Yeni Ford Focus, yeni çift kavramalı PowerShift otomatik şanzıman ile daha da keyifli sürüş sunuyor. 2012 model yılıyla birlikte opsiyonel olarak 125 PS’lik 1.6 litre benzinli motorla sunulan otomatik şanzıman, yakıt tüketimini ve CO2 salımını azaltmaya yardımcı oluyor.

Türkiye’de en çok tercih edilen otomobil modellerinden biri olan Focus, Kasım ayı itibarı ile birlikte Türkiye pazarında 2012 model yılı yenilikleriyle yer alacak. Güçlü, hafif ve sağlam gövde yapısıyla yüksek güvenlik sunan Focus’u artık yeni otomatik şanzımanla satın almak mümkün.Yeni bir giriş seviyesine de kavuşan Ford Focus’ta ayrıca Trend donanım seviyesinden itibaren ESP ve Dinamik Tork Kontrolü standart olarak yer alıyor.

Yüksek verimli PowerShift otomatik şanzıman

Yeni Ford Focus modelleri, 125 PS’lik 1.6 litre benzinli motorla birlikte çift kavramalı debriyaj teknolojisine sahip yüksek verimlilikteki 6 ileri vitesli yeni Ford PowerShift otomatik şanzıman ile de sunuluyor. Focus’un üstün sürüş keyfini daha üst seviyelere çıkaran otomatik şanzıman ayrıca düşük tüketim ve CO2 salımıyla Yeni Focus’un çevreci kimliğini de pekiştiriyor. 45 bin 645 TL’den başlayan fiyatla satışa sunulan Yeni Focus 1.6 litre PowerShift otomatik ayrıca yokuş kalkış desteği, düşük hızda kullanım modu, rölanti modu ve ara debriyaj fonksiyonu gibi özellikleri beraberinde getiriyor.

6 ileri vitesli PowerShift şanzıman, Ford’un Avrupa’daki ürün ailesinde ilk kez kullanılıyor ve önceki Focus modelinde benzinli motorlarda sunulan 4 ileri vitesli tork dönüştürücülü geleneksel otomatik şanzımanın yerini alıyor. Son derece verimli PowerShift şanzıman, yakıt tüketimini ve CO2 salımını önemli oranda azaltmaya yardım ederken, aynı zamanda daha iyi tepki veren, daha sessiz ve yumuşak bir sürüş sağlıyor. Önceki nesil Focus’taki 100 PS 1.6 litre otomatik modelle karşılaştırıldığında, PowerShift’e sahip Yeni Focus, 149 gr/km CO2 salımı ve 6.4 litre/100 km’lik bileşik yakıt tüketimine sahip.

Focus’ta yeni giriş seviyesi: Comfort

C sınıfı araçlarda ileri teknolojinin sağladığı güvenlik ve konfora yeni bir boyut kazandıran Yeni Focus, 2012 model yılıyla birlikte devreye alınan Comfort serisi ile rekabetçi fiyatlarla satışa sunuldu. Trend, Style ve Titanium serilerine ilave olarak giriş seviyesi niteliği taşıyan Comfort serisinde ABS, Elektronik Fren Gücü Dağılımı (EBD), akıllı şarj sistemi, gövde rengi elektrikli sinyalli yan aynalar, klima, elektrikli ön camlar, derinlik ve yükseklik ayarlı direksiyon, sürücü ve ön yolcu hava yastıkları, Ford Kolay Yakıt Sistemi, uzaktan kumandalı merkezi kilit gibi donanımlar standart olarak yer alıyor. 40 bin 185 TL ’den başlayan tavsiye edilen anahtar teslim fiyatına sahip 1.6i 105PS benzinli ve 1.6 TDCi 95PS dizel motor seçenekleri ve manuel şanzıman ile satışa sunulan Comfort serisini buz beyazı, siyah, gece gri, kül kahverengi ve aytozu gri gövde renkleri ile satın almak mümkün.

Trend donanım seviyesinden itibaren ESP ve Dinamik Tork Kontrolü standart

Yenilikçi teknolojilerin yanı sıra güvenlik konusunda da taviz vermeyen Ford, 2012 model yılıyla birlikte Yeni Focus’un Trend donanım seviyesinden itibaren ESP ve Dinamik Tork Kontrolü’nü standart olarak sunuyor. ESP (Elektronik Denge Programı) sistemine ilave olarak araç virajı alırken motor torkunun ön tekerlekler arasında dağılımını sürekli olarak dengeleyen ve daha iyi yol tutuş sağlayarak, virajlarda önden dışarı kayma eğilimini azaltan Dinamik Tork Kontrolü de standart olarak yer alacak. Sınıfında her daim üstün yol tutuş özelliğiyle standartları belirleyen Focus’ta böylece ABS, EBD, sürücü ve ön yolcu ön ve yan hava  yastıkları gibi güvenlik ekipmanlarına ilave olarak artık ESP ve Dinamik Tork Kontrolü gibi aktif sürüş güvenlik sistemleri de standart olarak yer alacak.