Dünyanın en çok satan premium otomobili olan BMW 3 Serisi Sedan’ın altıncı kuşağı; sportif beceri, şıklık ve konfor bakımından yeni ölçüleri belirliyor. 3 Serisi’nin öncü geçmişi, güçlü tarzı geleneksel BMW tasarım öğelerinin taze bir yorumunu ve özenli gelişimini temsil eden yeni spor sedan’a ilham veriyor.

BMW’nin BMW böbrek ızgarasına kadar uzanan düz ön farlı yeni yüzü, yeni BMW 3 Serisi’nin zarif ve dinamik tasarımını vurguluyor. 3 Serisi’nin altıncı kuşağı, özellikle dikkat çeken iz genişliği (ön + 37 mm, arka + 47 mm) ile kendisinden önceki modele göre boyut olarak büyürken, otomobilin artırılan uzunluğu (+ 93 mm) ve genişletilen aks aralığı (+ 50 mm) da sportif görünüşünü vurguluyor. Yeni BMW 3 Serisi Sedan’ın iç bölmesindeki fark edilir genişleme, her şeyden önce arkadaki yolcuların işine yarıyor. Ayrıca, BMW 3 Serisi dizisi, Sport Line, Luxury Line ve Modern Line olarak, üçlü çeşit kaplama ve donanım ile satışa sunuluyor. Bu çeşitlemelerin her biri, yeni serinin premium ambiyansını vurgulayan benzersiz ve yüksek kaliteli malzeme birleşimleri ve rakipsiz yapım kalitesi ile, spor sedan karakterinden kendi paylarına düşeni alıyorlar.

Çekiş ve yürüyen aksam teknolojisi BMW markasının her zaman önemli uzmanlık alanları arasında yer alırken, çeviklik ve sürüş dinamikleri yeni BMW 3 Serisi Sedan’ın da üstün özellikleri arasında olmayı sürdürüyor. Yeni otomobil, daha büyük olan boyutlarını önceki modele göre 40 kilogram daha hafif olan boş ağırlığı ile dengeliyor. Markaya özgü sportif performansa ek olarak, sahip olduğu daha gelişmiş konfor seviyeleri ile, yeni 3 Serisi sürüş keyfine önemli bir katkıda bulunuyor. Yeni 3 Serisi Sedan, lansmanından itibaren, her birinde yeni BMW TwinPower Turbo teknolojisi kullanılan dört adet gelişmiş, ekonomik ve güçlü motor seçeneği ile satışa sunulacak. Daha da optimize edilen iki dizel motora ve başarısını kanıtlamış altı silindirli benzinli motora ek olarak, müşteriler BMW 328i’deki yeni turbo şarjlı dört silindirli motorun keyfini sürebilecekler. Bu son kuşak benzinli motor, sürücüyü, azaltılmış yakıt tüketimi ve emisyon olanağı sunan dinamik bir sürüş keyfi ile ödüllendiriyor.

BMW, premium orta boy segmentinde sekiz ileri otomatik vites kutusu seçeneği sunan ilk otomobil üreticisi. Seri içindeki benzinli ve dizel motorların herhangi biriyle birlikte kullanılabiliyor ve standart olarak sunulan Otomatik Çalıştırma-Durdurma işlevini destekliyor. Kompakt ve benzersiz şekilde verimli vites kutusu, yakıt ekonomisi ve emisyon bakımlarından yeni BMW 3 Serisi’nin standart altı ileri düz vites kutusu takılı modellerle yarışmasını veya onları geride bırakmasını sağlıyor. Yeni sekiz ileri otomatik vites, vites değiştirme konforunu, dinamik performansı ve en yüksek düzeyde verimliliği bir araya getirerek, yeni sedan’ın dinamik potansiyeli için mükemmel ortak olmayı başarıyor.

BMW EfficientDynamics teknolojisinin bileşenleri bir araya geldiklerinde, Otomatik Çalıştırma-Durdurma işlevi, Fren Enerjisi Yeniden Üretimi, Optimum Vites Değiştirme Göstergesi ve yardımcı bileşenlerin gereksinime dayalı çalışması (ayrılabilir klima kompresörü dâhil) da yakıt tüketimini azaltmada üzerlerine düşen görevi yerine getiriyorlar. Bunlara eklenen yeni Sürüş Deneyimi Kontrolü anahtarı, yalnızca Comfort, Sport ve Sport+ seçeneklerini sunmakla kalmıyor, aynı zamanda dizi içindeki tüm modellere bu rakamları daha da iyileştirme potansiyeli kazandıran ECO PRO modunu da sağlıyor. Bu anahtar, sürücülerin sürüş stillerine göre yakıt tasarrufunu en üst düzeye çıkarmalarına olanak tanıyarak, tekrar bir benzin istasyonuna gitmeden önce yaptıkları mesafeyi artırmalarını sağlıyor. CO2 emisyonunu en aza indirgeyen BMW 320d EfficientDynamics Edition da, 163 bg azami gücüyle, AB döngüsünde ortalama 4,1 l/100 km yakıt tüketimi ve 109 g/km CO2 emisyonu ile farklılık gösteriyor. BMW, ActiveHybrid 3’ün de prömiyerinin yapılacağı 2012 yılında, modellerine en son teknolojiye göre üretilen yeni motorlar ekleyecek.

