Yeni Cerato Koup…Kia’nın ilk Coupe Modeli

Yeni Kia Cerato Koup ile Kia markası, ilk kez bir coupe modeli piyasaya sürüyor.  Bu yeni modelin daha önce Kia marka bir araç satın almayı düşünmeyen binlerce yeni müşteriyi Kia bayilerine çekeceğinden eminiz.  Cerato Koup, daha önce Kia pro_cee’d modelinin Avrupa pazarında elde ettiği başarıyı bir üst seviyeye taşımak, Kia markasının bilinirliğini artırmak ve başarılı bir satış performansı elde etmek üzere tasarlandı.”  

 

Kia markası, ürün gamına ilk kez bir coupe model ekleyerek,  zengin ürün gamını daha da genişletiyor.  Dört kapılı sedan versiyonuna kıyasla daha alçak, daha kısa ve daha hafif olan Kia Cerato Koup, pazarın en rekabetçi segmenti olan C segmentine üst seviyede bir şıklık ve sportiflik getiriyor. Cerato Koup, C segmetindeki tek sedan coupe olmasıyla da rakiplerinden ayrılıyor.

Kia’nın Baş Tasarımcısı Peter Schreyer liderliğinde çalışan Kia tasarım ekibi tarafından tasarlanan Cerato Koup modeli, Kia’nın California’daki tasarım merkezinde geliştirildi.  Yeni Cerato Koup ve kardeşi Cerato sedan, Kia’nın yeni tasarım DNA’sını taşıyor. 

Peter Schreyer yeni modelle ilgili olarak şu yorumu yapıyor, “Tasarım, bir ürüne ruh katan en önemli unsurdur. Kia ürünlerinin tasarımı, denge, cazibe ve kararlılık temaları üzerine kuruludur.  İlk coupe modelimiz Koup da, bu felsefe ile şekillendi.  Geleneksel formların ötesine geçmeyi başaran Koup, C segmentindeki coupe’lerin görsel standartlarında çıtayı yükseltiyor.

  Sportif görünümüne ve alçak tavan hattına rağmen 4,48 metre uzunluğundaki Koup, oldukça uzun dingil mesafesi sayesinde (2,650 mm) sınıfının lideri bir yolcu ve bagaj kapasitesi sunuyor. Ayrıca donanım özellikleri ve son teknoloji ürünü aktif ve pasif güvenlik sistemleriyle de rakiplerini geride bırakmayı başarıyor. 

 Kia Cerato Koup, iki kapılı coupe araçlardan hoşlanan otomobilseverleri Kia markasıyla buluşturmayı amaçlıyor.

 TASARIM

 Performansı ön plana çıkaran, agresif bir tasarım

 Kia Amerika Tasarım Merkezi Baş Tasarımcısı Tom Kearns, Koup modelinin tasarımına dair şunları söylüyor, “Kia Cerato Koup modeli, kaslı ancak sofistike bir tasarıma sahip.  Otomobil meraklılarının duygusal yanlarına hitap eden bu yeni coupe modelimiz, geriye doğru uzanan geniş farları, belirgin hava girişi, alçak ve biçimli profili ile agresif bir duruş sergiliyor.  Yeni Cerato Koup, ince, biçimli arka lambaları, çift egzoz çıkışı ve arka difüzörü ile arkadan bakıldığında da etkileyiciliğini koruyor.” 

 

Kia Cerato dört kapılı sedan modeli, daha kısa ön çıkıntısı, biçimli yüzey kompozisyonu, kama şeklindeki profili ve belirgin bagaj bölümü çizgileri ile C segmentindeki tasarım konseptini yeni bir boyuta taşımıştı.  Sedan modeline oldukça benzeyen Kia Cerato Koup, daha alçak bir yapıya, başarılı aerodinamik özelliklere ve üstün bir sürüş performansına sahip. Bu özellikleriyle hız tutkunlarını etkileyecek güçlü ve dinamik bir imaj sergiliyor. 

 Aracın ön yüzünde Kia’nın yeni imzası niteliğinde olan ve Kia’nın Baş Tasarımcısı Peter Schreyer tarafından tasarlanarak ilk kez Kee ve Koup konsept otomobillerinde kullanılan belirgin ızgara tasarımı göze çarpıyor.   Bu benzersiz ızgara, Cerato Koup’un dört lambalı, siyah çerçeveli farları ve gösterge lambaları ile mükemmel bir şekilde bütünleşiyor.  Ön çamurluk çıkıntıları kaputun altındaki güce dair ipuçları taşırken, oldukça geniş orta ve dış hava girişlerine sahip geniş ön tampon, modelin sportif duruşunu destekliyor.

