Değerli okuyucularım sizlere ilk otomobil test yazımdan heyecan dolu bir merhaba diliyorum. Aslında ilk yazımın verdiği heyecanın bu kadar çok olması testimizin retro akımlarından kopup gelen kırmızı rengi ile göz kamaştıran New Beetle’dan kaynaklanmakta. Evet yanlış duymadınız New Beetle bugünkü testimizin konuğu oldu.

Beetle Test_Volkswagen Beetle Test_New Beetle Test_VW Beetle Test_Beetle Otomobiltutkunu_Beetle Pictures_Beetle Photo_Beetle Fan_WolfsburgHepinizin bildiği gibi New Beetle şuan yeni bir model olarak daha taze bir otomobil, her köşe başında göremediğimiz bir araç. Mevcut olarak bu güne kadar VW ailesinin bir çok üyesini kullanmış ve bir VW sahibi olarak kanımın kaynadığı bir otomobil kendisi.

Aracı ilk gördüğümde tornado kırmızı rengi, cam tavanın yarım açık duruşu, gündüz ledlerinin zarifçe kıvrımı, ve o kocaman jantlarının göbeğimdeki krom kaplamanın tatlılığı içimi yumşattı diyebilirim. Açıkcası baktıkça doyamadığınız bir araç ortada… Almanların efsanevi Beetle’ı yıllar sonra karşınızda daha büyük daha şirin ve modern çizgilerle karşınızda durmakta. Bir detayı es geçemiyeceğim, özellikle bayanların gözü alamadığı bir otomobil Beetle. Özellikle arka çamurlukların genişliği bana Porsche 991 turbo modellerinin kasasını anımsatmakta ve gerçekten çok kışkırtıcı duruyor. Özellikle arkaya kanat opsiyonunu alırsanız araç çok daha sportifleşmekte.

Beetle Test_Volkswagen Beetle Test_Beetle Pictures_Beetle Photo_New Beetle_Beetle Otomobiltutkunu_Beetle 1.2 TSI DSG Test

SABAHLARI BEETLE İLE GÜNE BAŞLAMAK İSTEYECEKSİNİZ…

Volkswagen Beetle aracımıza bakıldığında genç bir ruha sahip olduğunu görüyoruz. Ben bir tane istiyorum diyebilirsiniz, neden mi, ilk önce dış kısmını ele alalım, marka olarak üretildiği ilk an dan itibaran onu gören kişilerin yüzünde tatlı bir tebessüm oluşturan ön farlar, design model de Bi-Xenon olarak kullanılmış.

Tamamen farklı bir ruha sahip Beetle, bir neslin en heyecan veren spor versiyonu, belirgin ve iddialı bir tasarım. Yenilikçi kolay kullanım ve akıllı teknolojilerle donatılmış, segmentinde başka hiç bir otomobilde bu hissi, bu hazzı ya da bu sürüş keyfini bulabileceğinizi sanmıyorum. Bu otomobilin tasarım temasında sportif bir dokunuş, daha iddialı, daha atletik bir duruşa sahip olduğunu otomobilin kaslı yapısı ve güçlü tasarım detaylarıyla göz alıcı bir şekilde belirginleşiyor.

Benzersiz tamponlar, eşikler, ızgara ve egzoz çıkışlarıyla hayli iddialı olan dış tasarımı ile kendinden söz ettiriyor. Sporcu kimliğini aracın yan çamurlukları ve krom detayları sayesinde belli ediyor, aracın arka kısma baktığımızda LED destekli stop lambaları, bagaj kapağının orta kısmında markanın amblemi aynı zamanda amblemin alt veya üst kısmına bastığımızda bagaj kapağı açma butonu görevini yerine getiriyor.

Beetle

ONU YOLDA GÖRDÜĞÜNÜZ AN TEKRAR DÖNÜP BAKMAK İSTEYECEKSİNİZ

Beetle’ın kapı kolunu çekmenizle beraber aracın iç konsolu sizi çok farklı bir dünyaya götürüyor, iç kısmında kullanılan malzemelerin kalitesi üst seviyede, sade görünen iç tasarımında en büyük öncelik ergonomiye verilmiş. Ön konsulda ve direksiyonda kullanılan kaplamalar Beetle’ye ayrı bir keyif katıyor.

