Mitsubishi Motors Japonya fabrikasında üretilen ve Temsa tarafından ülkemizde satışı gerçekleştirilen Mitsubishi Pajero 3.2 litre hacminde 147 Kw (200) Hp gücünde elektronik Common Rail direkt enjeksiyonlu motorla donatılmış olan safkan 4×4 aracı otomobiltutkunu web sitesi olarak test ettik.

Mitsubishi Pajero Test aracımızı teslim almadan önce aracımızı tanımak adına bir çok katolog ve görsel bilgiye sahip olarak  Temsa yetkililerinden aracı teslim almaya gittiğimiz zaman araca hiç yabancılık çekmedik.  4×4  dünyasında hatırı sayılı bir yeri olan Mitsubishi Pajero ailesinin en son jenerasyonu olan Dakar serisi aracımızı test sürüşü için aldık. Dizel versiyonlu olan test aracımız şaşırtıcı bir şekilde yakıt tüketimi şehir içi kullanımda minumum düzeyde idi. Katolog verileri karışık olarak 8,5 litre. zaten Mitsubishi Pajero aracımız yıllarca zorlu Dakar rallilerini 12 defa üst üste birincilikle bitiren bir 4×4. Bunun altında yatan sebep ise dayanıklılık, teknoloji, kalite.

MEKANİK DİZAYN

Mitsubishi Pajero 3.2 lt DI-D INSTYLE Test aracımızı kullanırken malum İstanbul’un sıkışık trafiğinde bile çok keyifli, çok yumuşak kullanım sunuyor, trafiğin yoğun olduğu semtlerde kullandık, dar diye tabir edilen sokaklara girdik. Aracımızın manevra kabiliyeti mükemmeldi. 4×4 ruhuna uygun olarak aracımızı şehir dışına çıktık kar’lı zeminde dik inişli çıkışlı ve kumlu sahillerde kullanarak bilgi sahibi olduk. Araçta normal kullanımda özel bir durum yok ama arazi viteslerini kullanmaya başladığımız an her şey yeniden başlıyor  en dik rampaları toprak yol olarak hiç zorlanma durumu yok gaz pedalına çok az dokunduğunuz an araç Pajero sizi şaşırtıyor..

Pejero’da bulunan Super Select 4×4 sistemi (SS4-II) Orta ve arka diferansiyel kilidi bu sistemin özelliği 2 çeker sisteminden kaygan yol koşullarında kullanabileceğiniz 4 çeker sistemine 100km hız kadar geçmemizi sağlıyor. Araçta vites olarak 2H  4H 4HLC 4LLC  konumları mevcuttur. Arka defransiyel kilidi sınıfında tek marka olarak kendini kanıtlıyor. Yeni Pajero’da ayrıca ses ve toz yalıtımı güçlendirilip iç mekanı daha konforlu ve ferah hale getirilmiş. Arazi kabiliyeti de artırılmış. Bunda, Dakar Rallisi’nde rüştünü ispatlayan 4X4 sisteminin eklenmesi etkili olmuş.

DIŞ TASARIM

Büyüyen boyutları ile daha heybetli bir yapıya kavuşan aracın arka tasarımı çok hoş ve ilgi çekici olmuş. Şeffaf stop grubu ile arkadan da sportif bir görüntü sergileyen araç bagaj kapağındaki yedek lastik ile de arazi aracı ruhunu sürdürmeye devam ediyor.

İÇ TASARIM

Konfor olarak Pajero’da her şey birinci sınıf olarak dizayn edilmiş, elektrikli koltuklar ve koltuk ısıtmaları, deri döşeme, cruise control, elektronik digital klima, yol bilgisayarı, elektrikli sunroof  ile de konforlu bir yolculuk sunuyor. Fold2 hide koltuk sistemi sayesinde 5+2 koltuklu olabilme imkanı, güvenlik olarak: Sürücü, yolcu ön yan ve perde hava yastıkları EBD ile desteklenmiş ABS, ASTC aktif denge ve çekiş kontrol sistemleri, EBAC motor freni destek kontrol sistemi ilk akla gelen özellikleridir. Mitsubishi Pajero nun en büyük artısı 12 yıl paslamazlık garantisini sunması şaşırtıcı olsa gerek.

Mitsubishi Pajero Test aracımızın sahip olduğu gücü, markanın kendisine olan güveni ile birleştiğinde ortaya çıkan müşteri memnuniyeti üst seviyelerde olduğu hissediliyor, yıllarca Türkiye Off Road Şampiyonasında’ki Off Road yarışlarına Mitsubishi Pajero araçla katılmış olan ve üst üst’e yıllarca Türkiye Off Road Şampiyonu olmuş ailenin bir ferdi olarak markanın son jenerasyon aracını incelemek ve uğramış olduğu bir çeşit teknolojik donanım ve günümüzün son detayları ile donatılan, estetik görünüme sahip olan test aracımızın kullanım rahatlığı gerek arazi kabiliyeti gerek şehir içi kullanım kolaylığı ile ona sahip olan kullanıcısının beklentilerini sonuna kadar yerine getiriyor. 70 yıllık 4×4 mirasına sahip olan Mitsubishi Pajero, ilk Prototip aracı olan PX3’ü 1936 yılında tasarladı ve ilk tasarımdan itibaren  sağlam ve güçlü 4×4 araç kategorisi içinde üst sıralara çıkmak için sürekli yeni ve üst düzey teknoloji ve son derece güvenilir Super Select 4WD teknolojisini sayabiliriz.

SONUÇ olarak yıllarca eskimeden yıllarca güncelliğini kaybetmeyen bir 4×4 e sahip olmak isterseniz ilk tercihiniz Mitsubishi Pajero olmalı. Gerçek anlamda ödenilen her kuruşu hak ediyor. Kullanıcısına uzun yıllar hizmet ediyor.

Mitsubishi Pajero 3.2 lt DI-D INSTYLE

Teknik Özellikler;

Motor; Dohc 16 valf 4 silindir Intercoler’li Turbo Dizel

Silindir Hacmi; 3200cc

Maksimum Güç; 147 Kw (200)Hp  3800 rpm

Yakıt Tüketimi; Şehir içi 10.4,Şehir dışı 7.4 Ortalama 8,5 Litre.