacak. Yeni takımların, yeni sporcuların ve sponsorların aramıza katılmaları motivasyonumuzu güçlendirirken, büyük bir heyecanla ilk yarışımız için hazırlıklarımızı tamamlamaya devam ediyoruz. Hepimiz için başarılı ve güzel bir sezon olmasını diliyorum” dedi.

Çevreye duyarlı olarak gerçekleştirilen Işıklar Dünya Offshore Şampiyonası’nın 2012 sezonuna ilişkin karbon zero sertifikaları Başkan Uğur Işık ve Nous Genel Müdürü Sara Erdoğdu tarafından takımlara verilirken, sezon pastası tüm konukların katılımıyla kesildi.