Aracın gövde rengiyle uyumlu olarak torpido, kapılar ve direksiyondaki kırmızı kaplamalar ve diğer piano black ayrıntılar size enerji veriyor. Hoparlör çevresi ve tavandaki ambiyans aydınlatmaları çok ince düşünülmüş detaylar, iki parça torpido çok işlevsel, direksiyon gerçekten çok çekici ve insana sürme hevesi veriyor. Kadran renkleri ve okunulabilirliği çok kaliteli ama benzin göstergesinin o kadar büyük olmasını sevmedim açıkçası…

Beetle Test_Volkswagen Beetle Test_Beetle Pictures_Beetle Photo_New Beetle_Beetle Otomobiltutkunu_Beetle 1.2 TSI DSG Test_Beetle Testfahrt_Beetle İmage_The Beetle_Beetle Ipad

Her kumanda elemanının kolay kullanıldığı Beetle’nin içerisindeki işçilik seviyesi ve malzeme kalitesi de çok başarılı. Direksiyonun üzerinden yol bilgisayarının anlık verilerini ve müzik sistemini kumanda edebiliyorsunuz. Spor koltukları Easy Entry (kolay biniş teknolojisi) özelliği ile büyük kullanım kolaylığı sağlıyor. Üç kollu çok fonksiyonlu deri direksiyon simidinin ergonomisi de çok iyi. Ayrıca, gösterge panelinde yer alan Türkçe dil seçenekli çok fonksiyonlu gösterge sayesinde, yolculuğunuz sırasında anlık ve ortalama yakıt tüketimi, ortalama hız, kalan menzil ve hava sıcaklığı gibi verilere kolayca ulaşabilirsiniz.

Sportif alt kısmı düzleştirilmiş deri direksiyonu, farklı tasarlanan kapı kolu, beyaz aydınlatmalı gösterge paneli, panaromik cam tavan ön tarafı tamamen kaplıyor. Akustik park destek sistemi “Park Pilot”, ön ve arka tamponlarda bulunan sensörler aracılığıyla park etmeniz sorun olmaktan çıkıyor. Orta konsolda konumlandırılmış RCD510 müzik sisteminin kalitesini konuşturuyor. Orta konsolun en üst kısmında konumlandırılmış yağ-zaman-turbo basınç göstergeleri ise beetle’a sportiflik katan güzel bir unsur. Çok kaliteli duran bu göstergeleri keşke biraz daha sürücüye doğru açı ile konumlandırmış olsalardı biraz daha sürücü odaklı yapı katabilirdi.

Aracın içi sürücü ve yan yolcu için gerçekten çok ferah, bakın bunu 1.90 metre boyunda ve gayet iri bir şoför olarak söylüyorum, açıkcası daily drive olarka kullandığım Jetta ile kıyaslarsam daha rahat bir yolculuk yaptım. Arkada tarafa gelecek olursam 1.80 boyundaki bir kişi sığıyor, yani çok rahat değil ama sığıyor. Kısa süreli yolculukların sıkıntısız geçebileceğini söyleyebilirim. Aracın içi panaromik cam tavandan dolayı oldukça ferah, cam tavanın açılış konumları ise kusursuz.

Beetle Test_Volkswagen Beetle Test_Beetle Pictures_Beetle Photo_New Beetle_Beetle Otomobiltutkunu_Beetle 1.2 TSI DSG Test_Doğuş Otomotiv_Beetle İmage_The Beetle_Beetle Ipad

Aracın kalbine gelelim artık… 1.2 litrelik bir hacim ve turbo besleme ile destekli 105 bg’lik bir motor var bu elma şekeri tadındaki otomobilimizin kalbinde. 7 İleri DSG şanzıman ile kombine edilen bu motor gerçekten çok sessiz, inanın ışıklarda beklerken çalıştığını anlamıyorsunuz! Ama seyir halinde giderken tatlı bir homurtusu var, hani küçük ama büyüğüm diyor sanki, anlık hızlanmalarda ise gaz pedalının arkasındaki düğme sayesinde DSG şanzımanda anlık olarak kick-down yapıyor ve torku hissediyorsunuz. Gerçekçi olmam gerekirse ilk bindiğimde 105 beygirden fazlasını hissettirdi araç bana, 18 inç’lik jantlar ve kışlık lastikleri düşündüğümüzde ise motorun dahada başarılı olduğunu görüyoruz.