 Cerato Koup, sedan kardeşine kıyasla 60 mm daha alçak (50 mm alçaltılmış tavan hattı ve 10 mm alçaltılmış süspansiyon sayesinde), 50 mm daha kısa ve 10 mm daha darken, 2650 mm’lik dingil mesafesini koruyor böylece yetişkin beş yolcunun ve valizlerinin araca rahatça sığmasına olanak sağlıyor.  Ayrıca , Koup’un iz genişliği önden 65 mm arkadan ise 79 mm artırılmıştır, bunun sonucu olarak tekerlekler dış tarafa doğru itilerek araca daha sağlam bir duruş kazandırılmış ve aracın denge ve sürüş performansı da geliştirilmiştir.

 50 mm alçaltılmış tavan hattı ve kısaltılmış bagaj bölmesinin akıcı üst kemer hattı ve içbükey alt karakter çizgileri ile bir araya gelmesi sonucunda aracın dinamik hareket hissi artırılmıştır. Ayrıca düşük profilli  215/45 R17  lastiklerle kullanılan 17 inç alaşım jantlar sayesinde aracın yandan görünümü de güçlendirilmiştir.Aerodinamik bagaj kapağı, çok renkli arka lamba grubu, siyah alt süslemeli aerodinamik difüzör ve ikiz krom egzoz boruları aracın arkadan görünümünü oldukça etkileyici hale getirmiştir.  Keskin kontürlü bagaj kapağı kenarları bir taraftan aracın aerodinamik performansını artırırken diğer taraftan araca sıra dışı bir görünüm kazandırmıştır. 

 Gövde Boyutları Karşılaştırması (mm)

Yeni Cerato Koup    Yeni Cerato Sedan                 Fark

Uzunluk                      4480                           4530                           – 50

Genişlik*                    1765                           1775                           – 10

Yükseklik                   1400                           1460                           – 60

Dingil mesafesi           2650                           2650                           —–

Ön tekerlek genişliği  1560                           1557                           + 3

Arka tekerlek geniş    1564                           1564                           —–

Ön çıkıntı                     895                            895                            —–

Arka çıkıntı                  935                            985                            – 50

Yerden yükseklik        140                            150                            – 10

*kapı aynaları hariç

 KONFOR VE KULANIM RAHATLIĞI

 Yüksek teknoloji ürünü özellikler

 Cerato Koup, uzun dingil mesafesi ve geniş gövdesi ile beş yetişkin yolcunun konforlu bir şekilde seyahat etmesine olanak sağlıyor.  Araç 360 litre gibi oldukça iddialı bir bagaj kapasitesine sahip olmasının yanı sıra yolcularına sedan modele kıyasla daha fazla bacak ve kalça mesafesi de sunuyor. 

 Geniş kapılar ve koltuk başlığının yan tarafındaki kolun hareket ettirilmesiyle kolayca eğilip kaydırılabilen ön koltuklar, arka koltuklara geçişi oldukça kolay bir hale getiriyor. Koup’un arka koltukları 60/40 oranında ayrılıp neredeyse tamamen düz konumda olacak şekilde katlanabiliyor.Yeni Cerato Koup’ta ayrıca dijital bilgilerin görüntülendiği mesaj merkezi olan kırmızı ışık aydınlatmalı ‘Super Vision’ gösterge paneli de bulunmaktadır.  Standart olarak bulunan bu gösterge, mevcut yakıt seviyesi, akü seviyesi, motor sıcaklığı, kapı açık uyarısı ve yakıt tüketimi gibi verileri görüntüler.  Araçta standart olarak RPAS (Arka Park Yardım Sistemi) mevcuttur ve geri vites seçili ise mesaj merkezinde Koup’un arkasındaki engeller grafikler halinde görüntülenir.

 Göğsün üzerinde yüzer gibi görünen bir tasarıma sahip orta kontrol merkezinde ısıtma, havalandırma, müzik sistemi ve ilave kontrol düğmeleri yer alıyor. Tüm yeni Cerato Koup modellerinde dört hoparlörlü  müzik sistemi bulunurken (dört kapı hoparlörü), ayrıca A-sütununda tweeter da bulunur.  Standart olarak radyo/CD ve MP3 çalar da sunulmaktadır. 

 Kabinde, iki adet bardak tutucu, önceki Cerato modelindekine kıyasla %20 oranında daha geniş bir torpido gözü ve tavana monte gözlük bölmesi gibi saklama alanları yer almaktadır.  Yeni Cerato Koup, 360 litrelik bagaj hacmiyle C segmentindeki coupe modeller arasında sınıfının en iyilerinden biridir.

