Yarışmacılarının dünyayı dolaştığı yarış, şimdi bilgisayarınızın masaüstünde,Online yarışmacılara sanal bir Volvo Open 70 ile gerçek yarışın güzergâhını izleyip dünyayı gezerek yarışma imkânı sağlayan Volvo Ocean Race oyununun 2011-12 serisinin galibi yepyeni bir Volvo XC60 otomobilin sahibi olacak. 

 

Volvo Ocean Race’te yarışan birinci sınıf profesyonel yelken ekipleri gibi, oyunun yarışmacıları da sanal teknelerinin dünyanın etrafında mümkün olan en hızlı şekilde seyretmelerini sağlamak amacıyla,  en doğru yolu ve optimum seyir koşullarını tercih etmelerine yardımcı olacak canlı hava durumu verilerinden faydalanacaklar.

United Games’in çok oyunculu online oyun uzmanları tarafından tasarlanan yeni oyun, Alicante’deki liman içi yarışın gerçekleştiği gün olan 29 Ekim’de başladı. Oyun, 2008-09’da gerçekleştirilen Volvo Ocean Race sırasında 220 binden den fazla oyuncu çekmeyi başaran eski versiyonuyla karşılaştırıldığında birçok yeni özelliğe sahip.

United Games’in CEO’su Marijn Harinc: ” Bu oyunu tüm Volvo Ocean Race hayranlarına sunuyor olmaktan dolayı büyük bir heyecan duyuyoruz. Volvo Ocean Race oyununun bundan önceki sanal sürümünden beri birçok değişiklik gerçekleşti. Sosyal medya adeta patladı ve Twitter bir numaralı haber kaynağı haline geldi. Bunları göz önünde bulunduran ekibimiz, oyuncuların okyanuslarda bir Volvo Open 70’i kullanabilme yeteneklerini test edebilecekleri teknoloji harikası bir yarış oyunu yarattı” dedi.Hanrinck: “Oyunun son sürümü çok başarılı olmuştu. Bu yüzden, Volvo Ocean Race oyununun 2011-12 serisinin tüm yelken oyunlarının üstüne çıkacağını düşünüyoruz. Facebook entegrasyonu ve cep telefonundan kolaylıkla oynanabiliyor olmasıyla, sanal yatınızla bağlantı kurmanın ve yolculuk etmenin eskisinden daha kolay olacağını garanti edebiliriz. Ancak 500 binden fazla teknenin katılacağı düşünülürse, yarışmanın da aynı ölçüde çetin geçeceğinin farkında olmak gerekiyor,” diye sözlerine devam etti.Oyunun 2011-12 serisi Facebook’un yanı sıra Volvo Ocean Race internet sitesinden ve birkaç önemli haber ve spor sitesinden de oynanabilecek. Oyuncular ilk defa Volvo Ocean Race oyununu iPhonelarıyla ve Android cihazlarıyla oynayabilecekler.

Facebook oyuncuları arkadaşlarını etiketleyerek yarış esnasında kendilerini onlarla kıyaslayabilecek ve oyunu diğer Facebook kullanıcılarıyla paylaşabilecek. Oyun ara yüzünde yer alan “Arkadaşlar Bölümü” tüm oyunculara oyun oynarken kendi arkadaş grubunu oluşturma ve onlarla iletişime geçme imkânını sunacak. Oyuncular aynı zamanda oyundan Facebook’a veya Twitter’a ileti gönderebilecekler.Oyunda gerçekleştirilen diğer değişikliklerle birlikte son sürüm öncekiyle karşılaştırıldığında önemli ölçüde daha hızlı olacak ve bir yandan acemi oyunculara kısa sürede ustalaşma imkânı sağlarken bir yandan da usta oyuncuların ilgisini eskisinden daha fazla çekecek. Oyuna giriş ücretsiz olacak ancak oyuncular özel uygulamalara ve bilgilere ulaşmak için ekstra kredi satın alabilecekler.Yarışmanın galibine verilecek Volvo XC60 model otomobil ödülünün yanı sıra, yarışmayı ikinci olarak tamamlayan yarışmacı, Volvo Ocean Race’in ve Volvo Ocean Race oyununun resmi kronometresi IWC Schaffhausen tarafından hediye edilecek benzersiz bir kronometrenin sahibi olacak.

Yarışmanın üçüncüsünün ödülü ise Formula 1 yarışı VIP konaklama paketi olacak. Pakete, konaklama ve yarış pistine ulaşım da dâhil olacak. Paket, Volvo Ocean Race lojistik partneri DHL tarafından karşılanacak.Yarış sırasında ek olarak mola yerlerine ziyaretleri, Volvo Open 70’leri kullanma imkânını, Volvo Ocean Race hediyelerini ve bir dizi özel eşyayı da kapsayan birçok ödül dağıtılacak.Volvo Ocean Race İletişim Direktörü Jon Bramley: “Facebook ve Twitter ile gerçekleştirilen entegrasyon ve oyunun birkaç önemli haber ve spor sitesinin yanı sıra taşınabilir cihazlardan da oynanabilecek olması, oyuna erişimi önemli ölçüde artıracaktır. Volvo Ocean Race’in şimdiden Facebook’ta 50 bin hayranı var ve bu sayının çok daha yukarılara çıkmasını bekliyoruz,” dedi.

Yarışın İsyanya’nın Alicante şehrinden Güney Afrika’nın Cape Town Şehri’ne kadar olan birinci etabının başlamasından önce, 29 Ekim ila 2 Kasım tarihleri arasında gerçekleşen resmi deneme yarışı sırasında oyuncular yeni oyunu deneme fırsatını buldular.