Direksiyon sistemi gerçekten çok hafif geldi bana açıkcası, sürücüyü iç yormayan hafif bir direksiyon sistemi var, uzun yolculuklarda ise direksiyon çok yumuşak kaldığı için aracı şeritte sabit sürüşte tutmakta zorlanabilirsiniz, direksiyonun arka tarafındaki kulakçıklar ise DSG şanzımanı kontrol etmemize yarıyor ve gerçekten sportiflik katıyor araca. Otomobilin gayet sert bir süspansiyonu var, sportiflik ön planda tutulmuş bir kez daha bunu görüyoruz. Tabi alüminyum alaşımlı “Disc” modeli 235/45 R 18 inç’lik jant ve kış lastiklerinide unutmamak gerekli. Yol tutuşu ise gerçekten başarılı, ortalama süratin biraz üzerinde alınan virajda araba hemen kendisini tutuyor ve arkasının kaymasına izin vermiyor.

Beetle Test_Volkswagen Beetle Test_Beetle Pictures_Beetle Photo_New Beetle_Beetle Otomobiltutkunu_Beetle 1.2 TSI DSG Test_Doğuş Otomotiv

Frenler! Neden ünlem koydum? Çünkü gerçekten harika iş çıkartıyorlar, ani fren sırasın aracın yaylarından bile ses getiren bir fren sistemi mevcut. Çok güvenli bir araç olduğunu kanıtladı Beetle bu sayede.

Volkswagen Beetle 1197 silindir hacme sahip TSI teknolojisi üniteden gücünü alıyor. 7 ileri DSG vites ile kombine edilen ünite 5000 d/d’da 105 beygir güç, 4100 d/d’da 175 Nm tork değeri üretiyor. Bu değerler ile 0-100 Km/s hızlanmasını 10,9 saniyede tamamlarken maksimum 180 Km/s’lik bir hız değerine sahip. Seri kullanım gerektiğinde ise gaz pedalına dokunmanız yeterli, hiç bekleme yapmadan hızlanan araç bunu sonuna kadar devam ettirerek (180 km) son hıza ulaşma konusunda istekliliği ile beğeni topluyor. Bu güçlü değerlere rağmen 100 km de şehir içi 7.3 şehir dışı 5.0 karma olarak ise 5.9 litrelik tüketim değeri ile dikkat çekiyor.

Boyutlarına baktığımızda Beetle, 4278 mm uzunluğa, 1808 mm genişliğe ve 1486 mm yüksekliğe, 137 g/km karbondioksit emisyonuna sahip. Kullanım süresince ölçümlediğimiz yakıt tüketimi 100 km’de şehir içi yakıt tüketimi 8.5 litrenin altına inemedim, şehir dışı yakıt tüketimi 6.0 litre, ortalama 6.4 litre tüketim değerlere ulaştım, şehrin coğrafi konumu ve sizin kullanış tarzınız yakıt tüketim değerlerine çok fazla etki etmemekle beraber test sürüşümüzde ölçümlediğim değerlere sizde sakin kullanım tarzınızla yüksek devirlere çıkmadan rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Otomobili daha çok otoban temiz asfalt türü yerlerde sürüş tercih ettiğimden dolayı ölçümlediğim tüketim değerlerini sundum. Geniş bir yükleme alanına sahip olan Beetle’nin bagajı 310 litre.

Beetle Test_Volkswagen Beetle Test_Beetle Pictures_Beetle Photo_New Beetle_Beetle Otomobiltutkunu_Beetle 1.2 TSI DSG Test_Doğuş Otomotiv_Beetle İmage

VW Beetle’da geleneği bozmamış. Daha keyifli ve daha dinamik bir sürüş performansı için düşük hacimden yüksek güç mantalitesine sadık kalmış ve 1.2 litre’lik motordan TSI yani turbo şarj teknolojisi ile 105 hp gücü elde etmiş. 7 ileri DSG çift kavramalı otomatik şanzımana sahip olan Beetle manuele göre çok daha keyifli çok daha zevkli olduğunu söyleyebilirim. Çünkü DSG’nin vites değiştiriş hızına hiçbir insanoğlunun yetişebilmesi mümkün değil. Bu sebeple D modunda normal bir şekilde hızlanmak mümkün. Fakat vitesi triptonik konumuna aldığınızda daha yüksek bir devir çevirmeye başlıyor, biraz daha hızlanmak istediğinizde ise direksiyonun arkasına konumlandırılmış vites değiştirme kulakçıkları sayesinde sol kulakçığı kendinize doğru bir iki tık çektiğinizde vites büyük bir keyifle 2 kademe alta iniyor ve hız ibresi kesintisiz olarak yükselişe geçiyor.