 Kabin Boyutları Karşılaştırması (mm)

Yeni Cerato Koup    Yeni Cerato Sedan                 Fark

Baş Mesafesi

Ön                  982                            1015                           – 33

            Arka                897                            955                             – 58

Bacak Mesafesi

Ön                   1108                           1100                            + 8

            Arka                862                            890                             – 28

Omuz mesafesi

Ön                    1414                          1415                           – 1

Arka                 1331                          1390                           – 59

Kalça Mesafesi

Ön                   1355                          1345                           + 10

Arka                1310                          1355                           – 45

Bagaj kapasitesi           358 litre                     415 litre                      – 57 litre

 MOTOR

 Yakıt tasarrufunu artıran yüksek performanslı motor

 Kia’nın yeni Cerato Koup modeli, CVVT (Sürekli Değişken Valf Zamanlaması) Sistemi ile donatılmış her bir silindirde dört valfe sahip olan ultra-modern DOHC dört-silindirli benzinli motor seçeneği ile sunuluyor.  Tamamen alüminyumdan imal edilmiş 1.6 lt. benzinli motor, düz veya otomatik vites seçenekleriyle satışa sunulacak.

 1.6 litrelik Gama motor 6300 dev/dak’ta  124 ps maksimum güç üretirken 4,200 dev/dak’ta 156 Nm maksimum tork üretimi gerçekleştiriyor.Güçlü ve dengeli bir frenleme için tüm yeni Cerato Koup modellerinde standart olarak 280 mm boyutunda havalandırmalı ön diskler kullanılmaktadır.Kilitlenmeyi önleyici ABS ve fren kuvveti dağıtımı sağlayan EBD sistemleri standart olarak sunulmaktadır.

 GÜVENLİK

 Gelişmiş “aktif” ve “pasif” güvenlik sistemleri ile güvenli sürüş

 Kia Motors, Kia araçlarını tercih eden müşterilerine daima üst seviyede “aktif” ve “pasif” güvenlik sistemleri ile en güvenli sürüşü vadediyor. Yeni Cerato Koup kullanıcılarına sunulan aktif güvenlik teknolojilerinin arasında manevra kabiliyetini artırmak için tasarlanan ESC (elektronik stabilite kontrolü) standart olarak sunuluyor.

 ESC, Euro NCAP tarafından onaylanmış kaza riskini azaltan bir sistemdir.  Bu sistemde, direksiyonun gerekenden daha az veya daha fazla döndürülmesi durumunda direksiyon açısının doğru konuma getirilmesi için sensörler aracın durumunu, savrulma ve direksiyon açılarını ve her bir tekerleğin dönüş hızını görüntüler ve ardından motor gücünü azaltır ve/veya bağımsız olarak fren uygular. Böylece TCS (Çekiş Kontrol Sistemi) ile birlikte çalışarak çekiş performansı korunur ve potansiyel kayma ve devrilme riskleri büyük oranda azaltılır.

 Bunun yanı sıra EBD (Elektronik Fren Kuvveti Dağılımı), araç yükünü (yolcuların ve araçtaki eşyaların toplam ağırlığı) görüntüler ve durma kuvvetini maksimum seviyeye çıkarmak için sürücünün fren pedalına basması sonucunda ortaya çıkan frenleme basıncının ön ve arkaya uygun şekilde dağıtılmasını sağlar.

 Yeni Koup’ta kullanılan geliştirilmiş RPAS sistemi, geri vites konumundayken aracın arkasındaki engellerin tam olarak tespit edilmesini sağlayan dört adet ultrasonik sensöre sahiptir.  Araçla engeller arasındaki mesafe ve engellerin konumu, kabindeki mesaj merkezinde görsel bilgiler halinde görüntülenir.  Ayrıca sesli uyarı sistemi, araç engellere yaklaştıkça uyarı sesinin şiddetini ve sıklığını artırır.

 “Pasif Güvenlik” teknolojisi ile maksimum koruma

 Yeni Cerato Koup’un sağlam gövde yapısı, artırılmış darbe direnci ile gerçek bir pasif koruma sunuyor.  Daha fazla dayanıklılık yüzdesine sahip dayanıklı çelik malzemeler sayesinde araca çok daha sağlam bir yapı kazandırıldı.  A ve B sütunlarında kullanılan devrilme halkası ile B sütunlarının yapısı geliştirildi ve yan eşiklerde 120 kg yüksek dayanıklılıkta çelik kullanıldı.Cearto Koup, Amerika’da gerçekleştirilen mevcut resmi NHTSA çarpışma testlerinden en yüksek notu (5 Yıldız) ve ön ve yan darbe testlerinin gerçekleştirildiği IIHS testlerinden yine en yüksek seviye olan “İyi” notunu alacak şekilde tasarlandı.Koup modeli, standart olarak ön, yan ve perde hava yastıkları olmak üzere toplam altı adet hava yastığı ile donatılmıştır. Cerato Koup’ta ayrıca ön koltuklar “aktif” baş dayamaları ile donatılmıştır.  Aktif baş dayamaları, araçtaki yolcuların başlarının minimum seviyede hareket etmesini sağlayarak boyun zedelenmelerine karşı koruma sağlar.

Kia Cerato Koup Düz vites 2011 Model :46.900tl,Otomatik vitesli versiyonu ise 51.000tl den bayilerde yerini aldı.