Yeni 3 Serisi Sedan: dünyanın en çok satılan premium otomobilinin altıncı kuşağı, dinamik çizgileri ve yarattığı atletik genel izlenimle markanın sportif karakterini destekliyor. Yeni 3 Serisi Sedan, boyut bakımından da büyüme gösteriyor. İz genişliğinin daha fazla olması ve böylece otomobilin yoldaki varlığının daha etkileyici olması özellikle dikkat çekiyor. Yenilenen BMW böbrek ızgarasının yenilenen düz tasarımı, otomobilin sportif karakterinin vurgulanmasını sağlıyor. Geniş bir motor kapağı ile klasik üç kutulu tasarımın modern bir yorumu, kısa ön çıkıntı, uzun aks aralığı ve arkaya yatık sera şekli, yeni BMW 3 Serisi Sedan’ın BMW’ye özgü dinamik cazibesini daha da konsantre bir biçimde yansıtıyor..

Üç donanım stili: yeni BMW 3 Serisi Sedan, giriş seviyesi versiyona ek olarak üç donanım stilinde satışa sunuluyor. Sport Line, Luxury Line ve Modern Line, müşterilerin otomobillerine kişisel ve dikkat çekici bir görünüm kazandırmalarına ve bireysel tercihlerine uygun hale getirmelerine olanak tanıyor. Donanım özelliklerinin dikkatli koordinasyonu, hem dış tasarım unsurlarını hem de her bir model için malzemelerin ve renklerin seçimini içeriyor. Özel iç ve dış tasarım özelliklerine sahip bir M Spor paketi, 2012 yazında satışa sunulmak üzere yolda.

BMW EfficientDynamics teknolojisi hayata geçiyor: verimdeki fark edilir artışlara, önceki 3 Serisi kuşağına göre yakıt tüketimi ve emisyonda elde edilen önemli miktarda azalma eşlik ediyor. Otomatik Çalıştırma-Durdurma işlevi, tüm motor vites kutusu birleşimleriyle birlikte standart olarak sunuluyor.2,0 litre hacimli BMW 328i: BMW TwinPower Turbo dört silindirli motor, yeni BMW 3 Serisi’nin dinamik konseptine bir eldiven gibi uyum sağlayan, hafif ve güçlü yeni bir benzin üniteleri kuşağını kullanıma sunuyor. Son teknoloji turbo şarj özellikli motor, 1.250 devir/dakika kadar düşük bir devirde 245 bg ve 350 Nm azami tork üreterek, BMW 3 Serisi’nin 0’dan 100 km/sa hıza 5,9 saniyede ulaşmasını sağlıyor. Ortalama yakıt tüketimi, 100 kilometrede yalnızca 6,4 litre.

Daha ekonomik : BMW TwinPower Turbo dört silindirli dizel motorun yüksek gücü, daha da verimli bir ilerleme sağlıyor. En son teknolojiyle üretilen ünite, BMW 320d’ye 184 bg ve 380 Nm (280 lb-ft) tork sağlıyor ve ayrıca BMW 320d EfficientDynamics Edition’a güç veriyor. Burada, 163 bg azami gücü AB döngüsünde 100 kilometrede 4,1 litrelik dizel yakıt tüketimiyle birleştiriyor.

Tüm modeller için sekiz ileri otomatik vites kutusu: yeni sport sedan, standart olarak en son teknoloji altı ileri düz vites kutusu ile sunuluyor. Otomatik Çalıştırma-Durdurma işlevini destekleyen sekiz ileri otomatik vites kutusu, yeni BMW 3 Serisi için tüm benzinli ve dizel motorlarla birlikte bir seçenek olarak belirtilebiliyor.

Tutkunları, yeni BMW 3 Serisi’nin dinamik sürüş niteliklerini artırmak ve onlara ayırt edici görsel bir boyut kazandırmak için kullanıma sunulan diğer özelliklerden de memnun kalacaklar. M Spor paketi tam da bu amaçla tasarlanmış ve özel olarak bu model serisi için geliştirilmiş. Sürüş yüksekliğinde 10 milimetre azalma sağlayan ve daha sıkı süspansiyon ve amortisör ve anti- roll barlar ile çalışan, alçaltılmış M Spor süspansiyon içeriyor. Ayrıca, 18 veya 19 inç M alaşım tekerlekler de mevcut. Lüks paket, özel gövde parçaları içeren bir M aerodinamik paket ve krom egzoz boruları, özel dış tasarım rengi ve ona uygun iç kaplama ile tamamlanıyor. M aerodinamik paket ve M Spor süspansiyon ayrı olarak da belirtilebiliyor. Yeni BMW 3 Serisi için ayrıca, elektronik olarak kontrol edilebilen amortisörlü Adaptif M Spor süspansiyon da mevcut. Gövde ve tekerlek hızlanması, yanal ve uzunlamasına hızlanma, araç hızı ve direksiyon konumu ile ilgili gelen bilgilere dayalı olarak, bir elektronik kontrol ünitesi amortisör ünitesini yol yüzeyine ve sürüş koşuluna uyarlıyor. Aynı zamanda, sürücü, temel süspansiyon karakteristiğini konforlu veya daha sportif ayarlar arasında değiştirmek için Sürüş Deneyimi Kontrolü anahtarını kullanabiliyor.