DSG’ye de ister otomatik, isterseniz manuel olarak hem vites kolundan hem de direksiyonun arkasına yerleştirilen kulakçıklarla kontrol ederek keyifli ve sürücüsünü memnun eden bir sürüş karakterine sahip olduğunu ifade edebilirim.

The Beetle you will want to begin your day with an energetic beetle. This car will reflect your style, character and soul. One of the biggest members of retro trend, the chrome door and sugar red beetle, is a car full of pleasure. But I warn you! it may disturb you, that people will always stare at your car

Beetle Test_Volkswagen Beetle Test_Beetle Pictures_Beetle Photo_New Beetle__Beetle 1.2 TSI DSG Test_Beetle Testfahrt_Beetle İmage_The Beetle_Beetle Ipad_Käfer Fotos_Geändert KäferVolkswagen Beetle’da standart olarak sunulan donanımlardan bazıları ise şöyle:

Klimatronik (Çift bölgeli tam otomatik klima), Anti Blokaj Fren Sistemi (ABS), Elektronik fren güç dağılımı (EBD), Elektronik Diferansiyel Kilidi (EDL), Elektronik motor çekiş kontrolü (MSR), Elektronik patinaj önleme sistemi (ASR), Elektronik stabilizasyon programı (ESP), Arka koltuklarda iki adet çocuk koltuğu sabitleyici (ISOFIX), Elektromekanik servo direksiyon, Gündüz sürüş farları, 50:50 katlanabilir arka koltuklar, ”Titan siyahı” koltuk döşemesi, Direksiyondan kumanda edilebilen tiptronik vites özelliği, 6,5” renkli dokunmatik ekran multimedya sistemi ve daha birçok keyifli lüks donanım…

Genel olarak bir toplama yapmak istiyorum. Test aşaması bittikten sonra araçtan indim ve 5 dakika kadar etrafına içine tekrar tekrar baktım. 21 yaşında ve en büyük hobisi arabalar olan ben her markayı her aracı severim çünkü hepsi otomobildir özünde. Ama Beetle bir tarih göstergesi, bir tarz simgesi, özellikli bir araç, kişilik yansıması, tutku…. Bu kavramları ifade etti bana açıkcası. Dedelerinin mirasını bugünlerde taşıyan ağır bir sorumluluk sahibi ve bence bu sorumluluğu çok güzel bir şekilde yerine getiriyor. Çok ufak bir eleştirim olucak nazar boncuğu kıvamında, biraz daha özelleştirilebilir olması lazım bence, yani bu aracı alırken daha çok ve detaylı opsiyonlar seçmeli müşteriler ki her bir Beetle farklı bir kişilik yansıtsın.

Beetle Test_Volkswagen Beetle Test_Beetle Pictures_Beetle Photo_New Beetle_Beetle OtomobiltutkunuEmirhan DERELİ

Volkswagen Beetle 1.2 TSI 105 Tiptronik PS DSG Teknik Özellikler

Motor: Silindir hacmi (cm3) 1197

Güç (devir/dak) 5000/105 Hp (bg)

Tork (Nm) 175 (devir/dak) 4100

Azami hız km/sa 180

0-100 km/sa 10.9

Yakıt tüketimi

Şehir dışı (lt/100 km) 5.0

Şehir içi (lt/100 km) 7.3

Ortalama (lt/100 km) 5.9

CO2 emisyonu (gr/km) 137

Fotoğraflar: Onur Ozan Sarıkaya Photography

Käfer_Kafer_Beetle Test_Volkswagen Beetle Test_Beetle Pictures_Beetle Photo_New Beetle__Beetle 1.2 TSI DSG Test_Beetle Testfahrt_Beetle İmage_The Beetle_Beetle Ipad_Käfer Fotos_Geändert Käfer_Red Beetle